Keniyada 2024-yildagi hukumatga qarshi namoyishlarda halok bo‘lganlarning oilalari poytaxt Nayrobidagi parlament binosi oldiga gul qo‘yishga urindi, biroq hukumat kuchlari ularga to‘sqinlik qildi.
Politsiya butun mamlakat bo‘ylab 355 nafar namoyishchini hibsga oldi va Nayrobidagi asosiy yo‘llarni to‘sib qo‘ydi. 2024-yildagi keng ko‘lamli noroziliklarga nisbatan poytaxtda ishtirokchilar soni kam edi.
Hukumat parlament binosini tikanli sim bilan o‘rab oldi, marhumlarning oilalariga gulchambar va gullar qo‘yishga ruxsat berilmadi. “Men faqat farzandlarimizni o‘ldirgan ofitserlarni oldimizga keltirishlarini va kechirim so‘rashlarini xohlayman”, dedi 12 yoshli o‘g‘li Kennedi 2024-yilda Nayrobidagi to‘qnashuvlarda halok bo‘lgan Jacinta Anyango.
Namoyishchilar 2024-yilda yoshlar boshchiligidagi norozilik harakatida halok bo‘lgan 80 dan ortiq kishi uchun adolat talab qilmoqda. O‘shanda munozarali soliq takliflariga qarshi chiqish natijasida to‘qnashuvlar yuz bergan edi.
Caroline Mutisya o‘g‘li Eriksonni xotirlash uchun parlament oldiga kelgan, biroq politsiyaning kuchli ishtiroki tufayli o‘z fikrlarini erkin ifoda eta olmaganini aytdi. Muxolifat yetakchilari Kalonzo Musyoka, Martha Karua va Eugene Wamalva oilalar va faollar bilan birga parlamentga yurishda qatnashdi.
Mombasa shahrida yuzlab yoshlar qora libosda va Keniya bayroqlariga o‘ralgan holda ko‘chalarda yurish qildi. Ular adolat va suddan tashqari qatllarga barham berishni talab qiluvchi plakatlar ko‘targan.
Nayrobidagi markaziy hududlar xavfsizlik kuchlari tomonidan to‘sib qo‘yilgani sababli bo‘sh qoldi. Politsiya va namoyishchilar o‘rtasida to‘qnashuvlar bo‘lib, xavfsizlik kuchlari ko‘zdan yosh oqizuvchi gaz ishlatgan, namoyishchilar esa tosh otgan.
2024-yil iyun oyida o‘n minglab keniyaliklar soliq oshirishlariga qarshi norozilik bildirgan, bu parlamentga hujum va munozarali moliya qonunining bekor qilinishiga olib kelgan edi. Biroq xavfsizlik kuchlari haddan tashqari kuch ishlatganlikda ayblangan, BBC tergovi politsiya namoyishchilarni ataylab o‘ldirishga uringanini aniqlagan.
Politsiya boshlig‘ining o‘rinbosari Gilbert Masengeli yo‘llarda to‘siqlar o‘rnatilganini, biroq mamlakat tinchligini saqlab qolganini aytdi. Prezident William Ruto odamlarning norozilik bildirish huquqini tan oldi, ammo mulkni yo‘q qilish yoki tartibsizlikka yo‘l qo‘ymaslik haqida ogohlantirdi.
Ruto 2017-2025 yillar oralig‘ida huquq buzilishi qurbonlari uchun 15 million dollar fond e’lon qildi, biroq inson huquqlari tashkilotlari bu rejani qurbonlarning bir qismi chiqarib tashlangani va to‘lovlar yetarli emasligi sababli rad etdi.

В Кении семьи погибших во время антиправительственных протестов 2024 года попытались возложить цветы к зданию парламента в Найроби, но власти помешали им.
Полиция арестовала 355 протестующих по всей стране и перекрыла ключевые дороги в столице. Явка в Найроби была низкой по сравнению с 2024 годом и прошлогодними памятными акциями.
Власти окружили парламент колючей проволокой, не позволив семьям погибших возложить венки и цветы. «Я хочу только, чтобы правительство привело офицеров, ответственных за убийство наших детей, и извинилось», — заявила BBC Джасинта Аньянго, чей 12-летний сын Кеннеди погиб в 2024 году в столкновениях на окраине Найроби.
Протестующие требуют справедливости для более чем 80 человек, убитых во время молодежных демонстраций 2024 года, вызванных спорными налоговыми предложениями. Кэролайн Мутися пришла к парламенту почтить память сына Эриксона, но из-за сильного присутствия полиции не смогла свободно выражать свои мысли.
Лидеры оппозиции Калонзо Мусёка, Марта Каруа и Юджин Вамалва присоединились к семьям и активистам в марше к парламенту. В Момбасе сотни молодых людей прошли по улицам в черном, с кенийскими флагами, требуя справедливости и прекращения внесудебных казней.
Центральный Найроби опустел после того, как силы безопасности заблокировали доступ. Произошли столкновения между полицией и протестующими: силовики применили слезоточивый газ, демонстранты бросали камни. В районе Гитурай вспыхнули пожары.
В июне 2024 года десятки тысяч кенийцев протестовали против повышения налогов, что привело к штурму парламента и отзыву законопроекта. Силы безопасности обвинялись в чрезмерном применении силы; расследование BBC показало, что полиция намеренно пыталась убить протестующих.
Заместитель главы полиции Гилберт Масенгели заявил, что дорожные блоки установлены для предотвращения проникновения преступников, и страна сохраняет спокойствие. Президент Уильям Руто признал право на протест, но предупредил о недопустимости разрушений и хаоса.
Руто объявил о фонде в 15 миллионов долларов для компенсации жертвам нарушений прав человека с 2017 по 2025 год, но правозащитные организации отвергли план из-за исключения некоторых жертв и недостаточных выплат.