Bogota, Kolumbiya – Prezidentlikka nomzod Ivan Sepeda bugun ertalab o‘tkir o‘ng populist Abelardo de la Espriellaga qarshi bo‘lib o‘tgan ikkinchi tur saylovda rasman mag‘lubiyatni tan oldi.
Sepeda yakshanba kungi dastlabki natijalarning qonuniyligini tan olgan bo‘lsa-da, yakuniy, qonuniy kuchga ega bo‘lgan ovozlarni sanash jarayonini kutishini aytgan edi. “Men ushbu jarayonning natijasini qabul qilishga qaror qildim, bu Abelardo de la Espriellani respublikaning yangi prezidenti sifatida ko‘rsatadi”, dedi Sepeda chorshanba kungi onlayn murojaatida.
Ovozlarni tekshirish jarayoni hali to‘liq yakunlanmagan bo‘lsa-da, saylovlarni nazorat qiluvchi Milliy Registr kecha dastlabki ovoz sanash natijalari munitsipal darajadagi sudyalar tomonidan qayta ko‘rib chiqilgandan so‘ng “99,997 foiz” aniqligini ma’lum qildi. Endi ovozlar departament va milliy darajada tekshirilishi kerak.
Sepeda lagerida saylov jarayonining qonuniyligiga shubhalar bor edi, prezident Gustavo Petro saylovdan oldin va keyin ochiqchasiga firibgarlik va xorijiy aralashuvni da’vo qilgan edi. “Saylov manipulyatsiyasi isbotlandi; aniqlangan narsa saylov g‘alabasini kafolatlaydi deb aniq ayta olmayman, ammo bu haqiqat”, deb yozdi Petro dushanba kuni.
Prezidentning ishonchsizligi asosan 2022 yilgi qonunchilik saylovlariga asoslangan bo‘lib, unda uning Tarixiy Pakt koalitsiyasi tekshirilgan ovoz sanashdan so‘ng taxminan yarim million ovozni qaytarib olgan edi. Bu esa Petro va ko‘plab Sepedachilarni yakshanba kungi 250 ming ovozlik farqni bekor qilish mumkinligiga ishonishga olib keldi.
Petro, shuningdek, Vashingtonning saylovga aralashuvi yakuniy natijaga putur yetkazganini, chunki prezident Donald Trump an’anani buzib, Abelardoni qo‘llab-quvvatlaganini aytdi. “Prezident Donald Trumpning to‘g‘ridan-to‘g‘ri aralashuvi Kolumbiyadagi saylovlarni bekor qiladi”, deb yozdi Petro kecha X’dagi postida.
Sepedaning taslim bo‘lishi uni Petro bilan orasiga masofa qo‘ygan ko‘rinadi. “Bu Petro va Sepeda o‘rtasida qandaydir bo‘linishni ko‘rsatadi. Petroning muddati tugayotgan bo‘lsa, Sepeda, ehtimol, muxolifat rahbariga aylanadi”, dedi Kolumbiya Risk Analitikasi direktori Serxio Gusman.
Sepeda Senatda Tarixiy Pakt partiyasini boshqarishi kutilmoqda va u bugun ertalabki nutqida murosali ohangda chiqdi: “Men buni demokratik mas’uliyat akti sifatida, kolumbiyaliklar o‘rtasida hamjihatlik, tinchlik va muloqotga hissa qo‘shish uchun qilaman.”

Богота, Колумбия – Кандидат в президенты Иван Сепеда официально признал поражение от правого популиста Абелардо де ла Эсприэльи сегодня утром после напряженного второго тура.
Хотя Сепеда признал легитимность предварительных результатов в воскресенье, которые давали де ла Эсприэлье преимущество менее чем в 1 процент, он заявил, что будет ждать окончательного, юридически обязательного подсчета голосов, прежде чем принять поражение. «Я решил принять результат этого процесса, который показывает, что Абелардо де ла Эсприэлья является новым президентом Республики», – заявил Сепеда в онлайн-обращении в среду.
Хотя процесс проверки голосов еще не полностью завершен, Национальный реестр, который контролирует выборы, сообщил вчера, что предварительный подсчет голосов в воскресенье был «на 99,997 процента» точным после пересмотра судьями на муниципальном уровне. Теперь голоса должны быть проверены на департаментском и национальном уровнях.
В лагере Сепеды были сомнения относительно легитимности избирательного процесса: президент Густаво Петро открыто заявлял о фальсификациях и иностранном вмешательстве до и после выборов. «Манипуляции на выборах доказаны; я не могу с уверенностью сказать, что обнаруженное гарантирует победу на выборах [Сепеды], но это факт», – написал Петро в понедельник.
Недоверие президента в значительной степени основано на выборах в законодательные органы 2022 года, когда его коалиция «Исторический пакет» вернула около полумиллиона голосов после пересчета. Это привело к тому, что Петро и многие сторонники Сепеды поверили, что разрыв примерно в 250 000 голосов может быть преодолен.
Петро также заявил, что вмешательство Вашингтона подорвало окончательный результат, поскольку президент Дональд Трамп поддержал Абелардо, нарушив традицию. «Прямое вмешательство президента Дональда Трампа аннулирует выборы в Колумбии», – написал Петро вчера в посте на X.
Однако признание Сепеды, похоже, дистанцирует его от президента. «Это предполагает некий раскол между Петро и Сепедой. В то время как срок Петро подходит к концу, Сепеда, вероятно, станет лидером оппозиции», – сказал Серхио Гусман, директор консалтинговой фирмы Colombia Risk Analysis.
Ожидается, что Сепеда возглавит партию «Исторический пакет» в Сенате. В своей речи сегодня утром он примирительно заметил: «Я делаю это как акт демократической ответственности, чтобы внести вклад в гармонию, мир и диалог среди колумбийцев».