Buyuk Britaniyaning o‘ta o‘ngchi, immigratsiyaga qarshi Reform UK partiyasi rahbari Nigel Farage parlamentdagi o‘rnidan voz kechdi va o‘z saylov okrugida qayta nomzod bo‘lishni rejalashtirmoqda. Bu qaror unga nisbatan millionlab dollarlik xayriyalarni olganlik va deklaratsiya qilmaganlik haqidagi ayblovlar fonida qabul qilindi.
Farage seshanba kuni kutilmagan bayonot bilan chiqdi, chunki u kamida ikkita moliyaviy mojaro bo‘yicha parlament tekshiruviga duch kelgan edi. Agar ayblovlar tasdiqlansa, uni parlamentdan chetlashtirish, hatto Clacton okrugida qayta saylov o‘tkazish talab qilinishi mumkin edi.
Oldindan iste’foga chiqish orqali Farage o‘z shartlarida qayta saylovni boshladi, unda o‘zi qatnashishi mumkin. “Clacton aholisi mening harakatlarimni baholashi kerak. Bu xalq va tuzum o‘rtasidagi saylov bo‘ladi”, dedi u. Boshqa partiyalar Farage boshlagan qayta saylovda nomzod qo‘ymasliklarini bildirishdi.
O‘ng qanot populist yetakchi Buyuk Britaniyada immigratsiyaga qarshi eng baland ovozlardan biri bo‘lib, Brexit harakatining g‘alabasida muhim rol o‘ynagan. Uning Reform partiyasi hozirda 650 o‘rindan atigi 8 tasiga ega, ammo so‘rovnomalarda yetakchilik qilmoqda. O‘tgan yilgi YouGov so‘rovi Reformning umumiy saylovda g‘alaba qozonishi mumkinligini ko‘rsatgan edi.
Farage ikki moliyaviy mojaroga duch kelgan: birinchisi, Tailandda joylashgan kriptovalyuta milliarderi Christopher Harborne’dan 5 million funt sterling (6,7 million dollar) miqdoridagi deklaratsiya qilinmagan xayriya bilan bog‘liq. The Guardian gazetasiga ko‘ra, bankirlar bu xayriyani potensial yuvilgan pul sifatida Milliy Jinoyat Agentligiga xabar qilishgan. Farage bu pulni parlamentga saylanishdan oldin shaxsiy sovg‘a sifatida olganini va qonunni buzmagani da’vo qilmoqda.
Ikkinchi mojaro The Sunday Times tekshiruviga ko‘ra, Farage 2024 yilgi saylovlar oldidan xavfsizlik va xodimlar uchun sudlangan firibgar va kriptovalyuta tadbirkori George Cottrell’dan xayriyalar olgan. Cottrell 2016 yilda AQShda giyohvand moddalar savdogarlari sifatida ishlovchi maxfiy agentlar uchun pul yuvishni taklif qilganlikda ayblanib, sakkiz oy qamoqda o‘tirgan.
Bosh vazir Keir Starmer Farage bayonotini “umidsiz hiyla” deb atadi va uning “poraxo‘rlikka botganini” aytdi. Konservatorlar rahbari Kemi Badenoch partiyasi “Farage sabab bo‘layotgan soxta qayta saylovda nomzod qo‘ymasligini” bildirdi. Reform UK esa mojaroga qaramay, Farage qayta saylovda “keskin ko‘paygan ko‘pchilik” olishini da’vo qilmoqda.

Лидер ультраправой антииммиграционной партии Reform UK Найджел Фараж объявил о resignации из парламента и намерении вновь баллотироваться в своем округе на фоне обвинений в получении и недекларировании миллионов долларов пожертвований.
Неожиданное заявление было сделано во вторник, когда Фараж столкнулся с возможностью парламентского расследования по крайней мере двух финансовых скандалов. Обвинительный вердикт мог привести к отстранению Фаража от парламента, что спровоцировало бы отзывной петицию и дополнительные выборы в его округе Клэктон.
Досрочно уйдя в отставку, лидер Reform, чья популярность резко возросла за последние два года, инициировал перевыборы на своих условиях, в которых он сам может участвовать. «Жители Клэктона должны судить мои действия. Это будут выборы народа против истеблишмента», — заявил Фараж. Другие партии уже заявили, что не будут выставлять кандидатов на перевыборах, инициированных Фаражем.
Правый популистский лидер был одним из самых громких антииммиграционных голосов в Великобритании и сыграл ключевую роль в победе движения Brexit. Его партия Reform в настоящее время имеет всего 8 из 650 мест в парламенте, но лидирует в опросах общественного мнения. В прошлом году опрос YouGov показал, что Reform может выиграть всеобщие выборы, если бы они состоялись тогда.
Фараж сталкивается с двумя финансовыми скандалами. Первый касается недекларированного пожертвования в размере 5 миллионов фунтов стерлингов (6,7 миллиона долларов) от базирующегося в Таиланде криптовалютного миллиардера Кристофера Харборна. The Guardian сообщила, что банкиры сообщили о пожертвовании в Национальное агентство по борьбе с преступностью как о потенциально отмытых деньгах. Фараж утверждает, что деньги были личным подарком, полученным до избрания в парламент, и поэтому не нарушают парламентские правила.
Второй скандал, вскрытый The Sunday Times, касается пожертвований от осужденного мошенника и криптовалютного предпринимателя Джорджа Коттрелла, давнего союзника Фаража. Коттрелл был арестован в США в 2016 году по обвинению в предложении отмывать деньги для агентов под прикрытием, выдававших себя за торговцев наркотиками. Он отсидел восемь месяцев в тюрьме.
Премьер-министр Кир Стармер назвал заявление Фаража «отчаянным трюком», заявив, что политик «погряз в коррупции». Лидер консерваторов Кеми Баденок сообщила, что ее партия «не будет выставлять кандидата на фальшивых перевыборах, которые Фараж устраивает, чтобы отвлечь внимание от происходящего». Reform UK, несмотря на скандал, утверждает, что Фараж получит «значительно увеличенное большинство» на перевыборах.