Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Turkiyada bo'lib o'tayotgan NATO sammitining birinchi kunida ittifoqdan "juda hafsalasi pir bo'lganini" bildirdi. Sammit Yevropa mudofaa xarajatlari, Rossiya-Ukraina urushi va Grenlandiyaning kelajagi kabi masalalardagi keskinliklarni ochib berdi.
Tramp Anqaraga seshanba kuni boshqa NATO yetakchilari bilan birga yetib keldi. Asosiy sessiya chorshanba kuni bo'lib o'tadi. Sammit 77 yoshli ittifoq uchun nozik bir davrga to'g'ri keldi, chunki Tramp Eron, Grenlandiya va Vashingtonning a'zolarni himoya qilish majburiyati bo'yicha nizolarni keltirib chiqardi.
Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo'g'an bilan matbuot anjumanida NATO ittifoqchilarini tanqid qilgan Tramp, agar sammit "Turkiyada bo'lmaganida, do'stim kuchli lider bo'lgani uchun, ehtimol qatnashmagan bo'lardim", dedi. U, shuningdek, Eron bilan urushda qo'llab-quvvatlamagan Yevropa ittifoqchilarini nomladi: "Italiya bizni rad etdi, Germaniya rad etdi, Frantsiya rad etdi".
Tramp Yevropa a'zolariga mudofaa byudjetlarini oshirish bosimini kuchaytirdi. NATO ma'lumotlariga ko'ra, 2026 yilda faqat besh a'zo yalpi ichki mahsulotning 3,5 foizini mudofaaga sarflash maqsadiga erishishi kutilmoqda. Ba'zi a'zolar hali ham taxminan 2 foiz sarflashlari kutilmoqda.
AQSh prezidenti Grenlandiya masalasida yana keskinlikni kuchaytirib, hudud "AQSh tomonidan nazorat qilinishi kerak, Daniya tomonidan emas", dedi. Daniya bosh vaziri Mette Frederiksen sammitda ittifoqchilardan Daniya suverenitetini hurmat qilishni va Grenlandiya sotilmasligini kutishini aytdi.
Sammit kun tartibida NATOning Ukrainaga harbiy yordami ham bor. Prezident Volodimir Zelenskiy ittifoqni havo hujumidan mudofaa yordamini kuchaytirishga chaqirmoqda. Tramp NATO yig'ilishi oldidan Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan gaplashgan va chorshanba kuni Zelenskiy bilan uchrashishi kutilmoqda. Ukraina urushi haqida so'ralganda, Tramp tez orada hal bo'lishiga umid qilishini aytdi.
Norvegiya Ukraina havo mudofaasi uchun 3 milliard Norvegiya kronasi (306,2 million dollar) ajratishini e'lon qildi. Yevropa va Kanada 2026-2027 yillarda Ukrainaga harbiy yordamni davom ettirishga va'da berishi kutilmoqda. Zelenskiy Ukrainaning NATOga a'zo bo'lishiga ruxsat berilishi kerakligini yana bir bor ta'kidladi.

Президент США Дональд Трамп заявил, что «очень разочарован НАТО» в первый день саммита лидеров альянса взаимной обороны в Турции, который выявил напряженность по вопросам европейских оборонных расходов, российско-украинской войны и будущего Гренландии.
Трамп прибыл в Анкару во вторник вместе с другими лидерами НАТО. Основная сессия состоится в среду. Саммит проходит в нестабильное время для 77-летнего альянса, где Трамп посеял раздор по Ирану, Гренландии и обязательствам Вашингтона защищать членов.
Критикуя союзников по НАТО на пресс-конференции с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, Трамп сказал, что если бы саммит «не проходил в Турции, где мой друг является сильным лидером, возможно, я бы не приехал». Он также назвал европейских союзников, которые, по его мнению, не поддержали США в войне с Ираном: «Италия отказала нам, Германия отказала, Франция отказала».
Трамп усилил давление на европейских членов с требованием увеличить оборонные бюджеты. Согласно обновленным данным НАТО, лишь пять членов, как ожидается, достигнут цели тратить 3,5% ВВП на оборону к 2026 году. Некоторые члены все еще будут тратить около 2%.
Американский президент также вновь обострил напряженность по Гренландии, заявив, что территория «должна контролироваться США, а не Данией». Премьер-министр Дании Метте Фредериксен на саммите заявила, что ожидает от союзников уважения суверенитета Дании и того, что Гренландия не продается.
В повестке саммита также военная поддержка Украины со стороны НАТО. Президент Владимир Зеленский призывает альянс усилить помощь в противовоздушной обороне. Трамп говорил с президентом России Владимиром Путиным перед встречей НАТО и, как ожидается, встретится с Зеленским в среду. Отвечая на вопрос о войне в Украине, Трамп выразил надежду, что она урегулируется «скоро».
Норвегия объявила о выделении 3 миллиардов норвежских крон ($306,2 млн) на противовоздушную оборону Украины. Ожидается, что Европа и Канада пообещают продолжать военную поддержку Украины в 2026 и 2027 годах. Зеленский вновь призвал разрешить Украине вступить в НАТО.