Yevropani qamrab olgan tarixiy jazirama issiqlik to'lqini inson faoliyati natijasida yuzaga kelgan iqlim o'zgarishi bilan bog'liq xavfli ob-havo tendentsiyasining bir qismi ekanligi haqida olimlar xabar berishdi.
Jahon ob-havo assotsiatsiyasi (World Weather Attribution) guruhi olimlari juma kuni e'lon qilgan hisobotda, Yevropaning ko'p qismlarini qamrab olgan haddan tashqari yuqori harorat oy uchun kuzatilgan "eng og'ir" issiqlik to'lqini ekanligini va 50 yil oldin bu "deyarli imkonsiz" bo'lganini ta'kidlashdi.
Frantsiya, Italiya, Ispaniya, Buyuk Britaniya va Yevropaning boshqa mamlakatlarida millionlab odamlar bu hafta jazirama issiqlikni boshdan kechirmoqda, ko'p joylarda kunduzgi harorat 40 daraja Selsiydan (104 Farengeyt) oshdi.
Issiqlik to'lqini sharqqa qarab harakatlanmoqda, Germaniya va Markaziy Yevropaga xuddi shunday sharoitlar tahdid solmoqda, bu esa qit'aning g'arbiy qismida o'nlab odamlarning o'limiga sabab bo'lgan, tibbiy xizmatlarni zo'riqtirgan va iqtisodiyotga bosim o'tkazgan.
World Weather Attribution hisob-kitobiga ko'ra, 1976 yil iyun oyidagi iqlimda yuz bergan shunga o'xshash issiqlik to'lqini taxminan 3,5 daraja Selsiy sovuqroq bo'lgan bo'lardi. 2003 yilgi epizodda esa harorat taxminan 2 daraja Selsiy pastroq bo'lgan bo'lardi.
Tadqiqot shuni ko'rsatadiki, kuchli issiqlik tez sur'atlar bilan oshib bormoqda, hatto tirik odamlarning xotirasida ham "bunday hodisalar 2003 yildan beri o'nlab va yuzlab marta ko'paygan va atigi 50 yil oldin deyarli imkonsiz edi".
Tadqiqotning yetakchi muallifi, Imperial kollejidan Teodor Kiping jurnalistlarga: "Bu hodisa iqlim o'zgarishisiz iyun oyida mumkin bo'lmas edi", dedi.
Sayyora sanoat davridan oldingi davrga nisbatan taxminan 1,4 daraja Selsiyga isigan, bunga ko'mir, neft va gazni yoqish sabab bo'lgan. Olimlar bu ekstremal ob-havo hodisalarini, jumladan, issiqlik to'lqinlarini tez-tez va kuchliroq qilishiga rozi.
World Weather Attribution tahlil qilgan Yevropadagi 850 ga yaqin shaharning 45 foizi iyun oyida o'zining eng yuqori issiqlik stressi rekordlarini yangilagan yoki yangilashi kutilmoqda.
World Weather Attribution asoschilaridan biri Friderike Otto: "Ob-havo naqshining o'zi ayniqsa g'ayrioddiy emas, ammo haroratlar - yoki hech bo'lmaganda ular inson tomonidan qo'zg'atilgan iqlim o'zgarishisiz bo'lgan - g'ayrioddiy", dedi.
Yevropadagi iyun issiqlik to'lqini bu yilgi ikkinchi bunday epizoddir. May oyidagi erta mavsum issiqlik davri qit'aning markaziy va g'arbiy qismlariga yozning eng yuqori haroratiga xos haroratlarni olib keldi.
World Weather Attribution qazib olinadigan yoqilg'ilardan tezda voz kechish "kelajakda yanada yuqori harorat va ularning oqibatlaridan qochish uchun muhim" ekanligini ta'kidladi.

Историческая волна жары, охватившая Европу, является частью опасной погодной тенденции, которая может быть объяснена только антропогенным изменением климата, заявили учёные.
Экстремальные температуры, охватившие большую часть Европы, представляют собой «самую суровую» волну жары за всё время наблюдений для этого месяца, и были бы «практически невозможны» полвека назад, говорится в отчёте группы учёных World Weather Attribution, опубликованном в пятницу.
Миллионы людей во Франции, Италии, Испании, Великобритании и других странах Европы на этой неделе испытывают палящую жару: дневные температуры во многих местах превышают 40 градусов Цельсия (104 градуса по Фаренгейту).
Сообщается, что в пятницу волна жары движется на восток, угрожая Германии и Центральной Европе аналогичными условиями, которые уже привели к гибели десятков людей на западе континента, создали нагрузку на медицинские службы и экономику.
World Weather Attribution подсчитала, что волна жары с аналогичными характеристиками, произошедшая в климате июня 1976 года, была бы примерно на 3,5 градуса Цельсия холоднее. Во время другого эпизода в 2003 году температуры были бы примерно на 2 градуса Цельсия ниже, предполагает исследование.
Анализ показывает, что интенсивная жара быстро усиливается даже на памяти живущих: «такие события стали в десятки и сотни раз более вероятными с 2003 года и практически невозможными всего 50 лет назад», говорится в исследовании.
«Это событие было бы невозможно в июне без изменения климата», — заявил журналистам ведущий автор исследования Теодор Кипинг из Имперского колледжа Лондона.
Планета нагрелась примерно на 1,4°C по сравнению с доиндустриальным уровнем из-за сжигания угля, нефти и газа. Учёные сходятся во мнении, что это делает экстремальные погодные явления, такие как волны жары, более частыми и интенсивными.
Из почти 850 городов Европы, проанализированных в исследовании World Weather Attribution, около 45% побили или, как ожидается, побьют свои рекорды теплового стресса за июнь.
«Сам по себе погодный паттерн не является необычным, но температуры — или, по крайней мере, они были такими без антропогенного изменения климата», — сказала Фридерике Отто, сооснователь World Weather Attribution.
Июньская волна жары в Европе — второй подобный эпизод в этом году. Период ранней жары в мае принёс температуры, типичные для разгара лета, в центральную и западную части континента.
World Weather Attribution заявила, что быстрый отказ от ископаемого топлива «критически важен, если мы хотим избежать ещё более высоких температур и их последствий в будущем».