AQShning Vashington shtatidagi Sietl shahrida yashovchi o‘zbekistonliklar tashabbusi bilan “O‘zbek mahallasi” jamoat birlashmasi ro‘yxatdan o‘tkazildi. Bu haqda Podrobno.uz xabar berdi.
Tashkilotning yuridik maqomi Vashington shtati davlat kotibi Stiv Xobbs tomonidan tasdiqlangan. Hozirda shtatda 3 mingdan ortiq o‘zbekistonlik istiqomat qiladi. Ularning aksariyati Sietl va uning atrofidagi yirik texnologik va transmilliy kompaniyalarda, jumladan Microsoft, Amazon, Google, Boeing, Oracle va NVIDIA’da ishlaydi.
“O‘zbek mahallasi” raisi etib Musa Xolmuradov tayinlandi. U AQSh davlat boshqaruvi tizimida 15 yillik tajribaga ega bo‘lib, shtatning axloq tuzatish muassasalari departamentida rahbarlik lavozimida ishlaydi.
Birlashmaning asosiy vazifalari: vatandoshlarni birlashtirish, milliy bayramlar va madaniy tadbirlarni o‘tkazish, AQShga yangi kelgan o‘zbekistonliklarning ijtimoiy moslashuviga yordam berish, shuningdek, yoshlar orasida ona tili, an’ana va madaniy qadriyatlarni saqlashdan iborat.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq AQShdagi o‘zbekistonliklar mahalliy qonunlarga rioya qilish va mamlakat obro‘sini asrashga chaqirilgan edi. Konsullik o‘zbekistonlik fuqarolarga zarur huquqiy yordam ko‘rsatishga tayyorligini bildirgan.

В американском Сиэтле, штат Вашингтон, по инициативе проживающих там соотечественников было зарегистрировано общественное объединение «Узбекская махалля», сообщает Podrobno.uz.
Юридическое признание инициативы было осуществлено государственным секретарем штата Стивом Хоббсом. В настоящее время в штате Вашингтон проживает более 3 тысяч выходцев из Узбекистана. Большинство из них работает в Сиэтле и его пригородах в крупных технологических и транснациональных компаниях, включая Microsoft, Amazon, Google, Boeing, Oracle и NVIDIA.
Председателем «Узбекской махалли» назначен Муса Холмурадов. Он имеет 15-летний опыт работы в системе госуправления США и занимает руководящую должность в Департаменте исправительных учреждений штата.
Основными задачами объединения станут консолидация соотечественников, проведение национальных праздников и культурных мероприятий, помощь в социальной адаптации граждан Узбекистана, недавно прибывших в США, а также сохранение родного языка, традиций и культурных ценностей среди молодежи.
Напомним, ранее узбекистанцев в США призвали соблюдать местные законы и беречь репутацию страны. Консульство заявило о готовности оказывать необходимое правовое содействие гражданам Узбекистана.