Uimbldon turnirining birinchi raqamli tennischisi Arina Sabalenka, turnir mukofot jamg‘armasini rekord darajada 20 foizga oshirganiga qaramay, yetakchi o‘yinchilarning mukofot puli bo‘yicha noroziligini himoya qildi.
Jahonning birinchi raqamli tennischisi sobiq WTA bosh direktori Larri Skott vakillik qiladigan guruh a’zosi bo‘lib, ular “Katta dubulg‘a” turnirlari daromadining katta qismini va o‘yinchilar farovonligini yaxshilashni talab qilmoqda.
Bu yilgi Uimbldonning 64,2 million funt sterling ($84,7 million) miqdoridagi jamg‘armasi turnir daromadining taxminan 15 foizini tashkil etadi, bu o‘yinchilar so‘ragan 16 foiz (taxminan 70 million funt yoki $92,4 million)dan kam.
Fransiya Ochiq chempionatida bo‘lgani kabi, Sabalenka va boshqalar norozilik sifatida turnirdan oldingi matbuot bilan uchrashuvlarini qisqartirgan edi. Belorusiyalik tennischi qisqartirilgan matbuot anjumani o‘tkazdi.
“Bu ajoyib boshlanish, ular mukofot pulini oshirishdi. Agar so‘nggi 10 yilga qarasangiz, 2016 yil bilan solishtirsangiz, mukofot puli foizi deyarli bir xil, chunki u pasaygan”, dedi u jurnalistlarga.
“Umid qilamanki, nihoyat muzokaralar stoliga o‘tirib, hamma mamnun bo‘ladigan kelishuvga erishamiz. Umid qilamanki, buni boshqa takrorlashga to‘g‘ri kelmaydi”.
Uimbldondagi birinchi chempionlik Sabalenkaga 3,6 million funt sterling ($4,7 million) olib keladi, bu 2025 yilgi chempionlar Iga Shvyontek va Yannik Sinner olgan 3 million funtdan ($4 million) ko‘p.
Birinchi davrada yutqazganlar 80 000 funt sterling ($106 000) oladi, bu avvalgi 66 000 funtdan ($87 100) ko‘p.
Ko‘plab yetakchi o‘yinchilar millioner bo‘lishiga qaramay, ularning shikoyatlari chipta va oziq-ovqat narxlari oshib borayotgan jamoatchilikka yoqmasligi mumkinligi haqida so‘ralganda, to‘rt karra “Katta dubulg‘a” chempioni: “Biz buni o‘zimiz uchun emas, tur uchun qilamiz”, dedi.
“Biz buni murabbiy yollashga qiynalayotgan qolgan o‘yinchilar uchun qilamiz. Past reytingli o‘yinchilar uchun hayot oson emas. Tomoshabinlar tushunishiga ishonchim komil. Biz o‘yin o‘tkazamiz, raqobatlashamiz, shou olib boramiz. Hozir esa faqat ommaviy axborot vositalarini cheklayapmiz. Hamma mamnun bo‘ladigan narsaga erishishga harakat qilamiz”.
Butun Angliya klubi bu hafta norozilikdan “hayratda va hafsalasi pir bo‘lganini” va muammolarni hal qilish uchun taklif qilingan o‘yinchilar kengashi rad etilganini aytdi. “Bu yilgi umumiy mukofot puli turnirimiz tarixidagi eng katta o‘sishdir. Bu o‘yinchilar uchun jahon darajasidagi muhit yaratish uchun uch yillik transformatsiyaning bir qismi sifatida yuzlab million funt sterling sarflash bilan birga amalga oshirilmoqda”, dedi klub.
28 yoshli Sabalenka Uimbldonga Fransiya Ochiq chempionatidagi muvaffaqiyatsizlik va rossiyalik Diana Shnayderga qarshi chorak finalda so‘nggi 10 o‘yinni yutqazganidan so‘ng o‘ziga bo‘lgan ishonchi pasaygan holda keldi. U psixologi yordamida bundan o‘tib ketganini aytdi. “Umuman olganda, hamma narsa joyiga tushayotgandek tuyuladi”, dedi u.

Первая ракетка Уимблдона Арина Сабаленко защитила протест ведущих игроков по поводу призовых, несмотря на то, что травяной турнир Большого шлема увеличил свой призовой фонд на рекордные 20% в этом году.
Первая ракетка мира входит в группу, представленную бывшим исполнительным директором WTA Ларри Скоттом, которая требует большей доли доходов турниров Большого шлема и улучшения благосостояния игроков.
Призовой фонд Уимблдона в этом году составляет 64,2 миллиона фунтов ($84,7 млн), что равно примерно 15% доходов турнира, что меньше 16% (около 70 миллионов фунтов или $92,4 млн), которые запрашивали игроки.
Как и на Открытом чемпионате Франции, где Сабаленко и другие ограничили предтурнирное общение с прессой в знак протеста, белоруска провела сокращенную пресс-конференцию.
«Это отличное начало, они повышают призовые. Если посмотреть на последние 10 лет, по сравнению с 2016 годом, процент призовых почти не изменился, потому что он снизился», — сказала она журналистам.
«Я очень надеюсь, что мы наконец сядем за стол переговоров и придем к решению, которое устроит всех. Надеюсь, нам не придется делать это снова».
Первый титул на Уимблдоне принесет Сабаленко 3,6 миллиона фунтов ($4,7 млн), что больше 3 миллионов фунтов ($4 млн), выплаченных чемпионам 2025 года Иге Швёнтек и Яннику Синнеру.
Проигравшие в первом круге получат 80 000 фунтов ($106 000), по сравнению с 66 000 фунтов ($87 100) ранее.
На вопрос, не вызовут ли жалобы топ-игроков, многие из которых являются миллионерами, недовольство публики, сталкивающейся с ростом цен на билеты и еду, четырехкратная чемпионка турниров Большого шлема ответила: «Мы делаем это для тура, а не для себя».
«Мы делаем это для остальных игроков, которые с трудом могут нанять тренера. Это нелегкая жизнь для игроков с низким рейтингом. Я более чем уверена, что публика понимает. Мы играем матчи, соревнуемся, устраиваем шоу. Сейчас мы просто ограничиваем общение с прессой. Мы пытаемся достичь того, что устроит всех».
Всеанглийский клуб заявил на этой неделе, что был «удивлен и разочарован» протестом и что предложенный совет игроков для решения проблем был отклонен. «Общий призовой фонд этого года — самое большое увеличение в истории нашего турнира. Это происходит наряду с инвестициями сотен миллионов фунтов в модернизацию объектов для игроков в рамках трехлетней трансформации для создания среды мирового класса», — заявил клуб.
28-летняя Сабаленко прибыла на Уимблдон с пошатнувшейся уверенностью после провала на Открытом чемпионате Франции, где она проиграла последние 10 геймов в четвертьфинале россиянке Диане Шнайдер. Она сказала, что справилась с этим с помощью своего психолога. «В целом, я чувствую, что все снова налаживается», — сказала она.