Ukraina harbiylari Rossiya tomonidan bosib olingan Qrimdagi nishonlarga zarba berishi natijasida yarim orolning eng yirik shahri Sevastopolda elektr ta'minotida uzilishlar yuz berdi. Bu haqda ikkala tomon ham ma'lum qildi.
Qrimda aholiga yoqilg'i sotish to'xtatildi, chunki Ukraina armiyasi mintaqaga Rossiya logistikasini nishonga olmoqda va janubiy Rossiyadagi bir qator neftni qayta ishlash zavodlari va omborlariga zarba berdi.
Sevastopolning Moskva tomonidan tayinlangan gubernatori Mixail Razvozhayev elektr energiyasi ob'ektlariga hujumdan keyin elektr uzilishlari haqida xabar berdi va aholini zaif qo'shnilarga yordam berishga, telefonlarni favqulodda aloqa uchun saqlashga chaqirdi.
“Dushman yana xiyonatkorona zarba bermoqda, bizni normal yashash sharoitlaridan mahrum qilishga va vahima tarqatishga urinmoqda”, dedi u.
Razvozhayevning so'zlariga ko'ra, harorat 30 darajaga yaqinlashayotgan shaharning ba'zi hududlari kamida chorshanba oqshomigacha elektrsiz qoladi. Sevastopolda trolleybuslar ishlamaydi, ota-onalardan bolalarni uyda saqlash so'ralgan.
Rossiya nazoratidagi Xerson viloyatining bir qismi ham qisman yoki to'liq elektrsiz qoldi, dedi Moskva tomonidan tayinlangan gubernator Vladimir Saldo.
Alohida Ukraina dron hujumlari Rossiyaning Nijniy Novgorod viloyatida ikki kishini, Belgorod chegaradosh viloyatida esa bir kishini o'ldirdi. Ukraina chegarasidagi Xarkov viloyatida Rossiya droni 56 yoshli ayolni o'ldirdi.
Rossiya mudofaa vazirligi bir kechada 300 dan ortiq Ukraina dronini yo'q qilganini aytdi. Ukraina havo kuchlari Rossiya 101 dron uchirganini, 95 tasi yo'q qilinganini bildirdi.
Ukraina mudofaa vaziri Mixail Fedorov “Qrimni dronlar bilan izolyatsiya qilmoqdamiz” dedi va “yaqin vaqt ichida Qrim orolga aylanadi” deb qo'shimcha qildi.

Украинские удары по российскому Крыму вызвали отключения электроэнергии в крупнейшем городе полуострова Севастополе, согласно заявлениям обеих сторон, поскольку Киев усиливает атаки на аннексированный Москвой в 2014 году полуостров.
Крым был вынужден приостановить продажу топлива населению, так как украинская армия нацелилась на российскую логистику в регионе и нанесла удары по ряду нефтеперерабатывающих заводов и складов на юге России.
Установленный Москвой губернатор Севастополя Михаил Развожаев, сообщивший об отключениях электроэнергии после атаки Украины на энергообъекты, призвал жителей помочь уязвимым соседям и оставить телефоны для экстренной связи, чтобы экономить батареи и избежать перегрузки сети.
«Враг снова наносит коварные удары, пытаясь лишить нас нормальных условий жизни и посеять панику», — написал он.
Он сообщил, что некоторые районы города, где температура приближается к 30 градусам Цельсия, останутся без электричества как минимум до вечера среды. Троллейбусы в Севастополе не будут работать, а родителей попросили держать детей дома.
Российские части Херсонской области также были частично или полностью обесточены, сообщил назначенный Москвой губернатор Владимир Сальдо.
Отдельные украинские атаки дронов убили двух человек в Нижегородской области и одного в Белгородской области. Российский дрон убил 56-летнюю женщину в Харьковской области.
Минобороны России заявило об уничтожении более 300 украинских дронов за ночь. ВВС Украины сообщили, что Россия запустила 101 дрон, 95 из которых были уничтожены.
Министр обороны Украины Михаил Федоров заявил, что его силы «изолируют Крым с помощью дронов» и что «в ближайшее время Крым станет островом».