Eron davlat matbuoti xabariga ko'ra, mamlakat janubidagi bir qancha hududlarda, jumladan, Hormuz bo'g'ozidagi Sirik va Bandar-Abbos port shaharlarida portlashlar sodir bo'lgan.
AQSh Markaziy qo'mondonligi (CENTCOM) zarbalar "Tehronning muhim suv yo'lida navigatsiya erkinligiga tahdid solish qobiliyatini yanada pasaytirish" maqsadida amalga oshirilganini ma'lum qildi.
Eron rasmiylari hozircha izoh bermagan, biroq yuqori martabali amaldorlar avvalroq AQShning har qanday hujumiga "zudlik bilan javob" berilishi haqida ogohlantirgan edi.
CENTCOM qo'shimcha qilishicha, "Qo'shma Shtatlar Eronga yaqinda tijorat kemalariga va muhim xalqaro suv yo'lida erkin harakatlanayotgan tinch aholi ekipajlariga qarshi qilingan asossiz tajovuzlar uchun javobgarlikni yuklamoqda".
Seshanba kuni AQSh harbiylari bo'g'ozdagi uchta tankerga hujumlarga javoban "kuchli" zarbalar berilganini e'lon qilgan edi.
Seshanbadan chorshanbaga o'tar kechasi AQSh va Eron o'rtasida 17-iyunda imzolangan memorandum (MoU) dan beri eng kuchli zarbalar almashinuvi sodir bo'ldi.
Tramp chorshanba kuni o'tgan oy Eron bilan imzolangan sulh bitimi "tugaganini" aytdi va "kecha ularni juda qattiq urdik" va "bugun kechqurun yana qattiq uramiz" deb qo'shimcha qildi.
Bunga javoban Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Arakchi Xdagi postida: "Biz qo'pollikka qo'pollik bilan emas, balki harakat bilan javob beramiz: qo'rqmasdan va katta jasorat bilan", dedi.
AQSh va Eron o'rtasidagi kelishuv 14 bandni o'z ichiga olgan, jumladan, muzokaralar davom etishi kerak bo'lgan 60 kunlik sulh muddati, Hormuz bo'g'ozi orqali kemalarning xavfsiz o'tishi va AQShning Eronga qarshi sanksiyalarini bekor qilishi.
Muzokaralar uchun 60 kunlik muddat hali tugamagan, biroq Tramp keyingi muzokaralarni "vaqtni behuda sarflash" deb hisoblaganini aytdi.

США начали новый раунд ударов по Ирану после того, как президент Дональд Трамп заявил, что «снова сильно ударит по ним сегодня вечером» после ночного обмена атаками во вторник.
Иранские государственные СМИ сообщили о взрывах в нескольких районах на юге страны, включая Сирик и Бендер-Аббас — портовые города в Ормузском проливе.
Центральное командование США (CENTCOM) заявило, что удары были нанесены для «дальнейшего ослабления способности Тегерана угрожать свободе судоходства» в этом жизненно важном водном пути.
Иран пока не прокомментировал ситуацию, но высокопоставленные чиновники ранее предупреждали, что любая атака со стороны США встретит «немедленный ответ».
CENTCOM добавило: «Соединенные Штаты привлекают Иран к ответственности за недавнюю неспровоцированную агрессию против коммерческих судов и гражданских экипажей, свободно плавающих по жизненно важному международному водному пути».
Во вторник американские военные заявили, что нанесли «мощные» удары в ответ на атаки на три танкера в проливе.
Ночь со вторника на среду стала худшим обменом ударами между США и Ираном с момента подписания меморандума о взаимопонимании (MoU) 17 июня.
Трамп в среду заявил, что соглашение о прекращении огня, подписанное в прошлом месяце с Ираном, «закончено», и добавил, что США «очень сильно ударили по ним прошлой ночью» и «вероятно, снова сильно ударят сегодня вечером».
В ответ министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи написал в X: «Мы не отвечаем на вульгарность вульгарностью, а действием: бесстрашно и с великой доблестью».
Сделка между США и Ираном включала 14 пунктов, среди которых 60-дневный период прекращения огня для продолжения переговоров, безопасный проход судов через Ормузский пролив и снятие санкций США с Ирана.
60-дневный срок для переговоров еще не истек, но Трамп заявил, что считает дальнейшие переговоры «пустой тратой времени».