AQShning Erondagi nishonlarga zarba berishidan so'ng, Eron Bahrayn va Quvaytdagi 85 ta AQSh harbiy ob'ektini nishonga oldi. Garchi Eron qo'shni davlatlar hukumatlari yoki aholisini nishonga olmasa ham, jangovar harakatlarning kuchayishi Fors ko'rfazi mamlakatlari uchun katta yo'qotishlar xavfini tug'dirmoqda.
Bahrayn AQShning yirik dengiz bazasiga ega. Eronning so'nggi zarbalari mamlakatni to'g'ridan-to'g'ri urishdi. Bahrayn kichik davlat bo'lgani uchun AQSh harbiy inshootlari turar-joy va tijorat hududlariga yaqin joylashgan. Hatto cheklangan janglar ham tinch aholi hayotini izdan chiqaradi.
Siyosiy jihatdan Bahrayn ayniqsa qiyin ahvolda. Boshqa Fors ko'rfazi davlatlari singari, Bahrayn monarxiya bo'lib, siyosiy norozilikni bostiradi. Biroq, boshqa davlatlardan farqli o'laroq, Bahrayn qirollik oilasi sunniylardan iborat. Aholining aksariyati shialardan iborat deb taxmin qilinadi. Eron shia teokratiyasidir. Eron va AQSh o'rtasidagi davom etayotgan janglar Bahrayn ichida keskinlikni keltirib chiqarishi mumkin.
Quvayt Yaqin Sharqdagi eng ko'p AQSh bazalariga ega. Bu ikki havo bazasi va 13,500 nafar xodimni o'z ichiga oladi. Bu Quvaytni Eron zarbalari uchun nishonga aylantirdi. Ilgari Quvayt tashqi siyosatda ehtiyotkor bo'lib, ko'pincha vositachi sifatida harakat qilgan. Biroq Eronning Quvaytga hujumi bu munosabatni o'zgartirishi mumkin.
Saudiya Arabistoni AQShning yirik havo kuchlari bazasiga ega bo'lsa-da, Eron hali unga hujum qilmagan. Saudiya Arabistoni diplomatiya yo'li bilan tinchlikni saqlashga intilmoqda. Mamlakatning asosiy maqsadi mojaroning tarqalishining oldini olish va neft infratuzilmasini himoya qilishdir. Eronning Hormuz bo'g'ozini to'sib qo'yishi Saudiya Arabistonini neft eksportini boshqa quvurga yo'naltirishga majbur qildi.
Birlashgan Arab Amirliklari ham muhim AQSh havo bazasiga ega. Eron avval BAAdagi nishonlarga zarba bergan, ammo bu hafta buni takrorlamagan. Mojaro Abu Dabi va Dubayning moliyaviy va tijorat markazlari sifatidagi obro'siga putur yetkazishi mumkin.
Qatarda AQShning Yaqin Sharqdagi eng yirik harbiy bazasi joylashgan. Shu bilan birga, Qatarning Eron bilan nisbatan yaxshi munosabatlari bor. Eron bu hafta Qatarga to'g'ridan-to'g'ri zarba bermagan bo'lsa-da, avvalroq Qatarning dengizdagi kemasiga hujum qilgan.
Ummonda yirik AQSh harbiy bazasi yo'q va u AQSh va Eron bilan yaxshi munosabatlarni saqlab kelmoqda. U kelishuvlar uchun vositachi sifatida xizmat qilishi mumkin.

После ударов США по объектам в Иране, Иран нанес удары по 85 американским военным объектам в Бахрейне и Кувейте. Хотя Иран не нацеливается на правительства или население соседних стран, эскалация боевых действий грозит большими потерями для стран Залива.
В Бахрейне находится крупная военно-морская база США. Последние удары Ирана напрямую затронули страну. Поскольку Бахрейн является одной из малых стран Залива, американские военные объекты расположены ближе к жилым и коммерческим районам. Даже ограниченные боевые действия нарушают гражданскую жизнь.
Политически Бахрейн находится в особенно сложном положении. Как и другие страны Залива, Бахрейн является монархией и подавляет политическое инакомыслие. Однако, в отличие от других, королевская семья Бахрейна — сунниты. Большинство населения, по оценкам, составляют шииты. Иран — шиитская теократия. Продолжающиеся бои между Ираном и США могут создать напряженность внутри Бахрейна.
Кувейт имеет наибольшее количество баз США на Ближнем Востоке, включая две авиабазы и около 13 500 военнослужащих. Это сделало Кувейт целью иранских ударов. Ранее Кувейт был более осторожен во внешней политике, часто выступая посредником. Однако атака Ирана на Кувейт может изменить это отношение.
Саудовская Аравия, имеющая крупную авиабазу США, пока не подверглась атаке Ирана. Саудовская Аравия делает упор на дипломатию и стремится предотвратить распространение конфликта. Блокада Ормузского пролива вынудила Саудовскую Аравию перенаправить часть экспорта нефти по другому трубопроводу.
Объединенные Арабские Эмираты также располагают важной авиабазой США. Иран ранее наносил удары по ОАЭ, но не на этой неделе. Конфликт рискует подорвать репутацию Абу-Даби и Дубая как финансовых и коммерческих центров.
В Катаре находится крупнейшая военная база США на Ближнем Востоке. При этом Катар имеет относительно хорошие отношения с Ираном. Иран не наносил прямых ударов по Катару на этой неделе, хотя ранее атаковал катарское судно.
В Омане нет крупных американских баз, и он поддерживает хорошие отношения как с США, так и с Ираном, выступая в качестве посредника.