Tehron, Eron – AQSh Eronning janubiy portlariga qarshi dengiz blokadasini kuchaytirdi, bu ikki davlat o'rtasidagi harbiy qarama-qarshilikning kuchayishi bilan birga kelmoqda.
AQSh blokadasi birinchi marta aprel oyi o'rtalarida joriy qilingan va to'qqiz haftadan ko'proq davom etgan. U faqat iyun oyida tomonlar Hormuz bo'g'ozini qayta ochish va to'rt oylik janglarni tugatish to'g'risida o'zaro anglashuv memorandumini (MoU) imzolaganidan keyin bekor qilingan.
Eron darhol o'n millionlab barrel xom neftni eksport qila boshlagan, uning katta qismi neft terminallari yaqinida langarda turgan supertankerlarga saqlangan. Biroq, Hormuz bo'g'ozini nazorat qilish uchun harbiy hujumlarning qayta tiklanishidan so'ng, Vashington MoU doirasida berilgan neft va bank ruxsatnomalarini bekor qilgan va Eronga aloqador kemalarning portga qaytib, ko'proq eron neftini yuklashiga to'sqinlik qilgan.
MoU so'nggi hujumlar tufayli amalda barbod bo'lganligi sababli, AQSh Markaziy qo'mondonligi (CENTCOM) Hormuz bo'g'ozida ishlaydigan bir nechta kemalarni qayta yo'naltirgan. Shuningdek, u urush paytida eron xom neftini tashiganlikda gumon qilingan Kyurasao bayrog'i ostidagi Belma supertankerini ishdan chiqarish uchun zarba bergan.
Eron, shuningdek, suv yo'lida kemalarga zarba berishda ayblangan, bu esa AQShning Eronning qirg'oqbo'yi hududlarini bombardimon qilishiga olib kelgan.
Eron rasmiylari avvalgi blokada eron xom nefti eksportini keskin kamaytirganini tan olishgan. Eron parlamenti spikeri va bosh muzokarachisi Muhammad Bagir G'alibaf iyun oyi oxirida bergan intervyusida “blokada davrida biz bir barrel ham neft eksport qilmadik”, degan.
Energiya tahlilchisi Hamidreza Shokuhiy “Al Jazeera”ga bergan intervyusida yangi AQSh qamali Eron nefti eksportining kuniga kamida 1,5 million barrelini bozordan olib tashlashini anglatishini aytgan. Bu neft narxini barrel uchun 90 dollargacha ko'tarishga yordam bergan va davom etayotgan mojaro yanada oshishiga olib kelishi mumkin.
“Bu global strategik zaxiralarga ko'proq bosim o'tkazishni anglatadi, ular urush paytida allaqachon ishlatilgan va misli ko'rilmagan bosim ostida”, degan u.
Tahlilchining so'zlariga ko'ra, Vashingtonning MoU davomida kemalarning Hormuz bo'g'ozining Ummon qirg'og'iga yaqin janubiy yo'nalishidan foydalanishini talab qilishi hozirgi harbiy eskalatsiyaga hissa qo'shgan.
Shokuhiy ta'kidlashicha, Eron qamalga javoban mintaqadagi boshqa hech bir davlat o'z neftini bo'g'oz orqali eksport qila olmasligini ta'minlashga harakat qilgan, bu esa AQSh va uning ittifoqchilariga bosimni oshirgan.
“AQSh shunday harakat qilganda, Eron ham iqtisodiyotni birinchi o'ringa qo'ymaslik va o'z ta'sir vositalaridan foydalanish yo'nalishida harakat qiladi”, degan Shokuhiy.
AQSh va Eron o'rtasidagi yetti kechalik o'zaro zarbalar tezda kuchayib, hafta davomida intensivlashgan.
Hujumlar Eronda va mintaqadagi boshqa davlatlarda, jumladan Quvayt va Bahraynda so'nggi kunlarda Eron raketa va dronlari tomonidan kuchli nishonga olingan vayronagarchiliklarni qoldirgan.
