9-iyun kuni Ummon ko‘rfazida AQSh harbiy kuchlari tomonidan MT Settebello kemasiga berilgan zarba natijasida hindistonlik dengizchi Shivanand Chaurasia halok bo‘ldi. Uning rafiqasi Sushila Devi chuqur qayg‘uga botgan.
Chaurasia muhandis-fitter sifatida dengizda ishlab, oilasiga yaxshi kelajak qurishni orzu qilgan edi. Ammo AQShning Eron neft eksportiga qarshi blokadasi chog‘ida sodir bo‘lgan hujum uning hayotiga barham berdi.
Hujumda yana ikki hindistonlik dengizchi – bosh muhandis Patnala Suresh va paluba kursanti Aditya Sharma halok bo‘ldi. Kema boshqaruvchisi kemaning Eronga aloqasi yo‘qligini va hech qanday ogohlantirish olinmaganini da’vo qilmoqda.
Sushila Devi: “Ular mening baxtimni o‘g‘irlashdi. Erimni Amerika o‘ldirdi. Shuning uchun Bosh vazir Modi va Bosh vazir Yogi Adityanath jim turishibdi. Ular o‘z xalqi uchun turishi kerak edi”, dedi u DW’ga.
Chaurasia oilasi Uttar-Pradeshning Deoria tumanidagi qishloqda yashaydi. Ular Hindiston hukumatining sukunatidan o‘zlarini tashlandiq his qilmoqda. Hech bir rahbar ularga tashrif buyurmagan.
Hindiston dengizchilar uyushmasi Bosh kotibi Manoj Yadav: “Bu jiddiy tashvish. Nega ular ogohlantirishsiz hujumga uchradi?” dedi. Uyushma har kuni qolib ketgan kemalardan ovqat va material yetishmasligi haqida xabarlar olmoqda.
BMT Xalqaro dengiz tashkiloti (IMO) Hormuz bo‘g‘ozida qolib ketgan 11 000 dan ortiq dengizchi va yuzlab kemalarni evakuatsiya qilish operatsiyasini boshladi.
Chaurasia oilasi hali ham kompensatsiya va javobgarlik masalasida javob kutmoqda. Ular marhumning jasadini qaytarish uchun to‘qqiz kun kutishgan. Dafn marosimida yuzlab qishloq ahli qatnashdi.

9 июня в Оманском заливе в результате удара ВМС США по коммерческому судну MT Settebello погиб индийский моряк Шивананд Чаурасия. Его вдова Сушула Деви переживает глубокое горе.
Чаурасия работал инженером-фиттером на нефтяном танкере, надеясь обеспечить семье лучшее будущее. Однако удар, нанесенный в рамках блокады иранского экспорта нефти, оборвал его жизнь.
В результате атаки погибли также главный инженер Патнала Суреш и палубный кадет Адитья Шарма. Менеджер судна отрицает связь с Ираном и утверждает, что предупреждений не было.
Сушула Деви заявила DW: «Они украли мое счастье. Моего мужа убила Америка. Поэтому премьер-министр Моди и главный министр Йоги Адитьянат молчат. Они должны были защитить своих людей».
Семья Чаурасии живет в деревне в округе Деория, штат Уттар-Прадеш. Они чувствуют себя брошенными из-за молчания индийского правительства. Ни один лидер не навестил их.
Генеральный секретарь Профсоюза моряков Индии Манодж Ядав заявил: «Это серьезная проблема. Почему они были атакованы без предупреждения?» Профсоюз ежедневно получает сообщения о нехватке продовольствия на застрявших судах.
Международная морская организация (ИМО) ООН начала операцию по эвакуации более 11 000 моряков и сотен судов, застрявших в Ормузском проливе.
Семья Чаурасии все еще ждет ответов о компенсации и ответственности. Тело погибшего было возвращено только через девять дней. В похоронах участвовали сотни сельчан.