AQSh prezidenti Donald Tramp Eron bilan sulh tugaganini va mamlakatga yangi hujumlar yaqinligini e'lon qilganidan so'ng, global sayohat sanoati yangi zarbalarga duch kelmoqda. Bu holat yoqilg'i narxining keskin oshishiga olib keldi – xom neft narxi chorshanba kuni 4,84 foizga ko'tarildi.
Hatto bundan oldin ham sayohatlarda sekinlashuv kuzatilgan edi. AQShda 4-iyul bayram hafta oxirida aeroportlardan o'tgan yo'lovchilar soni 7,3 millionni tashkil etib, o'tgan yilga nisbatan 2,3 foizga kamaydi. NPR, PBS News va Marist kolleji so'roviga ko'ra, amerikaliklarning 45 foizi odatdagi yozgi sayohat mavsumida ta'tilga chiqmaslikni tanlamoqda – bu o'tgan yilga nisbatan 2 foizga ko'p.
Aviakompaniyalar narxlarni oshirishga majbur bo'lmoqda. United Airlines aprel oyida yoqilg'i narxi oshishi sababli chiptalar narxini 20 foizgacha ko'tarishini e'lon qildi. American Airlines esa avgust va sentyabr oylarida ba'zi yo'nalishlarni qisqartirdi. Byudjet aviakompaniyasi Spirit Airlines may oyida yoqilg'i narxining o'sishi tufayli faoliyatini to'xtatdi.
Yevropa aviakompaniyalari ham qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Lufthansa aprel oyida 200 ming qisqa masofali reysni bekor qildi, British Airways esa chiptalar narxini 8 foizga oshirdi. Rossiya va Yaqin Sharq ustidagi havo hududi cheklovlari tufayli Yevropa aviakompaniyalari uzoqroq yo'nalishlarni tanlashga majbur, bu esa ko'proq yoqilg'i sarfiga olib keladi.
Osiyo aviakompaniyalari, aksincha, kamroq cheklovlarga duch kelmoqda. Singapore Airlines mart oyida Yevropa reyslarida bandlik darajasi 93,5 foizga yetganini ma'lum qildi. Biroq, Yaqin Sharq yo'nalishlari noaniqligicha qolmoqda. Londonlik tadbirkor Rich Pleeth Xitoyga ish safari uchun Britaniya aviakompaniyasi o'rniga Xitoy aviakompaniyasini tanladi.
AQShda avtomobil sayohatlari ham qimmatlashgan. Bir gallon benzin narxi o'rtacha 3,79 dollarni tashkil etadi, bu 28-fevraldagi 2,98 dollardan ancha yuqori. Boshqa mamlakatlarda narxlar litr uchun: Kanadada 1,32 dollar, Niderlandiyada 2,52 dollar, Buyuk Britaniyada 2,00 dollar, Xitoyda 1,13 dollar, Hindistonda 1,14 dollar.
Ekspertlarning fikricha, AQSh va Eron o'rtasidagi urushning tugashi yaqin kunlarda kutilmayapti. Oxford Economics bosh iqtisodchisi Rayan Sviftning ta'kidlashicha, sulh har doim mo'rt edi va yangi to'qnashuvlar muqarrar. Bu global neft bozorlariga qo'shimcha bosim o'tkazmoqda.

Президент США Дональд Трамп объявил о прекращении перемирия с Ираном и неизбежности новых ударов, что вызвало очередной виток нестабильности в глобальной туристической отрасли. Стоимость нефти выросла на 4,84% в среду, что привело к росту цен на топливо.
Замедление наблюдалось и ранее. В праздничные выходные 4 июля в США через пункты досмотра в аэропортах прошло 7,3 млн человек, что на 2,3% меньше, чем год назад. Согласно опросу NPR, PBS News и колледжа Марист, 45% американцев отказываются от отпуска в пиковый летний сезон из-за высоких цен на авиабилеты и топливо.
Авиакомпании вынуждены повышать цены. United Airlines в апреле объявила о повышении тарифов до 20% из-за роста стоимости топлива. American Airlines сократила некоторые маршруты на август и сентябрь. Бюджетный перевозчик Spirit Airlines прекратил деятельность в мае, сославшись на «геополитические конфликты».
Европейские авиакомпании также страдают. Lufthansa отменила 200 000 рейсов малой дальности в апреле, а British Airways повысила цены на 8%. Ограничения воздушного пространства над Россией и Ближним Востоком вынуждают европейских перевозчиков выбирать более длинные маршруты, увеличивая расход топлива.
Азиатские авиакомпании, напротив, сталкиваются с меньшими ограничениями. Singapore Airlines сообщила о заполняемости рейсов в Европу на 93,5% в марте. Однако маршруты через Ближний Восток остаются нестабильными. Британский предприниматель Рич Плит выбрал китайскую авиакомпанию для поездки в Китай, чтобы лететь через Россию.
В США автомобильные поездки также подорожали. Средняя цена галлона бензина составляет $3,79, что значительно выше $2,98 28 февраля. В других странах цены за литр: Канада – $1,32, Нидерланды – $2,52, Великобритания – $2,00, Китай – $1,13, Индия – $1,14.
Эксперты не ожидают скорого завершения конфликта. Главный экономист Oxford Economics Райан Свит отметил, что перемирие было хрупким, и новые вспышки неизбежны. Это оказывает дополнительное давление на мировые нефтяные рынки.