Kylian Mbappe Jahon chempionatidagi ikkinchi dublini qayd etdi va Fransiya Iroq ustidan 3:0 hisobida ishonchli g‘alaba qozondi. O‘yin uzoq davom etgan ob-havo tanaffusi bilan o‘tdi.
Mbappening gollari orasida deyarli uch soat farq bor edi, chunki dushanba kuni mintaqadagi momaqaldiroq tufayli ikkinchi bo‘lim boshlanishi ikki soatga yaqin kechiktirildi.
Ushbu gollar bilan Mbappe Jahon chempionatidagi umumiy hisobini 16 taga yetkazdi va sobiq rekordchi Miroslav Klose bilan tenglashdi. Shu kuni Lionel Messi Argentinaning Avstriya ustidan 2:0 hisobidagi g‘alabasida dubl qayd etib, 18 gol bilan yangi rekord o‘rnatdi.
Mbappening to‘rtta goli uni 2026 yilgi Oltin butsa poygasida Messidan bir pog‘ona orqada qoldirdi.
Amaldagi “Oltin to‘p” sohibi Uzman Dembele ham ikkinchi bo‘limda gol urdi. Ikki karra jahon chempioni Fransiya (2-0-0, 6 ochko) deyarli keyingi bosqichga chiqishni kafolatlagan.
Agar Norvegiya Senegaldan g‘alaba qozonsa yoki durang o‘ynasa, Fransiyaning 1/32 finalga chiqishi rasmiylashadi. Bu uchrashuv Nyu-Jersida, Filadelfiya stadionidagi uzoq kutilgan ikkinchi bo‘lim boshlanishi bilan deyarli bir vaqtda boshlandi.
Iroq (0-2-0, 0 ochko) uchinchi o‘rin egalari uchun ajratilgan sakkizta pley-off yo‘llanmasidan biriga da’vogarligicha qolmoqda. Ular guruhdagi so‘nggi o‘yinda Senegaldan g‘alaba qozonishi va boshqa natijalarga bog‘liq bo‘lishi mumkin.
Fransiya o‘yinning dastlabki daqiqalarida hukmronlik qildi va Mbappe 14-daqiqada hisobni ochdi. O‘ng qanotda oddiy harakatda Mbappe Maykl Olisening uzatmasini qabul qilib, bir marta chapga burildi va jarima maydoni chetidan kuchli zarba berdi.
Tanaffus Iroq uchun tiklanish davri bo‘lishi mumkin edi, ammo ular darvozadan to‘pni qaytarishda qo‘pol xatoga yo‘l qo‘yib, Fransiyaga ikkinchi golni sovg‘a qildi. Dembele Mbappening goliga assistentlik qildi, keyin esa o‘zi 12 daqiqadan so‘ng gol urdi.
Ob-havo o‘yinga drama qo‘shdi. Hakam Drew Fischer tanaffus chizig‘ini chalganda, momaqaldiroq allaqachon boshlangan edi. Tomoshabinlar stadion yo‘laklariga boshpana izlashga majbur bo‘ldi. O‘yinchilar 1 soat 40 daqiqadan so‘ng isinishga chiqdi, ammo maydonning sharqiy qismidagi suvni tozalash uchun qo‘shimcha kechikish yuz berdi.

Килиан Мбаппе оформил свой второй дубль на турнире, и Франция уверенно победила Ирак со счетом 3:0 в первом матче чемпионата мира, который был омрачен длительной погодной паузой.
Голы Мбаппе разделили почти три часа, так как грозы в регионе в понедельник задержали начало второго тайма почти на два часа.
Эти голы довели общее количество голов Мбаппе на чемпионатах мира до 16, сравняв его с бывшим рекордсменом Мирославом Клозе. Ранее в понедельник Лионель Месси установил новый рекорд в 18 голов, оформив дубль в победе Аргентины над Австрией (2:0).
Четыре гола Мбаппе также ставят его на одно место позади Месси в гонке за «Золотую бутсу» 2026 года.
Действующий обладатель «Золотого мяча» Усман Дембеле также забил после перерыва. Двукратные чемпионы мира Франция (2-0-0, 6 очков) практически гарантировали себе выход в плей-офф.
Их место в 1/32 финала станет официальным, если Норвегия выиграет или сыграет вничью с Сенегалом. Этот матч, проходивший в Нью-Джерси, начался почти одновременно с долгожданным началом второго тайма на стадионе в Филадельфии.
Ирак (0-2-0, 0 очков) сохраняет шансы на одно из восьми мест в плей-офф, предназначенных для команд, занявших третьи места. Вероятно, им потребуется победа в последнем матче группы против Сенегала и помощь в других матчах.
Франция доминировала с первых минут, и Мбаппе забил на 14-й минуте. Получив пас от Майкла Олисе, он сместился влево и мощно пробил из-за пределов штрафной.
Перерыв мог стать периодом восстановления для Ирака, но они допустили грубую ошибку при вводе мяча от ворот, подарив Франции второй гол. Дембеле ассистировал Мбаппе, а затем забил сам 12 минут спустя.
Погода добавила драмы. Когда судья Дрю Фишер дал свисток на перерыв, гроза уже начиналась. Болельщиков попросили укрыться в коридорах стадиона. Игроки вышли на разминку через 1 час 40 минут, но начало снова задержали из-за воды на поле.