Misrlik arxeologlar g‘arbiy cho‘lda Vizantiya davriga oid yaxshi saqlangan shahar qoldiqlarini topdilar. Daxla vohasidagi IV asrga oid bu turar-joy va diniy inshootlar, jumladan, bazilika uslubidagi cherkovni o‘z ichiga oladi.
Topilmalar orasida tangalar, sopol parchalari va asbob-uskunalar bor. Iskandariya yaqinidagi Marina el-Alamein shahrida esa 18 ta qadimiy qabr topildi, ular orasida tosh o‘ymakorligi va ohaktosh qabrlar, sopol buyumlar va granit sarkofag mavjud.
Turizm va qadimiy ashyolar vazirligi birinchi kashfiyot Misr Vizantiya imperiyasi tarkibida bo‘lgan davrdagi kundalik hayot, shahar rivojlanishi va iqtisodiy faoliyat haqida ma’lumot berishini ma’lum qildi.
Qadimiy ashyolar oliy kengashi bosh kotibi Hisham al-Laysiyning so‘zlariga ko‘ra, ochilgan mahallalar shimol-janub yo‘nalishidagi keng ko‘chalar va sharq-g‘arb yo‘nalishidagi ko‘chalar bilan kesishib, ochiq maydonlar va jamoat joylarini hosil qilgan.
Arxeologik ekspeditsiya rahbari Mahmud Mas’udning ta’kidlashicha, aholi punktining boshida IV asr o‘rtalariga oid bazilika joylashgan bo‘lib, u asosiy ko‘chalarga qaragan. Shuningdek, chekka hududlarni qo‘riqlash uchun ikkita kuzatuv minorasi qoldiqlari topilgan.
Voha Misrning g‘arbiy Yangi vodiy viloyatida joylashgan bo‘lib, YuNESKOning vaqtinchalik ro‘yxatiga kiritilgan. Mas’ud qalin mudofaa devorlari bilan mustahkamlangan inshoot va ko‘plab uylar, jumladan, cherkov deakoniga tegishli bo‘lgan Tisous uyi topilganini qo‘shimcha qildi.
Arxeologlar non pechlari, oshxonalar, maydalash asboblari va Vizantiya imperatorlari tasviri tushirilgan bronza tangalarni ham topdilar. Bir guruh oltin tangalar Rim imperatori Konstantiy II davriga oid.
Islom, nasroniylik va yahudiylik qadimiy ashyolari bo‘limi boshlig‘i Diaa Zahranning aytishicha, 200 ga yaqin sopol parchalari (ostrakalar) topilgan bo‘lib, ularda savdo bitimlari, yozishmalar va kundalik hayot tafsilotlari aks etgan.
Marina el-Alameindagi qabrlardan 11 tasi tosh o‘ymakorligi bilan yaratilgan bo‘lib, ularning o‘rtacha chuqurligi 8 metrni tashkil etadi. Ekspeditsiya rahbari Eman Abdel-Xoliqning aytishicha, 2,5 metr uzunlikdagi granit sarkofag va uning yonida gips sfenks haykali qoldiqlari topilgan. Ba’zi marhumlarning og‘ziga “oltin til” deb nomlanuvchi to‘rt dona oltin qo‘yilgan.

Археологи в Египте обнаружили хорошо сохранившийся город византийской эпохи в западной пустыне. Кварталы IV века включали жилые и религиозные сооружения, в том числе базилику в оазисе Дахла.
Также найдены монеты, фрагменты керамики и инструменты. Отдельно были обнаружены 18 древних гробниц в Марина-эль-Аламейн, недалеко от Александрии, включая высеченные в скале и известняковые гробницы, керамику и гранитный саркофаг.
Министерство туризма и древностей сообщило, что первое открытие раскрывает детали повседневной жизни, городского развития и экономической деятельности, когда Египет входил в состав Византийской империи.
Обнаруженные кварталы включали магистрали с севера на юг, пересекаемые улицами с востока на запад, образующие открытые площади и общественные пространства, заявил Хишам эль-Лейти, генеральный секретарь Высшего совета древностей.
Базилика, датируемая серединой IV века, возвышается над поселением, выходя на главные улицы, наряду с остатками двух сторожевых башен для охраны окраин, по словам Махмуда Масуда, руководителя археологической миссии.
Оазис, расположенный в западной провинции Новая долина, находится в предварительном списке ЮНЕСКО. Массуд добавил, что в этом районе найдено сильно укрепленное сооружение с толстыми оборонительными стенами и множество домов.
Среди них дом Тисуса, идентифицированный как церковный дьякон, датируемый второй половиной XIV века, который, как полагают археологи, служил домовой церковью до строительства базилики.
Археологи также обнаружили хлебные печи, кухни, шлифовальные инструменты и бронзовые монеты с изображениями византийских императоров. Группа золотых монет датируется правлением римского императора Констанция II.
Диаа Захран, глава отдела исламских, коптских и иудейских древностей, сообщил, что найдено около 200 фрагментов керамики (остраконов) с надписями, detailing торговые операции, переписку и другие детали повседневной жизни.
В Марина-эль-Аламейн найдены 11 высеченных в скале гробниц средней глубиной 8 метров и 7 известняковых гробниц. Руководитель миссии Эман Абдель-Халик сообщила о 2,5-метровом гранитном саркофаге с останками скелета и остатках гипсовой статуи сфинкса. В рот некоторых умерших были помещены четыре золотых кусочка, известных как «золотой язык».