Federal sudya Lyuis Kaplan AQSh prezidenti Donald Trampni yozuvchi E Jan Karrollga 5,8 million dollardan ortiq tovon to‘lashga majbur qiluvchi qaror chiqardi. Bu mablag‘ avvalroq hakamlar hay’ati tomonidan jinsiy zo‘ravonlik va tuhmat uchun belgilangan edi. Oliy sud Trampning apellyatsiyasini ko‘rib chiqishni rad etganidan so‘ng, sudya pulni chiqarishga ruxsat berdi.
Sudya Kaplan 2023-yildagi hukm bo‘yicha asl 5 million dollar tovon va unga hisoblangan foizlarni to‘lashni buyurdi. Karrollning advokati Roberta Kaplan “Bu yo‘lning oxiri” deb ta’kidladi va “U Karrollga to‘lash vaqti keldi” dedi. Biroq, sudya qaroridan bir soat o‘tmay, Tramp yana apellyatsiya berdi.
Trampning advokatlari matbuot kotibi “Amerika xalqi prezident Tramp bilan birga, barcha ovlarni, jumladan, demokratlar tomonidan moliyalashtirilgan Karroll firibgarliklarini ham darhol to‘xtatishni talab qilmoqda” dedi. Tramp da’voni “soxta ish” deb atab, kurashni davom ettirishga va’da berdi.
Karroll 2019-yilda Trampni 1996-yilda Manxettendagi Bergdorf Goodman do‘konida jinsiy zo‘ravonlik qilishda ayblagan. Tramp ayblovni rad etib, uni siyosiy sabablarga ko‘ra uydirma deb atagan. Karroll tuhmat uchun sudga bergan va 2022-yilda yana da’vo qilgan. 2023-yilda hakamlar hay’ati Trampni jinsiy zo‘ravonlik va tuhmatda aybdor deb topgan, ammo zo‘rlashda emas.
Ikkinchi hakamlar hay’ati 2024-yilda Trampning 2019-yildagi prezidentlik davridagi tuhmatli bayonotlari uchun 83,3 million dollar tovon tayinlagan. Tramp bu hukmga ham qarshi apellyatsiya bergan va uning advokatlari Oliy suddan qarorni qayta ko‘rib chiqishni so‘ramoqda. Ular pul to‘lansa, qaytarib olish qiyin bo‘lishini ta’kidlamoqda.

Федеральный судья Льюис Каплан постановил, что писательница Э. Джин Кэрролл может получить более 5,8 млн долларов, которые президент США Дональд Трамп был обязан выплатить после того, как жюри признало его виновным в сексуальном насилии и клевете. Это решение открывает путь к выплате средств после того, как Верховный суд отказался рассматривать апелляцию Трампа.
Судья Каплан распорядился выплатить первоначальные 5 млн долларов, присужденные жюри, а также проценты, начисленные с момента вердикта в 2023 году. Адвокат Кэрролл Роберта Каплан заявила: «Это конец пути. Ему пора платить Кэрролл». Однако менее чем через час после решения судьи Трамп подал апелляцию.
Представитель адвокатов Трампа заявил: «Американский народ поддерживает президента Трампа, требуя немедленного прекращения всех охот на ведьм, включая финансируемый демократами фарс с фальшивками Кэрролл». Трамп назвал иск «фальшивым делом» и пообещал продолжать борьбу.
Кэрролл впервые обвинила Трампа в 2019 году, написав в мемуарах, что он напал на нее в примерочной универмага Bergdorf Goodman в 1996 году. Трамп отрицал обвинения, называя их ложью из политических мотивов. Кэрролл подала иск о клевете, а затем второй иск о нападении и клевете. В 2023 году жюри признало Трампа виновным в сексуальном насилии и клевете, но не в изнасиловании.
Второе жюри в 2024 году присудило Кэрролл 83,3 млн долларов за клеветнические заявления Трампа, сделанные в 2019 году, когда он был президентом. Трамп обжаловал оба вердикта. Его адвокаты подали прошение в Верховный суд о пересмотре решения, утверждая, что выплата причинит «непоправимый вред», так как Кэрролл намерена пожертвовать деньги.