Falastin sog‘liqni saqlash rasmiylarining ma’lum qilishicha, Isroilning G‘azodagi havo hujumlari natijasida kamida sakkiz kishi, jumladan 10 va 6 yoshli ikki bola halok bo‘lgan.
Shifokorlarning aytishicha, chorshanba kuni Isroilning G‘azo shahridagi maktab yaqinidagi havo hujumida bir kishi halok bo‘lgan. Ikki hodisada jami 12 kishi yaralangan. Isroil harbiylari G‘azo shahrida jangchilarga zarba berilganini, biroq qurbonlar haqida ma’lumotga ega emasligini bildirgan.
Yana bir Isroil hujumi Xon Yunisning janubidagi al-Mavasi hududida ko‘chirilganlar chodiriga tegib, kamida to‘rt kishi, jumladan 10 yoshli bola halok bo‘lgan.
Keyinroq Falastin sog‘liqni saqlash rasmiylari G‘azo shahrining Zaytun mahallasida olti yoshli bola Isroil o‘qlaridan halok bo‘lganini ma’lum qilgan. Yana bir zarba shahar g‘arbidagi avtomashinaga tegib, bir kishi halok bo‘lgan. Shifokorlarning aytishicha, chorshanba kuni qurbonlar soni kamida yettiga yetgan. Sakkizinchi o‘lim keyinroq qayd etilgan, ammo batafsil ma’lumot berilmagan.
Isroil harbiylari ushbu hodisalarning hech biriga darhol izoh bermagan.
So‘nggi o‘limlar Isroil va Hamas o‘tgan yil oktyabr oyida AQSH vositachiligidagi “sulh”ga kelishib olganiga qaramay sodir bo‘lmoqda. Keng ko‘lamli janglar asosan to‘xtagan bo‘lsa-da, Isroilning Falastin hududidagi hujumlari davom etmoqda.
G‘azo Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, sulh kuchga kirganidan beri Isroil armiyasining sulhni buzishi kamida 1084 kishini o‘ldirgan va 3491 kishini yaralagan. Vazirlikning aytishicha, so‘nggi qurbonlar bilan Isroilning 2023 yil oktyabridan beri G‘azodagi genotsid urushida umumiy o‘lganlar soni kamida 73 110 nafarga, yaralanganlar soni esa 173 599 nafarga yetgan.
Isroil, shuningdek, sulhda kelishilgan “Sariq chiziq” deb ataladigan G‘azo sektori hududlaridan tashqarida anklav ustidan nazoratini taxminan 11 foizga kengaytirgan.
O‘tgan hafta BMT agentliklari va nodavlat tashkilotlar guruhi Isroil nazorati ostidagi hududlarning kengayishi tinch aholi va yordam harakatlarini xavf ostiga qo‘yishi haqida ogohlantirgan. Chiziq yaqinidagi o‘nlab Falastin oilalari uylarini tark etishga majbur bo‘lgan.
Shu bilan birga, sektordagi gumanitar vaziyat og‘irligicha qolmoqda. BMTning Gumanitar masalalarni muvofiqlashtirish boshqarmasi (OCHA) so‘nggi hisobotida 130 dan ortiq tibbiy muassasalarda 9300 ga yaqin suvchechak kasalligi qayd etilganini ma’lum qilgan. “Suvchechak holatlarining ko‘payishi allaqachon og‘ir zichlik, yomonlashgan gigiyena sharoitlari va keng tarqalgan ekologik xavflar bilan ajralib turadigan ko‘chirish muhitida sodir bo‘lmoqda”, deyilgan hisobotda.

Палестинские чиновники здравоохранения сообщили, что в результате израильских авиаударов по Газе погибли по меньшей мере восемь человек, включая двух детей в возрасте 10 и 6 лет.
В среду медики заявили, что израильский авиаудар убил одного человека возле школы в городе Газа. В двух инцидентах были ранены 12 человек. Израильские военные заявили, что нанесли удары по боевикам в городе Газа, но не знали о жертвах.
Еще один израильский авиаудар поразил палатку для перемещенных лиц в районе аль-Маваси в Хан-Юнисе на юге анклава, убив по меньшей мере четырех человек, включая 10-летнего ребенка.
Позже в среду палестинские чиновники здравоохранения сообщили, что шестилетний мальчик был убит израильским огнем в районе Зейтун в городе Газа. Еще один удар поразил автомобиль к западу от города, убив одного человека, сообщили медики, в результате чего число погибших в среду достигло как минимум семи. Восьмая смерть была зарегистрирована позже, но подробности пока недоступны.
Израильские военные пока не комментировали ни один из этих инцидентов.
Последние убийства происходят, несмотря на то, что Израиль и ХАМАС согласились на спонсируемое США «перемирие» в октябре прошлого года. Хотя масштабные боевые действия в основном прекратились, израильские атаки на палестинцев на территории продолжаются.
По данным Министерства здравоохранения Газы, нарушения израильской армией «перемирия» убили по меньшей мере 1084 человека и ранили 3491 человека с момента вступления перемирия в силу. Последние жертвы доводят общее число погибших в геноцидной войне Израиля против Газы с октября 2023 года как минимум до 73 110, а раненых — до 173 599, сообщило министерство.
Израиль также расширил свой контроль над анклавом примерно на 11 процентов за пределы так называемой «Желтой линии», обозначающей районы сектора Газа, согласованные в перемирии.
На прошлой неделе группа агентств ООН и НПО предупредила, что продолжающееся расширение территорий под контролем Израиля ставит под угрозу гражданских лиц и усилия по оказанию помощи. Уже десятки палестинских семей были вынуждены покинуть свои дома возле линии.
Между тем гуманитарная ситуация в секторе остается тяжелой. В своем последнем отчете Управление ООН по координации гуманитарных вопросов (УКГВ) сообщило о почти 9300 случаях ветряной оспы в более чем 130 медицинских учреждениях. «Рост числа случаев ветряной оспы происходит в среде перемещения, уже характеризующейся сильной перенаселенностью, ухудшением санитарных условий и широко распространенными экологическими опасностями», — говорится в отчете.