Peru prezidentlik saylovlarining ikkinchi bosqichida so‘l nomzod Roberto Sanchez raqibi Keiko Fujimorini saylovni “firibgarlik” deb atab, natijalarni tan olmasligini e’lon qildi. Fujimori 50,11% ovoz bilan oldinda, Sanchez esa 49,89% ovoz to‘plagan. Farq atigi 40 687 ovozni tashkil etadi.
Sanchez matbuot anjumanida xorijdagi ovozlarni qayta ishlash tartibidagi o‘zgarishlarni tanqid qilib, bu Fujimoriga noqonuniy ustunlik berganini da’vo qildi. U Peru saylov sudidan xorijdagi ovozlarni bekor qilishni talab qildi, ammo hech qanday dalil keltirmadi.
Fujimori Sanchesning ayblovlarini “umidsiz siyosiy harakat” deb atadi. Peru so‘nggi o‘n yil ichida to‘qqiz prezidentni ko‘rgan, saylovlardagi firibgarlik da’volari odatiy holga aylangan. Fujimorining o‘zi 2021 yilda mag‘lubiyatga uchragach, xuddi shunday ayblovlarni ilgari surgan edi.
Sanchez, ilgari prezident Pedro Kastilo hukumatida vazir bo‘lgan, hozirda Kastilo qamoqda. Fujimori esa otasi Alberto Fujimori davridagi inson huquqlari buzilishlari bilan bog‘liq. Yangi prezidentning inauguratsiyasi 28 iyulga rejalashtirilgan, ammo bu marosim bahsli bo‘lishi mumkin.

Кандидат в президенты Перу от левых сил Роберто Санчес заявил, что не признает результаты второго тура выборов, назвав их «фальшивыми». По предварительным данным, его соперница Кейко Фухимори набирает 50,11% голосов против 49,89% у Санчеса. Разрыв составляет около 40 687 голосов.
На пресс-конференции во вторник Санчес призвал к протестам и обвинил избирательные органы в манипуляциях с голосами перуанцев за рубежом. Он потребовал от Национального избирательного жюри аннулировать результаты голосования в 119 консульствах, утверждая, что изменение процедуры подсчета голосов дало «мошенническое преимущество» Фухимори.
Фухимори назвала обвинения Санчеса «отчаянным политическим актом». В Перу обвинения в фальсификациях стали обычным явлением: сама Фухимори в 2021 году после поражения от Педро Кастильо также заявляла о «мошенничестве». Санчес, ранее занимавший пост министра в правительстве Кастильо, столкнулся с критикой из-за связей с бывшим президентом, который сейчас находится в тюрьме.
Инаугурация нового президента запланирована на 28 июля, но, вероятно, пройдет на фоне споров. Санчес пообещал «не признавать это правительство» и объявить «состояние политической и социальной борьбы».