Konservativ ko‘pchilik ovoz bilan 7-2 nisbatda qabul qilingan qaror, Missuri shtatida Jon Durnell ismli shaxsga 1,25 million dollar to‘lash to‘g‘risidagi hukmni bekor qildi. Durnell yillar davomida Roundup ishlatish uning qon saratoniga olib kelganini da’vo qilgan edi.
Durnell ishi Birlashgan Millatlar Tashkilotining Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tarkibidagi Xalqaro saraton tadqiqotlari agentligining glifosatni ehtimoliy kanserogen deb tasniflashiga asoslangan edi. Biroq AQSh Atrof-muhitni muhofaza qilish agentligi glifosatni kanserogen deb hisoblamaydi va Roundupni ogohlantirish yorlig‘isiz sotishga ruxsat bergan.
Sudya Brett Kavanaugh Durnellning argumenti “Monsantodan Roundup yorlig‘iga saraton haqida ogohlantirish qo‘shishni talab qiladi, garchi federal qonun Monsantodan EPA tomonidan tasdiqlangan yorliqni saraton ogohlantirishisiz ishlatishni talab qilsa” dedi. Sudya Ketanji Braun Jekson esa qarorni “ajablanarli va afsuslanarli, chunki u Durnell kabi da’vogarlar uchun sud eshiklarini asossiz yopadi” deb izohladi.
Bayer 2018-yilda Monsantoni sotib olgan va qarorni olqishladi. Kompaniya “bu qaror ilm-fan, fermerlar va innovatsiyalar uchun tartibga solish aniqligiga bog‘liq sanoatlar uchun yaxshi” dedi. Qaror Respublikachilar va Demokratlar tomonidan tanqid qilindi. Kongressmen Nensi Mace “Oliy sud Roundupni himoya qilish uchun qaror qildi. Amerika xalqining sog‘lig‘i korporativ gigantlarning foydasidan ustun bo‘lishi kerak” deb yozdi.

Верховный суд США в четверг вынес решение, ограничивающее иски, в которых утверждается, что компания Bayer не предупредила пользователей о риске рака от гербицида Roundup.
Консервативное большинство суда 7 голосами против 2 отменило вердикт в Миссури, который предписывал выплатить 1,25 миллиона долларов Джону Дурнеллу. Дурнелл утверждал, что многолетнее использование Roundup вызвало у него рак крови.
Дело Дурнелла ссылалось на классификацию Международного агентства по изучению рака ВОЗ, которое считает глифосат вероятным канцерогеном. Однако Агентство по охране окружающей среды США не классифицирует глифосат как канцероген и одобрило продажу Roundup без предупреждающей этикетки.
Судья Бретт Кавано заявил, что аргумент Дурнелла «потребует от Monsanto добавить предупреждение о раке на этикетку Roundup, хотя федеральный закон требует использовать этикетку, одобренную EPA, без такого предупреждения». Судья Кетанджи Браун Джексон назвала решение «замечательным и прискорбным, поскольку оно неоправданно закрывает двери суда для истцов, таких как Дурнелл».
Bayer, приобретшая Monsanto в 2018 году, приветствовала решение, заявив, что оно «хорошо для науки, фермеров и отраслей, зависящих от регуляторной ясности для инноваций». Решение подверглось критике как со стороны республиканцев, так и демократов. Конгрессвумен Нэнси Мейс написала: «Верховный суд только что постановил защитить Roundup. Здоровье американского народа должно быть превыше прибыли корпоративных гигантов».