Kongo Demokratik Respublikasi (KDR) sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda Ebola virusi tufayli kamida 600 kishi hayotdan ko‘z yumdi. Tasdiqlangan kasallanish holatlari soni esa 1 759 taga yetdi.
8-avgust kuni e’lon qilingan rasmiy raqamlar seshanba holatiga ko‘ra berilgan. So‘nggi 24 soat ichida 51 yangi kasallanish va 20 o‘lim qayd etilgan.
Hukumat hisobotiga ko‘ra, Tshopo provinsiyasining poytaxti va KDRning eng yirik shaharlaridan biri bo‘lgan Kisanganida aniqlangan ikki kasallik holati hali rasman tasdiqlanmagan. Ulardan biri Ituri provinsiyasidagi Nia-Nia qishlog‘i bilan bog‘liq bo‘lsa, ikkinchisi Kisanganidan tashqarida hech qanday geografik aloqaga ega emas.
Vaziyat yomonlashgani sari, eng ko‘p zarar ko‘rgan Ituri provinsiyasida tibbiyot xodimlari ish haqi kechiktirilganiga norozilik bildirib, ish tashlashga chiqmoqda. The Associated Press xabariga ko‘ra, front-line ishchilar hafta oxirida hukumatga 24 soat ichida to‘lov amalga oshirilmasa, ish tashlash bilan tahdid qilgan. Seshanba kuni ba’zi xodimlar ishni to‘xtatgan, ammo rasmiy ish tashlash e’lon qilinmagan.
Tibbiyot xodimlari AP’ga ma’lum qilishicha, 15-mayda Ebola epidemiyasi e’lon qilinganidan beri ular na maosh, na bonus olgan. Shuningdek, ular cheklangan jihozlar bilan ishlayotgani va hukumat tomonidan adolatsiz munosabatda bo‘linayotganidan shikoyat qilmoqda.
Ituri provinsiyasi poytaxti Buniyadagi epidemiologik kuzatuv qo‘mitasi a’zosi doktor Biensi Kano AP’ga: “Ebola virusi kasalligi e’lon qilinganidan beri biz ish haqimizni talab qilmoqdamiz”, dedi.
Ish tashlash Bundibugyo virusini davolash bo‘yicha klinik sinovlar boshlanishi bilan bir vaqtga to‘g‘ri keldi. Bundibugyo shtammi odatda boshqa shtammlardan kamroq xavfli hisoblanadi, ammo unga qarshi tasdiqlangan vaktsina mavjud emas.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti may oyida epidemiyani xalqaro ahamiyatga ega favqulodda vaziyat deb e’lon qilganida, virus allaqachon bir necha hafta davomida Mongbwalu, Rwampara va Bunia kon shaharlari orqali tarqalib, qo‘shni provinsiyalarga yetib borgan edi.

По данным правительства Демократической Республики Конго (ДРК), по меньшей мере 600 человек скончались от лихорадки Эбола, а число подтвержденных случаев заражения достигло 1 759.
Цифры, опубликованные в среду, приведены по состоянию на вторник. За предыдущие 24 часа было зарегистрировано 51 новый случай и 20 смертей.
В отчете правительства говорится, что два случая заболевания, выявленные в Кисангани, столице провинции Чопо и одном из крупнейших городов ДРК, еще не включены в официальную статистику, так как результаты тестов проходят проверку. Один из этих случаев связан с деревней Ниа-Ниа в провинции Итури, где были зарегистрированы первые заболевания, а второй, по-видимому, не имеет географической связи за пределами Кисангани.
По мере ухудшения ситуации в наиболее пострадавшей провинции Итури медицинские работники покидают свои рабочие места в знак протеста против задержек выплат. Как сообщает Associated Press, в официальном уведомлении властям frontline-работники пригрозили забастовкой, если им не заплатят в течение 24 часов. Ко вторнику некоторые уже прекратили работу, хотя официальная забастовка не объявлена.
Некоторые медработники рассказали AP, что не получали зарплату или бонусы с момента объявления вспышки Эболы 15 мая. Они также сообщили о работе с ограниченным оборудованием и несправедливом отношении со стороны властей.
«С момента объявления вспышки болезни, вызванной вирусом Эбола, мы требуем оплаты нашего труда», — заявил AP доктор Биенси Кано, член комитета эпидемиологического надзора в столице Итури Бунии.
Забастовка совпала с началом набора участников клинических испытаний лечения вируса Бундибугё, который вызвал нынешнюю вспышку. Штамм Бундибугё обычно считается менее смертоносным, чем некоторые другие, но одобренной вакцины против него нет.
К тому времени, как Всемирная организация здравоохранения объявила вспышку чрезвычайной ситуацией в области общественного здравоохранения международного значения в мае, вирус уже несколько недель незаметно распространялся через шахтерские городки Монгбвалу, Рвампара и Буния, достигнув соседних провинций.