Fransiya terma jamoasi bosh murabbiyi Didye Deshamning so'zlariga ko'ra, FIFA Maykl Olisening Paragvayga qarshi o'yinda olgan sariq kartochkasini bekor qilish haqidagi apellyatsiyani rad etgan.
Desham Foxboroda jurnalistlarga bergan bayonotida, “Sariq kartochka o'zgarishsiz qoldi. Bugun ertalab FIFA bizga xabar berdi; u saqlanib qoldi”, dedi. Bu Fransiyaning Marokashga qarshi chorak final o'yini arafasida yuz berdi.
Turnirning eng yorqin yulduzlaridan biri bo'lgan Olise Filadelfiyadagi keskin o'yinda Matias Galarza bilan janjaldan so'ng daqiqalar qolganida sariq kartochka oldi. Takroriy lavhalar ikki futbolchi o'rtasida deyarli aloqa bo'lmaganini ko'rsatdi.
Bayern Myunxen yulduzi Olise barmog'ini og'ziga qo'ygan, paragvaylik futbolchi esa yuziga zarba berilganini da'vo qilib yerga yiqilgan. FIFAning qaroriga ko'ra, Olise Marokashga qarshi o'yinda yana sariq kartochka olsa, Ispaniya yoki Belgiyaga qarshi yarim finalda maydonga tusha olmaydi.
Shuningdek, Bredli Barkola va Manu Kone ham Paragvayga qarshi o'yinda sariq kartochka olgani uchun diskvalifikatsiya xavfi ostida. Desham Aurelien Tchuamenining son jarohatidan tuzalayotganini va bugungi mashg'ulotda qatnashishi mumkinligini aytdi.
Desham argentinalik hakam Fakundo Tello tayinlanishini bahsli masalaga aylantirishdan bosh tortdi. “Hakamlar tayinlash haqida hech narsa qila olmayman. Men faqat hakamlarga ishonishga harakat qilaman”, dedi u.
Desham 2018 yilda Fransiyani jahon chempioniga aylantirgan va turnir oxirida iste'foga chiqadi. Agar Les Bleus mag'lub bo'lsa, bu uning so'nggi o'yini bo'ladi. “Men bu haqda umuman o'ylamayman. Maqsad faqat hamma narsani yaxshi qilish”, dedi u.

Главный тренер сборной Франции Дидье Дешам сообщил, что ФИФА отклонила апелляцию на желтую карточку, показанную Майклу Олисе в матче 1/8 финала чемпионата мира против Парагвая.
«Желтая карточка не изменилась. Нам сообщили об этом сегодня утром; она оставлена в силе», — заявил Дешам журналистам в Фоксборо в среду, накануне четвертьфинала Франции против Марокко на Бостонском стадионе.
Олисе, один из ярчайших игроков турнира, получил предупреждение в концовке напряженного матча в Филадельфии после стычки с Матиасом Галарсой. Повторы показали, что между игроками почти не было контакта.
Звезда «Баварии» Олисе приложил палец к губам, а парагваец упал, утверждая, что получил удар в лицо. Решение ФИФА означает, что Олисе находится на грани — если он получит еще одну желтую карточку против Марокко, то пропустит возможный полуфинал против Испании или Бельгии.
Брэдли Баркола и Ману Коне также рискуют получить дисквалификацию, так как они тоже были предупреждены в матче с Парагваем. Дешам сообщил, что полузащитник Орельен Чуамени восстанавливается после травмы бедра и может принять участие в сегодняшней тренировке.
Дешам отказался превращать назначение аргентинского арбитра Факундо Телло в полемику. «Я ничего не могу поделать с назначениями судей. Я просто стараюсь доверять официальным лицам», — сказал он.
Дешам, приведший Францию к победе на ЧМ-2018, уйдет в отставку после турнира. Четверг может стать его последним матчем, если «синие» проиграют. «Я вообще об этом не думаю. Цель — сделать все возможное, чтобы все прошло хорошо», — подчеркнул он.