AQShda Respublikachilar partiyasi bilan bog‘liq siyosiy kampaniya guruhlari, noyabr oyidagi oraliq saylovlar oldidan, kuchsiz deb hisoblangan demokrat nomzodlarni qo‘llab-quvvatlash uchun ularning praymerizlariga pul sarflayotgani xabar qilindi.
Bu holat Nyu-Jersi, Meyn, Texas, Pensilvaniya va Nebraska shtatlarida kuzatilgan. Respublikachilar, ularning fikricha, oson mag‘lub etiladigan demokratlarni ilgari surish orqali saylovlarda g‘alaba qozonishni maqsad qilgan.
Demokratlar hozirda Vakillar palatasi va Senatda ozchilikni tashkil etadi, ammo noyabrda ikkala palatani ham qo‘lga kiritishga intilmoqda. Oraliq saylovlar AQSh prezidenti Donald Tramp siyosatining muvaffaqiyati uchun muhim ahamiyatga ega.
Respublikachilar bilan bog‘liq siyosiy harakat qo‘mitalari (PAC) mustaqil tashkilotlar bo‘lib, saylovlarda partiya yoki nomzodni qo‘llab-quvvatlash uchun mablag‘ yig‘adi. 2010-yilda Oliy sud qaroridan so‘ng “super PAC”lar paydo bo‘ldi, ular cheklovsiz mablag‘ to‘plash va sarflash huquqiga ega.
Real Change PAC va Lead Left nomli ikki “pop-up” super PAC so‘nggi kunlarda bir necha shtatlardagi demokrat praymerizlariga 4,3 million dollardan ortiq mablag‘ sarfladi. Ular Konservativ Amerikaliklar PAC bilan bog‘liq bo‘lib, donorlarining shaxsi noma’lum.
Natijalar turlicha bo‘ldi: Texasda Maureen Galindoni qo‘llab-quvvatlash uchun 750 ming dollar sarflangan bo‘lsa-da, u praymerizda yutqazdi. Meynda esa Matt Dunlap 500 ming dollar yordam bilan g‘alaba qozondi.
Demokratlar ham o‘tmishda respublikachilarni qo‘llab-quvvatlagan. Konservativ Amerikaliklar PAC vakili bu strategiyani “o‘tgan o‘n yillikdagi demokratlarning aralashuviga javob” deb izohladi. Demokratik partiya esa respublikachilarning taktikasi “muvaffaqiyatsizlikka uchradi” deb baholadi.
Ekspertlarning fikricha, 2010-yildan beri super PAClar AQSh saylovlarini pul o‘yiniga aylantirgan. Nomzodlar mablag‘ to‘plashda boy PAClar yordamiga tayanadi, aks holda praymerizlarda g‘alaba qozonish imkoniyati past.

Политические группы, связанные с Республиканской партией США, якобы финансируют кандидатов-демократов на текущих праймериз, чтобы поддержать «слабых» оппонентов, которых, по их мнению, республиканцы легко победят на промежуточных выборах в ноябре.
Сообщается о подобных случаях в Нью-Джерси, Мэне, Техасе, Пенсильвании и Небраске. Промежуточные выборы часто служат проверкой популярности администрации США и могут решить, какая партия будет контролировать Конгресс.
Демократы в настоящее время находятся в меньшинстве в Палате представителей и Сенате, но стремятся переломить ситуацию в ноябре. Контроль над Конгрессом важен для реализации политики президента Дональда Трампа.
Республиканские политические комитеты (PAC) — независимые организации, собирающие средства для поддержки партий или кандидатов. После решения Верховного суда в 2010 году появились «супер PAC», которые могут неограниченно привлекать и тратить средства.
Два «временных» супер PAC — Real Change PAC и Lead Left — потратили более 4,3 млн долларов на поддержку спорных демократов, которых республиканцы считают лёгкими мишенями. Оба связаны с консервативным PAC Americans, финансируемым некоммерческой организацией American Prosperity Alliance, доноры которой неизвестны.
Результаты неоднозначны: в Техасе Маурин Галиндо проиграла, несмотря на 750 тыс. долларов поддержки, а в Мэне Мэтт Данлэп победил при помощи 500 тыс. долларов.
Демократы также ранее вмешивались в праймериз республиканцев. Представитель консервативного PAC назвал стратегию «ответом на десятилетие вмешательства демократов». Демократическая партия осудила тактику, заявив, что она «провалилась».
Эксперты отмечают, что с 2010 года супер PAC превратили выборы в «денежную игру». Кандидаты, не имеющие поддержки богатых PAC, вряд ли могут выиграть праймериз.