AQSh harbiylari, shuningdek, Eronning ko'plab viloyatlarini, ayniqsa bo'g'ozga yaqinroq bo'lgan janubiy hududlarni kuchli nishonga olgan.
Fuqarolik infratuzilmasi – ko'priklar va tunnellar, portlar va dok inshootlari, elektr stansiyalari va suv zavodlari – harbiy ob'ektlar bilan birga muntazam ravishda zarba berilgan. Ba'zilar bu Eronning qirg'oqbo'yi hududlariga quruqlikdan bostirib kirishga tayyorgarlik bo'lishi mumkin deb taxmin qilishmoqda.
Eronning shimoliy Guliston viloyatidagi Aq Tekeh temir yo'l ko'prigi o'tgan hafta janglar qayta boshlanganidan keyin AQSh kuchlari tomonidan zarba berilgan birinchi nishonlardan biri bo'lgan.
Eron rasmiylari ko'prikning shikastlanishi tezda tuzatilganini aytishgan, ammo bu zarba AQShning dengiz blokadasining ta'sirini kuchaytirish uchun import-eksport yo'llariga hujum qilishga tayyorligini ko'rsatgan.
Aq Tekeh Gorgan-Incheh Borun liniyasida joylashgan bo'lib, u Eronni sharqqa, jumladan Turkmaniston, Rossiya va Xitoyga bog'laydi. Bu Markaziy Osiyodan oziq-ovqat va boshqa zaruriy mahsulotlar import qilinadigan va eron tovarlari, masalan, temir rudasi va polietilen eksport qilinadigan joydir.
Avvalgi AQSh dengiz blokadasi Erondagi tovarlar va bozorlarga sezilarli ta'sir ko'rsatgan va 90 milliondan ortiq odamning kundalik hayotini qiyinlashtirgan.
Asosiy oziq-ovqat mahsulotlarida keng tarqalgan tanqislik bo'lmasa-da, Eronning inflyatsiya darajasi – allaqachon dunyodagi eng yuqori ko'rsatkichlardan biri – keskin oshgan. Ba'zi asosiy oziq-ovqat mahsulotlari, masalan, tuxum, tovuq go'shti va o'simlik yog'ining narxi bir yil oldingiga nisbatan uch barobardan ko'proq oshgan.
Narxlarning oshishi Eron iqtisodiyoti va sanoatining boshqa tarmoqlariga ham zarar yetkazgan.
“Sotuvlarimiz juda nomuntazam. Bozor narxlarni topishga qiynalmoqda, kelajakka nisbatan juda ko'p beqarorlik va noaniqlik mavjud”, degan Tehronning Katta bozorida sanoat motorlari va uskunalari bilan shug'ullanuvchi savdogar Borzu.
“Ko'rinadiki, bu yerdagi aksariyat distribyutorlar hali ham oldingi import zaxiralaridan foydalanmoqda, bir necha oydan keyin nima kutish kerakligini bilmaymiz, chunki bu tovarlarning ko'pchiligi Xitoy va BAA orqali kelgan va hammasini ichki yo'llar orqali import qilish mumkin emas”, degan u “Al Jazeera”ga.
Yangi harbiy eskalatsiya va dengiz blokadasining qayta joriy etilishi Eron rialiga ham kuchli bosim o'tkazgan.
Shanba kuni, Eron haftasining birinchi kuni, Tehron ochiq bozorida rial AQSh dollariga nisbatan 1,93 milliondan ortiq kurs bilan almashinib, yangi rekord darajadagi past ko'rsatkichni qayd etgan.
Tehron fond birjasi o'tgan hafta davomida pasayish tendentsiyasini davom ettirgan, uning asosiy indeksi shanba kuni yana 120 000 punkt yoki 2,4 foizga kamayib, 4,77 millionni tashkil etgan.
Eron qurolli kuchlari AQShning Eron fuqarolik infratuzilmasiga har qanday zarbasiga AQSh harbiy bazalari joylashgan mintaqaviy davlatlardagi shunga o'xshash nishonlarga hujum qilish bilan javob berish haqida ogohlantirgan.
