Liviya siyosiy inqirozi yangi bosqichga kirdi. AQSh prezidentining Yaqin Sharq va Afrika masalalari bo‘yicha maslahatchisi Massad Bulos boshchiligidagi yangi tashabbus mamlakatdagi institutsional bo‘linishni bartaraf etish va ijro etuvchi hokimiyatni birlashtirishga qaratilgan.
Tashabbus sharqiy Liviyada sezilarli qo‘llab-quvvatlanmoqda, ammo g‘arbiy fraksiyalar hali aniq pozitsiya bildirmagan. Bulos rejasi yagona hukumat tuzish, davlat institutlarini birlashtirish va amerika neft investitsiyalarini rag‘batlantirishni o‘z ichiga oladi.
21 iyun kuni taniqli siyosatchi va sobiq Tripoli harbiy kengashi qo‘mondoni Abdulhakim Belhaj AQSh tashabbusini rasman qo‘llab-quvvatladi. U Tripolidagi Milliy birlik hukumatini (GNU) taklif bo‘yicha aniq pozitsiya bildirishga chaqirdi.
Belhajning qo‘llab-quvvatlashi ramziy ahamiyatga ega, ammo ba'zi tahlilchilar bu kuchlar muvozanatiga jiddiy ta'sir ko‘rsatmasligini ta'kidlamoqda. Sharqiy Liviyadagi harbiy qo‘mondon Xalifa Haftar va Vakillar palatasining 100 dan ortiq a'zosi allaqachon AQSh rejasini qo‘llab-quvvatlagan.
Biroq, tashabbusning qo‘llab-quvvatlanishi haqida bahslar mavjud. Davlat kengashi a'zosi Muhammad al-Maazab ba'zi Vakillar palatasi a'zolari ularning ismlari roziligisiz qo‘llab-quvvatlovchilar ro‘yxatiga qo‘shilganini aytgan.
Siyosiy tahlilchi Abdulsalom al-Rajhi tashabbusni “bitim” deb atab, u Saddam Haftar va Ibrohim Dbeibah kabi shaxslarni yangi lavozimlarga tayinlashni maqsad qilganini ta'kidladi. Bu ikki shaxs BMT ekspertlar guruhining hisobotida neft kontrabandasi va moliyaviy suiiste'mollikda ayblangan.
Tripolilik tahlilchi Senussi Ismoil esa hozirgi siyosiy boshi berk ko‘chadan chiqish uchun hisoblangan tavakkal qilish zarurligini aytdi. U AQSh rejasi BMT yo‘l xaritasi bilan birlashtirilishi va yangi hukumat saylovlarga olib boradigan qat'iy muddatlar bilan cheklanishi kerakligini ta'kidladi.
AQShning mintaqaviy diplomatiyasi faollashdi. Misr, Saudiya Arabistoni va Turkiya tashqi ishlar vazirlari Bulos bilan Liviya masalasini muhokama qilishdi. Pokiston esa Misr, Saudiya Arabistoni va Turkiya bilan birgalikda mintaqaviy barqarorlikni qo‘llab-quvvatlash uchun yangi “R-4” mexanizmini e'lon qildi.
GNU hozircha AQSh rejasiga rasmiy munosabat bildirmagan. Tahlilchilarning fikricha, hukumatning ehtiyotkorligi siyosiy manevr maydonini saqlab qolish va Vashingtonning yakuniy pozitsiyasini kutish bilan bog‘liq.

Ливийский политический кризис вступил в решающую фазу. Новая инициатива, продвигаемая советником президента США по Ближнему Востоку и Африке Массадом Булосом, направлена на преодоление институционального раскола и объединение исполнительных органов власти.
Инициатива получила значительную поддержку на востоке Ливии, в то время как западные фракции пока не определились. План Булоса предусматривает формирование единого правительства, интеграцию государственных институтов и стимулирование американских нефтяных инвестиций.
21 июня видный политик и бывший командующий Триполитанским военным советом Абдулхаким Бельхадж официально поддержал инициативу США. Он призвал базирующееся в Триполи Правительство национального единства (ПНЕ) четко обозначить свою позицию.
Поддержка Бельхаджа имеет символическое значение, однако некоторые аналитики считают, что она не окажет существенного влияния на баланс сил. Восточный командующий Халифа Хафтар и более 100 членов Палаты представителей уже выразили поддержку американскому плану.
Однако масштабы поддержки инициативы остаются спорными. Член Высшего государственного совета Мухаммад аль-Маазаб сообщил, что некоторые депутаты Палаты представителей заявили ему, что их имена были добавлены в список сторонников без их ведома.
Политолог Абдуссалам аль-Раджи раскритиковал инициативу, назвав ее «сделкой», а не планом. Он утверждает, что она направлена на назначение Саддама Хафтара и Ибрагима Дбейба на ключевые посты, хотя оба фигурируют в докладе экспертов ООН о незаконном обороте нефти и финансовых злоупотреблениях.
В то же время триполитанский аналитик Сенусси Исмаил считает, что нынешний тупик требует принятия взвешенных рисков. Он подчеркнул необходимость объединения плана США с дорожной картой ООН и установления строгих сроков для проведения выборов.
Региональная дипломатия активизировалась. Министры иностранных дел Египта, Саудовской Аравии и Турции встретились с Булосом в Каире. Пакистан объявил о создании нового механизма «R-4» с участием Египта, Саудовской Аравии и Турции для поддержки стабильности в регионе.
ПНЕ пока не заняло официальной позиции по инициативе США. Аналитики связывают это с желанием сохранить пространство для маневра и дождаться окончательной позиции Вашингтона.