So‘rovnomalar ko‘pchilik britaniyaliklar Yevropa Ittifoqidan chiqishdan afsusda ekanini ko‘rsatsa-da, boshqalar bu qaror hali ham o‘z kuchini saqlab qolganiga ishonadi.
Kembrij universiteti professori va Brexit tarafdori Robert Tombs Al Jazeera’ga bergan intervyusida: “Brexit uchun argumentlar hozir ham avvalgidek: suverenitet, demokratiya va nazoratni qaytarib olish”, dedi.
“Leave” lagerining asosiy mavzusi nazorat edi. Brexit tarafdorlari immigratsiya ustidan nazoratni kuchaytirish, chegaralarni xorijiy millatlararo kuchlardan himoya qilish va suverenitetni blokdan qaytarib olishni talab qilishdi.
Tombs: “Britaniya YIda hech qachon ayniqsa baxtli bo‘lmagan, ammo Gretsiya, Italiya va boshqalar ham baxtli emas. Chiqish argumentlaridan biri Britaniya har doim YIdan tashqaridagi, ayniqsa ingliz tilida so‘zlashadigan mamlakatlar bilan bog‘liq bo‘lgan”, dedi.
10 yil oldingi referendum Britaniyaning 43 yillik ba’zan keskin a’zoligidan so‘ng YI bilan aloqasini uzdi. Sodiq Brexit tarafdorlari ketma-ket hukumatlarni blokdan chiqish erkinliklaridan maksimal foydalana olmagani uchun ayblaydi.
Immigratsiya kutilganidek kamaymadi, aksincha oshdi. 2019-yilda 224,000 kishidan 2023-yilda 906,000 kishiga yetdi – 302% o‘sish. Policy Exchange’dan David Goodhart: “Biz immigratsiya ustidan nazoratni qaytarib oldik, ammo bu erkinlikni uni kengaytirish uchun ishlatdik”, dedi.
Iqtisodiy ta’sir haqida Goodhart: “Brexit ko‘pchilik da’vo qilgan iqtisodiy falokat bo‘lmadi. Aslida, juda kam ta’sir ko‘rsatdi”, dedi. U fintech va gen muhandisligi kabi sohalardagi yutuqlarni misol qilib keltirdi.
Institute of Economic Affairs’dan Kristian Niemietz: “Erkin bozor Brexit tarafdorlari liberallashtirishni kutishgan, ammo hukumatlar juda tortinchoq bo‘ldi. Brexitni muvaffaqiyatli qilish uchun erkin savdo va yengil tartibga solish kerak”, dedi.

Несмотря на опросы, показывающие, что большинство британцев сожалеют о выходе из Европейского союза, многие другие считают, что аргументы в пользу выхода из блока остаются в силе.
Профессор Кембриджского университета и сторонник Brexit Роберт Томбс заявил Al Jazeera: «Аргументы за Brexit сейчас в основном те же, что и тогда: суверенитет, демократия и возвращение контроля».
Контроль был центральной темой лагеря «Leave». Сторонники Brexit требовали большего контроля над иммиграцией для защиты границ от иностранных наднациональных сил, а также возвращения суверенитета от блока, который они изображали как оторванную от народа элиту.
Томбс отметил: «Британия никогда не была особенно счастлива в ЕС, но Греция, Италия и другие тоже не выглядят счастливыми. Один из аргументов за выход заключался в том, что Британия всегда была более тесно связана со странами вне ЕС, особенно англоязычными».
Референдум 10 лет назад разорвал ассоциацию Британии с ЕС после более чем 43 лет иногда нестабильного членства. Преданные сторонники Brexit винят последующие правительства в неспособности максимизировать предполагаемые свободы выхода из блока.
Иммиграция не снизилась, а выросла: с 224 000 человек в 2019 году до 906 000 в 2023 году – рост на 302%. Дэвид Гудхарт из Policy Exchange сказал: «Мы вернули контроль над иммиграцией, но использовали эту свободу для её расширения».
Гудхарт также отметил: «Brexit не стал экономической катастрофой, как многие утверждали. На самом деле, он оказал на удивление мало влияния», указав на успехи в финтехе и редактировании генов.
Кристиан Нимитц из Institute of Economic Affairs заявил: «Сторонники свободного рынка ожидали либерализации, но правительства были слишком робкими. Чтобы сделать Brexit успешным, нужны свободная торговля и лёгкое регулирование».
Томбс заключил: «Главное отличие в том, что нам дали право голоса. Никто в Европе не получил такого выбора».