O'tgan hafta Ukraina Rossiyaning jangovar logistikasini izdan chiqarish bo'yicha operatsiyalarni kuchaytirdi. Asosiy zarbalar Rossiya bosib olgan Qrimga va Moskva yaqinidagi sun'iy yo'ldosh aloqa markazlariga qaratildi. Bu ikki hudud Rossiya tomonidan havo hujumidan mudofaa tizimlari bilan kuchli himoyalangan deb hisoblanadi.
Ukraina Prezidenti Vladimir Zelenskiyning so'zlariga ko'ra, Rossiya Qrim va Moskvani himoya qilish uchun boshqa yo'nalishlardan havo mudofaa tizimlarini olib chiqib ketgan. Uning aytishicha, Kreml Moskva viloyatiga yuzlab S-400, S-500 va Pantsir raketalarni uchirish qurilmalarini joylashtirgan, shuningdek, Valday kurortiga 90 ta qurilma ko'chirilgan.
22-iyun kuni Ukraina Moskva sharqidagi Vladimir kosmik aloqa markazi va shimoldagi Dubna kosmik aloqa markaziga hujum qildi. Ukraina Bosh shtabining ma'lumotiga ko'ra, Vladimir markazining asosiy 25 metrli parabolik antennasi jiddiy shikastlangan, Dubna markazining 32 metrli antennasi esa zarar ko'rgan. Ikkala markazda elektron jihozlar joylashgan binolar ham vayron bo'lgan.
Qrimda Ukraina yakshanba kuni yoqilg'i ta'minotini to'xtatdi, elektr energiyasida uzilishlar yuz berdi va Qrimni Rossiya materigi bilan bog'laydigan transport aloqasini uzdi. Uzoq masofali dronlar yordamida Kerch bo'g'ozining ikki tomonidagi muhim neft ob'ektlari – Kerchdagi neft terminali va Kavkaz porti bir vaqtning o'zida nishonga olindi. Geolokatsiya qilingan videolarda Kerchdagi neft omborlari va Kavkazdagi paromlarning yonayotgani aks etgan.
Ukraina to'rt dona S-400 va ikkita Pantsir tizimini ishdan chiqarib, Kerchga zarba berishga muvaffaq bo'ldi. Shahar himoyalangan Kerch ko'prigidan bir kilometrdan kam masofada joylashgan. Qrimdagi bosqinchi gubernator Sergey Aksyonov darhol davlat xizmatlaridan tashqari barchaga yoqilg'i sotishni to'xtatdi. Sevastopolda xususiy shaxslar uchun haftalik yoqilg'i normasi 20 litrgacha qisqartirildi.
Ukraina kuchlari 2023 yilning yozida Qrimga hujum qila boshlagan edi. Bu yil Ukraina frontga qurol-yarog', yoqilg'i va boshqa ta'minot yetkazib berishni qiyinlashtirish orqali Rossiyaning jangovar qobiliyatini zaiflashtirishga qaratilgan havo kampaniyasini boshladi. Mustaqil Rossiya gazetasi Meduza bu yil Rossiya yuk mashinalari va logistika markazlariga 270 ta hujumni aniqladi.
Ukraina shuningdek, Rossiya ichidagi masofani oshirib, neftni qayta ishlash zavodlari va qurol-yarog' fabrikalarini yo'q qilishga intilmoqda. 21-iyun kuni Ukraina G'arbiy Sibirdagi Tyumen neftni qayta ishlash zavodiga zarba berdi. Zelenskiyning so'zlariga ko'ra, bu operatsiya Fire Point kompaniyasining yangi turdagi dronlari yordamida amalga oshirilgan va ular 3000 kilometrdan ortiq masofani bosib o'tishga qodir.
Ukrainaning front chizig'idan uzoq va yaqin masofalarga zarba berish qobiliyati, xabarlarga ko'ra, birorta o'q uzmasdan taktik g'alabaga olib keldi. Qo'shni Belarus Rossiya tomonidan Ukraina shaharlariga dronlarni yo'naltirish uchun ishlatiladigan to'rtta transponderni o'chirib qo'ygani xabar qilinmoqda. Zelenskiyning aytishicha, transponderlar 22-iyundan beri faol emas.

На прошлой неделе Украина активизировала операции по нарушению российской военной логистики. Основные удары были нанесены по оккупированному Крыму и спутниковым центрам связи под Москвой – двум регионам, которые Россия, как считается, усиленно защищает средствами ПВО.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что Россия перебросила системы ПВО из других регионов для защиты Москвы и Керченского моста, соединяющего Крым с материковой Россией. По его словам, Кремль разместил «сотни пусковых установок для систем С-400, С-500 и «Панцирь» только в Московской области» и еще 90 – в Валдае.
22 июня Украина нанесла удары по Владимирскому центру космической связи (200 км к востоку от Москвы) и Дубненскому центру космической связи (100 км к северу от Москвы). Генштаб Украины сообщил, что основная 25-метровая параболическая антенна Владимирского центра «критически повреждена», а 32-метровая антенна Дубненского центра повреждена. Также повреждены здания с электронным оборудованием.
В Крыму Украина в воскресенье нарушила подачу топлива, вызвала отключения электроэнергии и перекрыла транспортное сообщение между полуостровом и материковой Россией. С помощью дальнобойных дронов были одновременно поражены два важных нефтяных объекта по обе стороны Керченского пролива – нефтяной терминал в Керчи и порт Кавказ в России. Геолоцированные видео показали горящие нефтехранилища в Керчи и паромы в Кавказе.
Украина смогла вывести из строя четыре комплекса С-400 и два «Панциря», чтобы нанести удар по Керчи, которая находится менее чем в 1 км от heavily defended Керченского моста. Глава оккупационной администрации Крыма Сергей Аксенов немедленно приостановил продажу топлива всем, кроме государственных служб. В Севастополе топливо уже нормировалось до 20 литров в неделю для частных лиц.
Украинские силы начали атаковать Крым летом 2023 года. В этом году Украина начала воздушную кампанию по ослаблению способности России доставлять силу на фронт, затрудняя поставки оружия, топлива и других припасов. Независимая российская газета «Медуза» зафиксировала 270 атак на российские грузовики и логистические центры в этом году.
Украина также увеличивает дальность ударов внутри России, стремясь уничтожить нефтеперерабатывающие заводы и оружейные заводы. 21 июня был нанесен удар по Тюменскому НПЗ в Западной Сибири. Зеленский заявил, что операция была проведена с помощью новых типов дронов компании Fire Point, способных преодолевать более 3000 км.
Способность Украины наносить удары как вблизи, так и вдали от линии фронта, по сообщениям, привела к тактической победе без единого выстрела. Сообщается, что соседняя Беларусь сняла или отключила четыре транспондера на своей территории, которые использовались для наведения дронов, запущенных из России, на украинские города. Зеленский сказал, что транспондеры неактивны с 22 июня.