2026 yilgi futbol bo‘yicha jahon chempionatining eng katta guruh o‘yinlaridan biri shanba kuni Mayamidagi Hard Rok stadionida bo‘lib o‘tadi. Kolumbiya va Portugaliya K guruhida birinchi va ikkinchi o‘rinlarni egallab, ikkalasi ham pley-offga chiqishni kafolatlagan.
Kolumbiya Luis Diaz va Daniel Munoz boshchiligida ikki o‘yinda 6 ochko to‘plagan holda guruh peshqadami hisoblanadi. Portugaliya esa Kristianu Ronaldu bilan 4 ochkoga ega va ikkinchi o‘rinda bormoqda. Ushbu o‘yin guruh g‘olibini aniqlaydi.
Hard Rok stadionida to‘liq tomoshabin kutilmoqda, chunki chiptalar minglab dollarlarga sotilgan. Kolumbiyalik amerikaliklarning Mayami hududida ko‘pligi sababli, Kolumbiya jamoasi o‘z maydonidagidek qo‘llab-quvvatlanadi. Portugaliya murabbiyi Roberto Martinez jamoasining “mehmondagi” o‘yin o‘tkazishini tan oldi.
Kolumbiya murabbiyi Nestor Lorenzo Portugaliyani turnir favoritlaridan biri deb atadi va jamoasidan “maxsus taktik intizom” talab qilinishini aytdi. U Ronaldu va Vitinyaning xavfliligini ta’kidlab, ularni e’tibordan chetda qoldirmaslik kerakligini qo‘shimcha qildi.
Opta superkompyuteri Portugaliyaning g‘alaba qozonish ehtimolini 48,9 foiz, Kolumbiyanikini 26 foiz, durangni esa 25,1 foiz deb baholamoqda. Kolumbiya guruhda birinchi o‘rinni egallash ehtimoli 53,32 foiz.
K guruhida yana Kongo Demokratik Respublikasi (1 ochko) va O‘zbekiston (0 ochko) bor. O‘zbekiston guruhda oxirgi o‘rinda va chiqish imkoniyatini saqlab qolish uchun DR Kongoni mag‘lub etishi kerak.

Один из крупнейших матчей группового этапа чемпионата мира по футболу 2026 года состоится в субботу на стадионе «Хард Рок» в Майами. Колумбия и Португалия, занимающие первое и второе места в группе K, уже обеспечили себе выход в плей-офф.
Колумбия под руководством Луиса Диаса и Даниэля Муньоса лидирует с 6 очками после двух игр. Португалия с Криштиану Роналду занимает второе место с 4 очками. Этот матч определит победителя группы.
Ожидается полный стадион, так как билеты продаются за тысячи долларов. Из-за большого количества колумбийских американцев в районе Майами колумбийская команда будет иметь поддержку почти как дома. Тренер Португалии Роберто Мартинес признал, что его команда будет играть «в гостях».
Тренер Колумбии Нестор Лоренцо назвал Португалию одним из фаворитов турнира и подчеркнул необходимость «особой тактической дисциплины». Он отметил опасность Роналду и Витиньи, заявив, что их нельзя оставлять без внимания.
Суперкомпьютер Opta оценивает вероятность победы Португалии в 48,9%, Колумбии — в 26%, ничьей — в 25,1%. Колумбия имеет 53,32% шансов финишировать первой в группе.
В группе K также выступают Демократическая Республика Конго (1 очко) и Узбекистан (0 очков). Узбекистан занимает последнее место и должен обыграть ДР Конго, чтобы сохранить шансы на выход.