Xitoy hukumati o‘zining etnik birligiga putur yetkazuvchi xorijiy shaxslar va tashkilotlarga qarshi qonuniy choralar ko‘rish huquqiga ega ekanligini ma’lum qildi. Pekin o‘zining ekstraterritorial vakolatlarini kengaytirish yo‘lida harakat qilmoqda.
Mart oyida Butunxitoy Xalq Vakillari Kongressi tomonidan qabul qilingan “Etnik birlik va taraqqiyotni rag‘batlantirish to‘g‘risida”gi qonun chorshanba kuni kuchga kirdi. Ushbu qonun Birlashgan Millatlar Tashkilotining ozchiliklar va madaniy huquqlar bo‘yicha maxsus ma’ruzachilari kabi huquq himoyachilari tomonidan tanqid qilindi.
Tanqidchilarning fikricha, qonun Tibet va Shinjon kabi hududlarda majburiy assimilyatsiyani oqlash uchun ishlatilmoqda. Qonunning 63-moddasi Xitoyning yuridik ta’sirini xorijga kengaytirgani uchun xalqaro e’tiborni tortdi. Unda aytilishicha, “Xitoy materigidan tashqaridagi tashkilotlar va shaxslar, agar ular etnik birlikni buzish yoki etnik bo‘linishni keltirib chiqarishga qaratilgan jinoyatlar sodir etsa, qonuniy javobgarlikka tortiladi”.
Amnesty International tashkiloti 63-modda xorijdagi fuqarolar va faollarga nisbatan transmilliy repressiyalarni oqlash uchun ishlatilishi mumkinligini ta’kidladi. Tashkilotning mintaqaviy direktori o‘rinbosari Sara Bruksning so‘zlariga ko‘ra, “Xitoydagi ozchiliklar huquqlarini tinch yo‘l bilan himoya qilish ‘etnik birlikni buzish’ sifatida talqin qilinishi mumkin”.
Tayvan prezidenti Uilyam Lay Ching-te fuqarolarni Xitoyda sayohat qilish yoki yashashda ehtiyot bo‘lishga chaqirdi. Tayvan hukumati vaziyatni kuzatishda davom etishini va xorijdagi xodimlariga ko‘rsatmalar berishini ma’lum qildi. Pekin Tayvan hukumatini “separatchilar” deb hisoblaydi va 2016-yildan beri rasmiy aloqalarni to‘xtatgan.

Китайские власти объявили, что имеют право принимать юридические меры против иностранных лиц и организаций, подрывающих этническое единство страны. Пекин расширяет свою экстерриториальную юрисдикцию.
Принятый в марте Всекитайским собранием народных представителей «Закон о содействии этническому единству и прогрессу» вступил в силу в среду. Закон уже подвергся критике со стороны правозащитников, включая специальных докладчиков ООН по правам меньшинств и культурным правам, которые утверждают, что он используется для оправдания принудительной ассимиляции в таких регионах, как Тибет и Синьцзян.
Статья 63 закона привлекла международное внимание, распространяя правовое влияние Китая за рубежом. В ней говорится, что «организации и лица за пределами материкового Китая, совершающие преступления, направленные на подрыв этнического единства или создание этнического разделения, будут привлекаться к юридической ответственности в соответствии с законом».
Amnesty International заявила, что статья 63 может быть использована для оправдания транснациональных репрессий в отношении граждан и активистов за рубежом. Заместитель регионального директора Amnesty Сара Брукс отметила, что «мирная защита прав меньшинств в Китае кем угодно и где угодно может быть охарактеризована как подрыв этнического единства».
Президент Тайваня Уильям Лай Цин-тэ призвал граждан проявлять осторожность при поездках или проживании в Китае после вступления закона в силу. Тайбэй продолжит мониторинг ситуации и предоставит рекомендации для официальных лиц за рубежом. Пекин считает тайваньское правительство «сепаратистами» и прекратил официальные контакты в 2016 году.