ETS aviatsiya, neftni qayta ishlash, ko‘mir elektr stansiyalari, po‘lat, sement, shisha va qog‘oz ishlab chiqarish, shuningdek, kimyo sanoati va dengiz transportini qamrab oladi. Ushbu tarmoqlar YI chiqindilarining 40% gacha qismini tashkil etadi. Tizim har yili emissiya chegarasini 4,3% ga kamaytirishni nazarda tutadi.
Yevropa Atrof-muhit Agentligi maʼlumotlariga ko‘ra, energiya sektorida eng katta yutuqlarga erishilgan: 2005-2024 yillarda statsionar sanoat obʼyektlaridan chiqindilar 51% ga kamaygan. Po‘lat sanoati chiqindilari esa 20% ga qisqargan.
Biroq, aviatsiya sohasida chiqindilar o‘sishda davom etmoqda, chunki ETS ushbu sektorning to‘liq iqlim taʼsirini qamrab olmaydi. Tizimning asosiy kamchiliklaridan biri – bepul emissiya ruxsatnomalarining keng qo‘llanilishi. Carbon Market Watch maʼlumotlariga ko‘ra, sanoat chiqindilarining 90% ga yaqini hali ham bepul ruxsatnomalar bilan qoplanadi.
Tashkilotning YI siyosat bo‘yicha rahbari Vijnand Stufsning taʼkidlashicha, yirik neft va neft-kimyo kompaniyalari, shuningdek, ko‘mirga asoslangan ishlab chiqarish tarmoqlari bepul ruxsatnomalarni bosqichma-bosqich bekor qilishga qarshi faol lobbi qilmoqda. Baʼzi kompaniyalar keragidan ortiq ruxsatnoma olib, qolganini sotish orqali foyda ko‘rmoqda.
Yevropa Ittifoqining Chegaradagi uglerodni sozlash mexanizmi (CBAM) import qilinadigan mahsulotlarga uglerod narxini qo‘llaydi. Bu Yevropada ishlab chiqarilgan mahsulotlarga nisbatan adolatsiz raqobat ustunligining oldini olishga qaratilgan. Stufsning so‘zlariga ko‘ra, CBAMning joriy etilishi Indoneziya, Filippin, Hindiston va Turkiya kabi mamlakatlarda emissiya savdosi tizimlarining jadal rivojlanishiga turtki berdi.
Biroq, boshqa davlatlar Yevropaning xatolarini ham takrorlashi mumkin. Masalan, Turkiya va Janubiy Koreyada kompaniyalar emissiyalarining bir qismini xorijdagi loyihalar, masalan, daraxt ekish orqali qoplashlari mumkin. Ekologik tashkilotlar bunday ofset mexanizmlarini shaffof emas va har doim ham haqiqiy chiqindilarni kamaytirishga olib kelmaydi, deb tanqid qiladi.
Jahon banki tahlili Yangi Zelandiyaning emissiya savdosi tizimining karbonat angidrid chiqindilariga statistik jihatdan sezilarli taʼsir ko‘rsatmaganligini aniqladi. Buning asosiy sababi – qishloq xo‘jaligining tizimdan deyarli butunlay chiqarib tashlanganligi.
Hozirda Bryusselda Yevropa uglerod bozorining keyingi bosqichi uchun kurash ketmoqda. Shvetsiyaning YI ishlari bo‘yicha vaziri Jessika Rosenkrans bepul ruxsatnomalarni bosqichma-bosqich bekor qilish va chiqindilarni yoqishni uglerod narxlash tizimiga kiritish tarafdori. Ayrim biznes guruhlari esa inflyatsiya, geosiyosiy mojarolar va iqtisodiy zaiflikni bahona qilib, qoidalarni yumshatishni talab qilmoqda.
