AQSh prezidenti Donald Tramp ma'muriyati Kongressdan Eron bilan urush va boshqa ehtiyojlar uchun qo'shimcha 87,6 milliard dollar ajratishni so'radi. Byudjet va boshqaruv idorasi (OMB) ushbu taklifni rasman taqdim etdi.
So'ralgan mablag'ning asosiy qismi – taxminan 67 milliard dollar – Mudofaa vazirligiga yo'naltirilgan bo'lib, harbiy xizmatchilar uchun xarajatlar va zaxiralarni tiklash uchun mo'ljallangan. Bu yil boshida Mudofaa vazirligi 200 milliard dollar so'ragan edi.
Noyabr oyidagi oraliq saylovlar oldidan Kongressda katta xarajatlar paketini qabul qilish uchun siyosiy iroda bor-yo'qligi noma'lum. Bir kun oldin Kongress urush vakolatlari rezolyutsiyasini qabul qilib, Trampni Eronga qarshi harbiy harakatlarni to'xtatishga chaqirgan edi.
Respublikachilar partiyasidagi bo'linish urushga nisbatan keng jamiyatdagi kelishmovchilikni aks ettiradi. So'rovlar urush amerikaliklar orasida mashhur emasligini ko'rsatmoqda. Ipsos va Reuters so'roviga ko'ra, respondentlarning atigi 24 foizi urush o'z xarajatlariga arziydi deb hisoblaydi.
Demokratlar Oq uyning moliyalashtirish taklifiga qarshi ekanliklarini bildirdi. Senator Patti Myurrey bu “tanlov urushi uchun o'nlab milliard dollar ajratishga urinish” ekanini ta'kidladi. Biroq, ba'zi respublikachilar harbiy xarajatlarni qo'llab-quvvatladi.
Qo'shimcha mablag'lar qishloq xo'jaligi yordami, Afrikadagi Ebola epidemiyasiga qarshi kurash, Nyu-Yorkdagi Penn Station va Vashingtondagi infratuzilma loyihalarini ham o'z ichiga oladi.

Администрация президента США Дональда Трампа официально запросила у Конгресса дополнительные $87,6 млрд на расходы, включая войну с Ираном. Управление по бюджету и управлению (OMB) представило предложение, призвав Палату представителей рассмотреть его.
Основная часть запрошенных средств – около $67 млрд – предназначена Министерству обороны на военные нужды, включая персонал и восстановление запасов. Это скромнее предыдущего запроса Пентагона на $200 млрд.
Неясно, есть ли политическая воля принять крупный пакет расходов перед ноябрьскими промежуточными выборами. Днем ранее Конгресс принял резолюцию о военных полномочиях, призывающую Трампа прекратить военные действия против Ирана.
Раскол в Республиканской партии отражает общественное недовольство войной. Опросы показывают, что война непопулярна среди американцев. Согласно опросу Ipsos и Reuters, лишь 24% респондентов считают войну оправданной.
Демократы заявили, что будут против запроса Белого дома. Сенатор Пэтти Мюррей назвала его «попыткой получить десятки миллиардов на катастрофическую войну по выбору». Однако некоторые республиканцы поддержали военные расходы.
Пакет также включает $11,1 млрд на помощь фермерам, $1,4 млрд на борьбу с Эболой в Африке, а также средства на инфраструктурные проекты в Нью-Йорке и Вашингтоне.