Isroilda oktyabr oyida bo‘lib o‘tadigan umumiy saylovlar Bosh vazir Binyamin Netanyahuning siyosiy merosini hal qilishi mumkin. U mintaqadagi urushlar va korrupsiya ayblovlari bilan bog‘liq kuchli bosimga duch kelmoqda.
Netanyahuning AQSh prezidenti Donald Trampni 28 fevral kuni Eronga qarshi urushga jalb qilgani, Tehronning Isroil, Fors ko‘rfazi davlatlari va Hormuz bo‘g‘ozidagi kemalarga zarba berishiga sabab bo‘ldi. Isroil shimolda Livanning Hizbulloh guruhi bilan ham urush olib bormoqda.
Netanyahu 2023 yil 7 oktyabrdagi hujumlar bo‘yicha mustaqil tergov o‘tkazilmagani uchun jamoatchilik g‘azabiga uchragan. U 2019 yildan beri bir nechta korrupsiya ayblovlari bilan ham yuzlashmoqda va aybdor deb topilsa, qamoqqa tushishi mumkin.
Siyosiy tahlilchi Nimrod Flaschenbergning so‘zlariga ko‘ra, “Netanyahuga jiddiy muammo tug‘ilgan ko‘rinadi. AQShning Eron bilan kelishuvi yaxshi qabul qilinmadi va jamoatchilik Livandagi vaziyatni tushunmayapti”.
Isroil Livanda taxminan beshdan bir qismini noqonuniy ravishda bosib olgan va juma kuni Vashingtonda imzolangan ramka kelishuvi uning kelajakdagi harbiy mavjudligini noaniq qiladi. So‘rov natijalariga ko‘ra, isroilliklarning deyarli 75 foizi Livandagi bosib olishni qo‘llab-quvvatlaydi.
Netanyahuning asosiy raqibi Gadi Eizenkot AQSh bilan kelishmovchilikni Netanyahuning Livandagi strategiyani Vashingtonga yetkaza olmagani bilan bog‘ladi. “Biz harbiy yutuqlardan foydalana olmadik va yo‘l qo‘yilmas xavfsizlik holatiga duch keldik”, dedi u.
Sobiq hukumat maslahatchisi Daniel Levining ta’kidlashicha, “Muxolifatning katta qismi uni o‘ngdan chetlab o‘tmoqda va Livanda o‘zlarining sehrli harbiy yechimlarini taklif qilmoqda. Netanyaxu esa vaqt o‘ynab, AQSh-Eron kelishuvini buzishga harakat qiladi”.
18 iyundagi AQSh-Eron memorandumiga ko‘ra, tomonlar “Livan ham kiradigan barcha frontlarda harbiy harakatlarni darhol va butunlay to‘xtatish” majburiyatini olgan. Shunga qaramay, Isroil Livandan chiqishni rad etmoqda va hujumlarni davom ettirmoqda.
Siyosiy tahlilchi Ori Goldbergning fikricha, “Netanyaxu shimoliy isroilliklarga amalga oshira olmaydigan kelajakni va’da qildi. Odamlar charchagan va qandaydir normal hayotni orzu qilmoqda”.
Tramp Netanyahudan charchagan va uni “aqldan ozgan” deb atagan. 7 iyunda Tramp Financial Times’ga bergan intervyusida Netanyaxu Vashingtonning Eron bilan sulh kelishuviga rioya qilishi kerakligini aytdi: “Men barcha qarorlarni qabul qilaman. U qaror qabul qilmaydi”.
Levyning so‘zlariga ko‘ra, Tramp va Netanyaxu 2026 yil 28 fevraldan beri uchrashmagan. “Bu Netanyaxuni tashvishga soladi. Hozir u yana uchrashuvga intilmoqda va saylov oldidan AQSh prezidentini qanday qaytarishni o‘ylayapti”, dedi u.

Предстоящие в октябре всеобщие выборы в Израиле, вероятно, решат наследие премьер-министра Биньямина Нетаньяху, который сталкивается с растущим давлением из-за его действий в региональных войнах и обвинений в коррупции.
Сообщается, что Нетаньяху убедил президента США Дональда Трампа присоединиться к нему в войне против Ирана 28 февраля, что привело к ответным ударам Тегерана по Израилю, государствам Персидского залива и судоходству в Ормузском проливе. Израиль также вовлечен в войну с ливанской группировкой «Хезболла» на севере.
Нетаньяху сталкивается с общественным гневом из-за отказа провести независимое расследование провалов правительства перед атаками 7 октября 2023 года. Ему также предъявлены множественные обвинения в коррупции, и в случае признания виновным он может оказаться за решеткой.
Политический аналитик Нимрод Флашенберг заявил: «Похоже, у Нетаньяху серьезные проблемы. Соглашение США с Ираном не было хорошо воспринято, и общественности неясно, что происходит в Ливане».
Израиль незаконно оккупирует около пятой части Ливана, и рамочное соглашение, подписанное в Вашингтоне в пятницу, ставит под вопрос его будущее военное присутствие. Опросы показывают, что почти 75% израильтян поддерживают оккупацию Ливана.
Главный политический оппонент Нетаньяху Гади Айзенкот обвинил его в неспособности донести до Вашингтона стратегию Израиля в Ливане. «Мы не смогли воспользоваться военными достижениями и проснулись в недопустимой реальности безопасности», — сказал он.
Бывший советник израильского правительства Дэниел Леви отметил: «Значительная часть оппозиции обходит его справа, утверждая, что у них есть волшебные военные решения. Нетаньяху будет тянуть время и активно подрывать сделку между США и Ираном».
Согласно меморандуму о взаимопонимании, подписанному 18 июня, США и Иран обязались «немедленно и навсегда прекратить военные операции на всех фронтах, включая Ливан». Несмотря на это, Израиль отказывается выводить войска из Ливана и продолжает атаки.
Политический аналитик Ори Гольдберг считает: «Нетаньяху обещал жителям севера Израиля будущее, которое не мог обеспечить. Люди устали и жаждут нормальной жизни, поэтому у него может быть пространство для маневра».
Сообщается, что Трамп устал от действий Нетаньяху, назвав его «сумасшедшим». 7 июня Трамп заявил Financial Times, что Нетаньяху должен соблюдать соглашение о прекращении огня с Ираном: «Я принимаю все решения. Он не принимает решений».
Леви отметил, что Трамп и Нетаньяху не встречались с 28 февраля 2026 года. «Это беспокоит Нетаньяху. Сейчас он, вероятно, добивается новой встречи, думая, как вернуть президента США до выборов», — сказал он.