Yevropa Parlamentidagi eng yirik siyosiy guruh – konservativ EVPning atrof-muhit siyosati bo‘yicha vakili bepul ruxsatnomalarni 2039 yildan keyin ham saqlab qolish, lekin ularni Yevropaga investitsiyalar bilan bog‘lashni taklif qilmoqda. Uning so‘zlariga ko‘ra, kompaniyalar bepul ruxsatnomalardan Yevropadan tashqarida investitsiya qilish uchun foydalanishi endi qabul qilinishi mumkin emas.
Siyosiy bosim allaqachon oqibatlarga olib keldi: binolar va yo‘l transportida yoqilg‘ilarni qamrab oluvchi ikkinchi Yevropa emissiya savdosi tizimi 2027 yildan 2028 yilga ko‘chirildi. Germaniya Atrof-muhit agentligi (UBA) keyingi kechikishlar yoki qoidalarni yumshatishga qarshi ogohlantirmoqda.

Система торговли выбросами (ETS) Европейского союза стала одной из самых влиятельных климатических политик в мире. Она устанавливает цену на загрязнение, стимулируя компании сокращать выбросы. Однако промышленные группы выступают против ужесточения правил.
ETS охватывает авиацию, нефтепереработку, угольные электростанции, сталелитейные, цементные, стекольные и бумажные производства, а также части химической промышленности и судоходства. На эти сектора приходится до 40% выбросов ЕС. Система предусматривает ежегодное снижение потолка выбросов на 4,3%.
По данным Европейского агентства по окружающей среде, наибольшие успехи достигнуты в энергетическом секторе: выбросы от стационарных промышленных объектов сократились на 51% в период с 2005 по 2024 год. Выбросы сталелитейной промышленности снизились на 20%.
Однако в авиации выбросы продолжают расти, поскольку ETS охватывает лишь небольшую часть полного климатического воздействия этого сектора. Одной из главных слабостей системы является широкое использование бесплатных разрешений на выбросы. По данным Carbon Market Watch, около 90% промышленных выбросов по-прежнему покрываются бесплатными разрешениями.
Руководитель отдела политики ЕС этой организации Вейнанд Стуфс отмечает, что крупные нефтяные и нефтехимические компании, а также угольные производители активно лоббируют против постепенной отмены бесплатных разрешений. Некоторые компании получают больше разрешений, чем им нужно, и продают излишки, получая прибыль.
Механизм пограничной углеродной корректировки ЕС (CBAM) применяет углеродные издержки к определенным импортным товарам, чтобы предотвратить несправедливое конкурентное преимущество. По словам Стуфса, введение CBAM стимулировало быстрое развитие систем торговли выбросами в Индонезии, на Филиппинах, в Индии и Турции.
Однако другие страны могут копировать и ошибки Европы. Например, в Турции и Южной Корее компании могут компенсировать часть выбросов за счет проектов за рубежом, таких как посадка деревьев. Экологические организации критикуют такие офсетные механизмы за непрозрачность и сомнительную эффективность.
Анализ Всемирного банка показал, что система торговли выбросами Новой Зеландии не оказала статистически значимого влияния на выбросы углекислого газа. Ключевая причина – сельское хозяйство, на которое приходится почти половина выбросов страны, было в значительной степени исключено из системы.
Сейчас в Брюсселе идет борьба за следующий этап европейского углеродного рынка. Министр ЕС Швеции Джессика Розенкранц выступает за постепенную отмену бесплатных разрешений и включение сжигания отходов в углеродное ценообразование. Некоторые бизнес-группы, напротив, требуют ослабления правил, ссылаясь на инфляцию, геополитические конфликты и слабую экономику.
Представитель по экологической политике крупнейшей политической группы Европарламента, консервативной ЕНП, предлагает сохранить бесплатные разрешения после 2039 года, но увязать их с инвестициями в Европе. По его словам, компании больше не должны использовать бесплатные разрешения для инвестиций за пределами Европы.
Политическое давление уже привело к последствиям: вторая европейская система торговли выбросами, охватывающая топливо для зданий и дорожного транспорта, была перенесена с 2027 на 2028 год. Германское агентство по окружающей среде (UBA) предупреждает против дальнейших задержек или ослабления правил.