AQSh Senatining uzoq yillik yetakchilaridan biri, 84 yoshli Mitch Makkonelning kasalxonada uzoq vaqt davolanishi uning respublikachi partiyadoshlari orasida vazifasiga qayta olishi haqida savollar tug‘dirmoqda.
Makkonel 11-iyundan beri ovoz berishda qatnashmagan. Uch kundan so‘ng uning idorasi senatorning kasalxonaga yotqizilganini ma’lum qilgan. So‘nggi bayonotlarda Makkonelning “a’lo darajadagi parvarish” olayotgani va ahvoli yaxshilanayotgani aytilgan.
Siyosiy sharhlovchi va sobiq maslahatchi Skott Jennings Makkonel bilan ertalab 20 daqiqa suhbatlashganini va uni ishga qaytishga chaqirganini ma’lum qildi. Senator Jon Tun va Jon Barasso ham Makkonel bilan gaplashgan.
Biroq, ba’zi qonunchilar Makkonelning ahvoli haqida ma’lumot yetishmasligini tanqid qilmoqda. Yuta shtatidan respublikachi senator Mayk Li “ko‘pchiligimiz Makkonelning ahvoli haqida hech narsa bilmaymiz” deb yozdi.
Makkonelning uzoq muddatli yo‘qligi respublikachilarning Senatdagi tor ko‘pchiligiga (53-47) salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Uning yo‘qligida demokratlar Eron urushiga qarshi rezolyutsiyani qabul qilishga muvaffaq bo‘ldi, to‘rt respublikachi partiyadan ajralib chiqdi.
Kasalxonada davolanish mudofaa moliyalashtirish va boshqa qonun loyihalarini Senatning Ajratmalar qo‘mitasi orqali o‘tkazishni murakkablashtirishi mumkin. Makkonel 2027-yil yanvardagi muddat tugashida iste’foga chiqishni rejalashtirgan bo‘lsa-da, muddatidan oldin ketishi Kentukki shtatida maxsus saylov o‘tkazilishiga olib kelishi mumkin.

Длительное пребывание в больнице лидера республиканцев в Сенате США, 84-летнего Митча Макконнелла, породило вопросы среди членов его партии о возможности его возвращения к работе.
Макконнелл не голосовал с 11 июня. Через три дня его офис сообщил о госпитализации. Последние заявления персонала утверждают, что сенатор «получает отличный уход» и его состояние улучшается.
Политический обозреватель Скотт Дженнингс заявил, что говорил с Макконнеллом около 20 минут и призвал его вернуться к работе. Лидер большинства Джон Тун и сенатор Джон Баррассо также подтвердили контакты с ним.
Однако некоторые законодатели указывают на отсутствие ясности. Сенатор от Юты Майк Ли написал: «Многие из нас не говорят о состоянии Макконнелла, потому что ничего о нем не знают».
Отсутствие Макконнелла может негативно сказаться на республиканцах, имеющих узкое большинство 53-47. Его отсутствие уже помогло демократам принять резолюцию против войны в Иране, при этом четыре республиканца нарушили партийную дисциплину.
Продолжительная госпитализация также может осложнить продвижение финансирования обороны и других законопроектов через комитет по ассигнованиям. Хотя Макконнелл планирует уйти в отставку в январе 2027 года, досрочный уход может привести к внеочередным выборам в Кентукки.