Hindiston Bosh vaziri Narendra Modining Seyshel orollariga 27-29 iyun kunlari tashrifi chog'ida unga maxsus yaratilgan "Moviy ufq qo'riqchisi" (Guardian of the Blue Horizon) mukofoti topshirildi. Mukofot ilgari mavjud bo'lmagan va aynan Modi uchun tayyorlangan.
Mukofot bilan birga berilgan sertifikatda qo'pol imlo xatolari bor edi: mamlakat nomi "Repubblic of Seycheeles" deb yozilgan. Seyshel orollari Tashqi ishlar vazirligi bu xatolarni "ishchi nusxa" bilan bog'lab, mukofot haqiqiy ekanligini ta'kidladi.
Vestminster universiteti professori Nitasha Kaulning fikricha, bu xatolar "shoshilinch ish" natijasida yuzaga kelgan va "masxaraga" sabab bo'lgan. Uning so'zlariga ko'ra, bu mukofotlar Hindiston diplomatiyasi emas, balki Modining shaxsiy imidji uchun xizmat qiladi.
Modi 12 yillik hokimiyati davomida xorijiy tashriflarda 30 dan ortiq mukofot olgan. Jumladan, Indoneziyada Bintang Adipurna, Slovakiyada Oq ikki xoch ordeni, Isroilda Knesset spikeri medali va Birlashgan Millatlar Tashkilotining "Yer qahramoni" mukofoti.
Ekspertlarning ta'kidlashicha, bu mukofotlar Hindistonning xalqaro obro'sini oshirishdan ko'ra, Modining shaxsiy siyosiy imidjini mustahkamlashga xizmat qiladi. Grifffit universiteti professori Ian Xollning fikricha, ularning diplomatik yoki iqtisodiy foydasi shubhali.

Во время визита на Сейшельские острова 27-29 июня премьер-министр Индии Нарендра Моди получил специально созданную для него награду «Хранитель голубого горизонта» (Guardian of the Blue Horizon). Награда ранее не существовала и была учреждена специально к визиту Моди.
Сертификат, прилагаемый к награде, содержал грубые орфографические ошибки: название страны было написано как «Repubblic of Seycheeles». Министерство иностранных дел Сейшел пояснило, что это была «рабочая версия», а сама награда является подлинной.
Профессор Вестминстерского университета Ниташа Каул назвала ошибки результатом «спешки», которая вызвала «насмешки». По её словам, эти награды служат не индийской дипломатии, а личному имиджу Моди.
За 12 лет правления Моди получил более 30 наград во время зарубежных визитов, включая высшую гражданскую награду Индонезии Bintang Adipurna, словацкий орден Белого двойного креста, медаль спикера Кнессета Израиля и премию ООН «Защитник Земли».
Эксперты сомневаются в реальной ценности этих наград. Профессор Гриффитского университета Иэн Холл считает, что они не приносят дипломатической или экономической выгоды Индии, а лишь укрепляют образ Моди как «сильного лидера».