Ryanair aviakompaniyasi oilaviy o‘rindiq siyosatini o‘zgartirib, kichik bolalari bilan sayohat qilayotgan ota-onalarga qo‘shimcha to‘lovsiz yonma-yon o‘tirish imkoniyatini yaratdi. Bu qaror Buyuk Britaniyaning Raqobat va bozorlar organi (CMA) tomonidan tekshiruv boshlanganidan keyin qabul qilindi.
Yangi siyosatga ko‘ra, bolalar bilan sayohat qiluvchi kattalar ro‘yxatdan o‘tgandan so‘ng bepul o‘rindiq ajratilishi haqida xabardor qilinadi. Ryanair rahbari Maykl O‘Liri bu o‘zgarishni “istamay amalga oshirilgan sanoat standarti” deb atadi, ammo avvalgi siyosat qonuniy va oilalar uchun “aniqlik” berganini ta’kidladi.
CMA avvalroq Ryanairning eski siyosati iste’molchilar huquqiga zid kelishi mumkinligini tekshirayotgan edi. Eski tizimda bolali kattalar bir marta rezervatsiya to‘lovi to‘lab, to‘rt nafar bolani bepul o‘tqazishi mumkin edi, bu har bir yo‘nalish uchun 8 funt sterlingni tashkil qilgan.
Ryanairning yangi “bepul ota-ona o‘rindiqlari” samolyotning orqa qismida joylashgan bo‘ladi, chunki oldingi qatorlar odatda rezervatsiya qilingan. Kompaniya bu o‘zgarish daromadga ta’sir qilmasligini bildirdi.
O‘Liri CMA’ni tanqid qilib, uning siyosati “Yevropadagi eng ilg‘or va shaffof” ekanini, ammo CMA “kamroq shaffof va iste’molchi uchun kamroq qulay” standartni majburlayotganini aytdi. CMA esa yangi siyosatni sinchkovlik bilan tekshirishini va tergov davom etayotganini ma’lum qildi.
Iste’molchilar huquqlari bo‘yicha Which? tashkiloti Ryanairning bu qarorini “majburiy oilaviy o‘rindiqlar” uchun undirilgan asossiz to‘lovlarning to‘xtatilishi sifatida baholadi va kelgusi oylarda siyosatning amalda qanday ishlashini kuzatishini bildirdi.

Авиакомпания Ryanair изменила политику рассадки семей, разрешив родителям сидеть рядом с маленькими детьми без оплаты резервирования мест. Это решение было принято после начала расследования Управлением по конкуренции и рынкам Великобритании (CMA).
Согласно новой политике, взрослые, путешествующие с детьми, будут получать информацию о бесплатном выделении мест после регистрации. Глава Ryanair Майкл О'Лири назвал это изменение «вынужденным отраслевым стандартом», но подчеркнул, что прежняя политика полностью соответствовала закону и давала семьям «определённость».
CMA ранее изучало, не нарушает ли старая политика потребительское законодательство. По старой системе взрослые с детьми платили один сбор за резервирование и могли бесплатно посадить рядом до четырёх детей, что составляло около 8 фунтов за каждый рейс.
Новые «бесплатные места для родителей» будут доступны в задней части самолёта, так как передние ряды обычно зарезервированы. Компания не ожидает, что это изменение повлияет на выручку.
О'Лири раскритиковал CMA, заявив, что его политика была «самой прогрессивной и прозрачной в Европе», а CMA навязывает «менее прозрачный и менее удобный для потребителей» стандарт. CMA заявило, что тщательно проверит новую политику и продолжит расследование.
Правозащитная организация Which? приветствовала отмену «необоснованных сборов» и пообещала следить за выполнением новой политики в ближайшие месяцы.