Kuba Tashqi ishlar vaziri Bruno Rodriges Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasidagi nutqida AQShning orolga qarshi olib borayotgan “ko‘p qirrali, noan’anaviy urush”i deyarli yetti o‘n yillik davom etayotganini va so‘nggi yetti oyda yanada shafqatsiz tus olganini ta’kidladi.
Rodriges embargo “aholini jamoaviy jazolash” ekanligini va unga e’tibor qaratish BMTning ham vazifasi ekanini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, 2025-yil martidan 2026-yil fevraligacha embargo yetkazgan zarar rekord darajadagi 8 milliard dollarni tashkil etgan, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 7 foizga ko‘pdir. Biroq bu raqamlar AQSh fevral oyida joriy etgan yoqilg‘i embargosining “ekstremal ta’siri”ni o‘z ichiga olmaydi.
Afrika va Karib havzasi davlatlari, jumladan, ko‘plab mintaqaviy bloklar seshanba kuni Kuba tarafini olib, AQSh embargosini qoraladi. 1992-yildan beri har yili Bosh Assambleya embargo‘ni bekor qilishga chaqiruvchi majburiy kuchga ega bo‘lmagan rezolyutsiyani katta ovoz bilan qabul qiladi.
O‘tgan oktabrda qo‘llab-quvvatlash biroz pasaygan edi: 165 davlat yoqlab ovoz bergan (bir yil avval 187 edi), yettisi qarshi, o‘n ikkisi betaraf qolgan. Seshanba kungi munozarani o‘tkazish bo‘yicha ovoz berish yanada pasayishni ko‘rsatdi: 136 yoqlab, to‘qqizta qarshi, 30 betaraf – an’anaviy tarafdorlar Germaniya va Kanada ham betaraf qoldi.
AQSh elchisi Mayk Uolts minbardan “Amerika embargosi yo‘q”, deb ta’kidladi. “Kubadagi yagona embargo – bu rejim o‘z xalqining boshiga osib qo‘ygan gilyotina”. Rodriges esa Gavana va Vashington o‘rtasidagi diplomatik muzokaralar “hech qanday taraqqiyot” bermaganini va AQSh rasmiylari Kubani “mag‘lub yoki bosib olingan dushman, mustamlaka mulki” sifatida ko‘rayotgan ekan, hech qanday taraqqiyot bo‘lmasligini ta’kidladi.
Ayrim ma’ruzachilar AQSh siyosatini qoralash bilan birga Gavananing mas’uliyatiga ham ishora qildi. Yevropa Ittifoqining BMTdagi elchisi Stavros Lambrinidis “Kuba xalqining og‘ir ahvoli nafaqat embargo bilan bog‘liq” dedi. U hokimiyatni “mazmunli siyosiy va iqtisodiy islohotlar” o‘tkazishga, inson huquqlariga hurmat ko‘rsatishga chaqirdi, shuningdek, Gavananing Rossiyaning Ukrainadagi urushidagi pozitsiyasini qoraladi.
Al Jazira muxbiri Gabriel Elizondo BMTdagi keskin munozaralar Gavana va Vashington o‘rtasidagi chuqur ziddiyatlarni ko‘rsatganini aytdi. Embargo tufayli Kuba elektr ta’minotida katta uzilishlarni boshdan kechirmoqda, chunki AQSh neft yetkazib berishni bloklagan. Prezident Donald Trump yanvar oyida neft embargosini joriy qilgan edi. O‘shandan beri faqat bir rus tankeri Kuba qirg‘oqlariga yetib kelgan, mamlakatning eskirgan sovet elektr stansiyalari esa yoqilg‘i tanqisligidan ishlay olmayapti. Oziq-ovqat, ichimlik suvi va dori-darmonlar ham keskin kamayib ketgan, BMT gumanitar favqulodda vaziyat haqida ogohlantirgan.

Министр иностранных дел Кубы Бруно Родригес на дебатах Генеральной Ассамблеи ООН заявил, что правительство США ведет против острова «многомерную, нетрадиционную войну», которая длится уже почти семь десятилетий и стала еще более жестокой за последние семь месяцев. Он назвал блокаду «коллективным наказанием» населения.
Родригес подчеркнул, что ущерб от эмбарго за период с марта 2025 по февраль 2026 года составил рекордные 8 миллиардов долларов, что на 7% больше, чем за аналогичный период годом ранее. Однако эти цифры не включают «экстремальное воздействие» топливной блокады, введенной США в феврале.
Многие региональные блоки, включая страны Африки и Карибского бассейна, выразили поддержку Кубе и осудили блокаду США. Ежегодно с 1992 года Генассамблея принимает подавляющим большинством голосов необязательную резолюцию с призывом отменить эмбарго.
Поддержка несколько ослабла в октябре прошлого года: 165 государств проголосовали «за» (против 187 годом ранее), семь — против, 12 воздержались. Голосование во вторник о проведении дебатов показало дальнейшую эрозию: 136 «за», девять «против», 30 воздержались, включая традиционных сторонников Германию и Канаду.
Посол США Майк Уолтс заявил с трибуны: «Никакой американской блокады нет. Единственное эмбарго на Кубе — это гильотина, которую режим держит над головами своего народа». Родригес в ответ отметил, что дипломатические переговоры между Гаваной и Вашингтоном не принесли прогресса и вряд ли принесут, пока чиновники США относятся к Кубе как к «побежденному или завоеванному противнику, колониальному владению».
Некоторые ораторы, осуждая политику США, указали и на ответственность Гаваны. Посол Евросоюза при ООН Ставрос Ламбринидис заявил, что «тяжелое положение кубинского народа обусловлено не только эмбарго». Он призвал власти провести «значимые политические и экономические реформы», включая соблюдение прав человека, и осудил сближение Гаваны с Москвой в контексте войны России против Украины.
Корреспондент Al Jazeera Габриэль Элизондо отметил, что напряженные дебаты в ООН показывают глубокие разногласия между Гаваной и Вашингтоном. Из-за блокады Куба испытывает серьезные перебои с электроэнергией, так как США ввели эмбарго на поставки нефти. Президент Дональд Трамп ввел нефтяное эмбарго в январе. С тех пор только один российский танкер достиг берегов Кубы, а старые советские электростанции испытывают нехватку топлива. Продовольствие, питьевая вода и медикаменты также в дефиците, ООН предупреждает о гуманитарной чрезвычайной ситуации.