Bet-Lexem, ishg‘ol qilingan G‘arbiy Sohil – Dheisheh qochqinlar lagerining tor ko‘chalarida uch nafar bola Isroil armiyasi bilan bo‘lgan uchrashuvlaridan qaysi biri haqida hikoya qilishni va buni kim aytishni muhokama qilmoqda.
14 yoshli Yanal uchta tilda – arab, ingliz va ispan tillarida so‘zlashadi va o‘z hikoyasini ingliz tilida aytib berishni talab qiladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, lagerda hayot murakkab, chunki armiya kelganda qochishga joy yo‘q. U birinchi navbatda futbol o‘yini va askarlarning maydonga kirib kelganini eslaydi.
13 yoshli Mustafo Abu Aliya esa bobosining uyiga ketayotganda reydga duch kelganini aytadi. Isroil armiyasi o‘q uzgan va ko‘zdan yosh oqizuvchi gaz ishlatgan. U askarlar bilan birinchi uchrashuvini eslay olmaydi, chunki ular doim lagerda bo‘ladi.
Uning singlisi, 12 yoshli Diyar, oxirgi marta armiya kelganida pianino darsida edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, armiya kelganda ko‘zdan yosh oqizuvchi gaz bo‘ladi, odamlar kaltaklanadi, kimdir yaralanadi yoki o‘ldiriladi. U boshqa mamlakatlardagi bolalarni xavfsiz hayot kechirayotganini ko‘rib, o‘zining esa eshikdan chiqishga ham qo‘rqishini aytadi.
2025-yilning birinchi to‘qqiz oyida Isroil kuchlari ishg‘ol qilingan G‘arbiy Sohilda 7500 ga yaqin reyd o‘tkazgan, bu kuniga 27 tani tashkil etadi va 2024-yilga nisbatan 37 foizga ko‘pdir.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining mustaqil tergov komissiyasi seshanba kuni e’lon qilgan hisobotida Isroilning Falastin bolalariga munosabati o‘rganilgan. “Bolalikning mohiyati yo‘q qilindi” deb nomlangan hisobotda 2023-yil oktabrdan beri kamida 20 179 falastinlik bola o‘ldirilgani va 44 000 dan ortig‘i yaralangani qayd etilgan. Hisobotda G‘azoda bolalarni nishonga olish genotsidning bir qismi ekani ta’kidlangan.
G‘arbiy Sohilda ko‘chmanchilarning zo‘ravonligi va Isroil kuchlari tomonidan o‘ldirishlar keskin oshgan. Ikki yoshli qiz 2025-yil yanvarida otib o‘ldirilgan. Bolalar hibsda advokatsiz va ota-onalariga xabar berilmagan holda saqlanmoqda. 85 ta maktab buzish yoki to‘xtatish buyrug‘i ostida.
Psixolog Lemis Farrajning ta’kidlashicha, bolalar doimiy travmatik stress holatida yashaydilar, bu PTSDdan farq qiladi, chunki tiklanish uchun bitta voqea yo‘q. Xavf faqat reyddan emas, balki kelajakdagi reydlarni kutish qo‘rquvidan kelib chiqadi.
Besh yoshli Xur Hammadning ikkala ota-onasi ham qamoqda. U onasini hibsga olish kechasini eslaydi: u otasi qaytib keldi deb o‘ylagan, ammo uyida askarlarni topgan. U butun dunyo uning suratini ko‘rib, ota-onasini qamoqdan olib chiqishini xohlaydi.

Вифлеем, оккупированный Западный берег – В узких переулках лагеря беженцев Дейшех трое детей спорят, какое из столкновений с израильскими военными стоит рассказать и кто будет это делать.
14-летний Янал владеет тремя языками: арабским, английским и испанским, и настаивает на рассказе на английском. По его словам, жизнь в лагере сложна, потому что при вторжении армии некуда бежать. Он вспоминает футбольный матч, когда солдаты вошли на поле, и не было выхода.
13-летний Мустафа Абу Алия рассказывает о рейде, в который он попал по пути к дедушке. Израильская армия стреляла боевыми патронами и применила слезоточивый газ. Он не помнит первой встречи с солдатами, но говорит, что они всегда приходят.
Его сестра, 12-летняя Дияр, была на уроке фортепиано, когда в последний раз пришла армия. Она отмечает, что при вторжении применяют слезоточивый газ, людей избивают, кто-то ранен или убит. Она сравнивает свою жизнь с жизнью детей в других странах, которые живут в безопасности.
Только за первые девять месяцев 2025 года израильские силы провели почти 7500 рейдов на Западном берегу, что на 37% больше, чем за аналогичный период 2024 года.
Доклад Независимой международной комиссии ООН, опубликованный во вторник, рассматривает обращение Израиля с палестинскими детьми. Озаглавленный «Сущность детства уничтожена», он сообщает о гибели не менее 20 179 детей и ранении более 44 000 с октября 2023 года. В докладе говорится, что преднамеренное нацеливание на детей в Газе является частью геноцида.
На Западном берегу резко возросло насилие поселенцев и убийства израильскими силами, включая двухлетнюю девочку, застреленную в январе 2025 года. Дети содержатся под стражей без адвоката и уведомления родителей. 85 школ находятся под угрозой сноса.
Психолог Лемис Фаррадж подчеркивает, что дети живут в состоянии непрерывного травматического стресса, отличного от ПТСР, так как нет единого события для восстановления. Опасность исходит не только от рейда, но и от страха ожидания будущих рейдов.
Пятилетняя Хур Хаммад, чьи родители в тюрьме, вспоминает ночь ареста матери: она думала, что вернулся отец, но нашла в доме солдат. Она хочет, чтобы весь мир увидел ее фото и освободил родителей.