AQSh prezidenti Donald Tramp ma'muriyati Eron milliy futbol jamoasiga Jahon chempionati guruh bosqichidagi so'nggi o'yini – Misrga qarshi uchrashuvdan ikki kun oldin mamlakatga kirishga ruxsat berdi. Bu ularning AQShda qolish muddatini bir kunga uzaytiradi.
Biroq, Ichki Xavfsizlik Departamenti (DHS) seshanba kuni tasdiqlaganidek, Eron jamoasi o'yindan keyin AQShda tunab qolishiga ruxsat berilmaydi. DHS matbuot kotibi Al Jazeera nashriga bergan bayonotida, "Eron jamoasining 26-iyun kuni Sietlda bo'lib o'tadigan uchinchi o'yini uchun jamoaga o'yindan ikki kun oldin AQShga kirishga ruxsat berildi", dedi.
Departament qaror ortidagi sabablarni tushuntirmadi. Bu qaror Tehron va Vashington o'rtasidagi sulh kelishuvi va diplomatik muzokaralar fonida keskinlikning pasayishi bilan bir vaqtga to'g'ri keldi. DHS matbuot kotibi, "Eron jamoasi o'yin tugagan kuni chiqib ketishi kerak bo'ladi. Umumiy xavfsizlik choralari va protokollar bir xil", deb qo'shimcha qildi.
Eronlik futbolchilar va sport rasmiylari amerikalik mezbonlarning Team Melli ga nisbatan muomalasini qattiq tanqid qilmoqda. Jamoa o'z bazasini Meksikada qurishga majbur bo'lgan va guruh bosqichidagi uchta o'yinni AQShning g'arbiy sohilida o'tkazgan.
AQSh rasmiylari Eron jamoasiga nisbatan cheklovlar xavfsizlik bilan bog'liqligini ta'kidlagan, ammo xalqaro miqyosda taniqli sportchilarning mamlakatda bo'lishi hech kimga xavf tug'dirishi mumkinligi haqida batafsil ma'lumot bermagan.
O'tgan hafta Eron bosh murabbiyi Amir Ghalenoei o'z jamoasini "butun Jahon chempionatidagi eng mazlum jamoa" deb ta'riflagan. Eronliklar o'yin oldidan sayohat qilishlari sababli mashg'ulotlarni o'tkazib yuborishga majbur bo'lgan. O'yindan so'ng deyarli darhol chiqib ketish buyrug'i ularning o'yindan keyingi tiklanish dasturiga ham salbiy ta'sir ko'rsatgan.
Los-Anjelesda Yangi Zelandiyaga qarshi ochilish o'yinidan oldin Ghalenoei AQSh sayohat qoidalari Team Melli uchun qiyinchilik tug'dirayotganini aytgan. "Bunday xatti-harakatlar futbol ruhiga salbiy ta'sir qiladi. G'alaba qozonamizmi yoki yutqazamizmi, bu og'ir tuyg'u", degan edi murabbiy.
Ko'plab muxlislar va huquq himoyachilari AQShning Eron terma jamoasiga nisbatan muomalasini, shuningdek, Tramp ma'muriyatining Jahon chempionati atrofidagi kengroq sayohat siyosatini tanqid qilmoqda. Turnir oldidan AQSh turnirda ishtirok etishi kerak bo'lgan mukofotli somalilik hakam Omar Artanni mamlakatga kiritmagan edi.
Eron Misrga qarshi o'yinga ikki o'yindan ikki ochko bilan kelmoqda. G'alaba ularga 1/32 finalga chiqishni kafolatlaydi; durang ham boshqa natijalarga qarab yetarli bo'lishi mumkin. Misr to'rt ochkoga ega va g'alaba qozonsa guruhda birinchi o'rinni egallashi mumkin.

Администрация президента США Дональда Трампа разрешила сборной Ирана по футболу въехать в страну за два дня до их последнего матча группового этапа чемпионата мира против Египта, продлив их пребывание на один день.
Однако, как подтвердил во вторник Департамент внутренней безопасности (DHS), иранской команде по-прежнему не разрешат оставаться в США на ночь после матча. Представитель DHS заявил Al Jazeera: «Для третьего матча иранской команды в Сиэтле 26 июня команде разрешено въехать в США за два дня до матча».
Департамент не объяснил причины этого решения, которое совпало со снижением напряженности между Тегераном и Вашингтоном на фоне соглашения о прекращении огня и дипломатических переговоров. Представитель DHS добавил: «Иранская команда по-прежнему должна будет покинуть страну в день окончания матча. Общие меры безопасности и протоколы остаются прежними».
Иранские игроки и спортивные чиновники резко осудили обращение американских хозяев с Team Melli, которая была вынуждена разместить свою базу в Мексике, проводя все три матча группового этапа на западном побережье США.
Американские чиновники предполагают, что их ограничения в отношении иранской команды связаны с безопасностью, не предоставляя подробностей о том, как пребывание всемирно известных спортсменов в стране может представлять угрозу для кого-либо.
На прошлой неделе иранский тренер Амир Галенои назвал свою команду «самой угнетенной командой на всем чемпионате мира». Иранцам приходится пропускать тренировки из-за поездок за день до матчей. Приказ покинуть страну почти сразу после игр также повлиял на их программу восстановления после матчей.
Перед открывающей игрой Ирана против Новой Зеландии в Лос-Анджелесе Галенои заявил, что правила поездок США создают проблемы для Team Melli. «Такое поведение негативно повлияет на дух футбола. Выиграем мы или проиграем, это тяжелое чувство», — сказал тренер.
Многие болельщики и правозащитники также осудили обращение США с иранской командой, а также более широкую политику поездок администрации Трампа в отношении чемпионата мира. Перед турниром США отказали во въезде сомалийскому судье Омару Артану, который должен был участвовать в турнире.
Иран подходит к матчу с Египтом с двумя очками в двух играх. Победа гарантирует им место в 1/32 финала; ничья также может быть достаточной в зависимости от других результатов. Египет имеет четыре очка и может гарантировать первое место в группе в случае победы.