“Unutmaylikki, AQSh va Isroil infratuzilmaga qarshi hujumlarni boshlagan, ular Janubiy Pars gaz konlari, Tehron neft omborlari va Mahshahr neft-kimyo zavodlariga zarba berganlarida”, degan energiya tahlilchisi Shokuhiy.
Yamandagi Husiylar guruhi yordamidan foydalangan holda, Tehron Yamanda strategik ahamiyatga ega Bob al-Mandab bo'g'ozida yuk tashishda sezilarli uzilishlarga olib kelishi mumkin – agar AQSh prezidenti Donald Tramp Eronning elektr stansiyalari va ko'priklar kabi fuqarolik infratuzilmasiga ko'proq zarba berish tahdidini amalga oshirsa.
“Trampning so'nggi oylardagi, ayniqsa so'nggi kunlardagi harakatlari vaziyatni yanada murakkab va istiqbolni noaniq qildi. Hozirgi vaziyat uzoq davom eta olmaydi, ammo u mojaro doirasini kengaytirmoqda va bu tashvishli”, degan Shokuhiy.

Тегеран, Иран – Соединенные Штаты усилили морскую блокаду южных портов Ирана на фоне эскалации военного противостояния между ними.
Блокада США была впервые введена в середине апреля и продолжалась более девяти недель. Она была снята только после того, как стороны подписали Меморандум о взаимопонимании (МоВ) в июне, чтобы прекратить четыре месяца боев и вновь открыть Ормузский пролив.
Иран немедленно начал экспортировать десятки миллионов баррелей сырой нефти, большая часть которой хранилась на супертанкерах, стоящих на якоре рядом с его нефтяными терминалами. Однако после возобновления военных ударов за контроль над Ормузским проливом Вашингтон отменил нефтяные и банковские льготы, предоставленные в рамках МоВ, и не позволил судам, связанным с Ираном, вернуться в порт для загрузки дополнительной иранской нефти.
Поскольку МоВ фактически развалился из-за недавних ударов, Центральное командование США (CENTCOM) перенаправило несколько кораблей, действующих в Ормузском проливе. Оно также нанесло удар, чтобы вывести из строя супертанкер Belma под флагом Кюрасао, который, как утверждается, перевозил иранскую сырую нефть во время войны.
Иран также обвиняется в нанесении ударов по судам в проливе, что привело к бомбардировке США прибрежных районов Ирана.
Иранские власти признали, что предыдущая блокада резко сократила экспорт иранской сырой нефти. Спикер парламента Ирана и главный переговорщик Мохаммад Багер Галибаф в телеинтервью в конце июня заявил, что «во время блокады мы не экспортировали ни одного барреля».
Энергетический аналитик Хамидреза Шокухи заявил Al Jazeera, что новая осада США означает, что по крайней мере 1,5 миллиона баррелей в день иранского экспорта нефти будут сняты с рынка. Это способствовало росту цен на нефть до около 90 долларов за баррель, и продолжающийся конфликт может вызвать дальнейший рост.
«Это означает большее давление на глобальные стратегические резервы, которые уже были задействованы во время войны и испытывают беспрецедентное давление», – сказал он.
По словам аналитика, настаивание Вашингтона на использовании судами южного маршрута Ормузского пролива вблизи побережья Омана на время действия МоВ способствовало нынешней военной эскалации.
Шокухи отметил, что Иран ответил на осаду, пытаясь гарантировать, что ни одна другая региональная страна не сможет экспортировать свою нефть через пролив, оказывая давление на США и их союзников.
«Когда США действуют таким образом, Иран также движется в направлении не приоритизации экономики и использования имеющихся у него рычагов», – сказал Шокухи.
Семь ночей ответных ударов между США и Ираном быстро обострились и усилились по мере развития недели.
Атаки оставили след разрушений как в Иране, так и в странах региона, причем Кувейт и Бахрейн в последние дни были сильно обстреляны иранскими ракетами и беспилотниками.
Американские военные также сильно обстреляли провинции по всему Ирану, особенно районы на юге, ближе к проливу.
Гражданская инфраструктура – включая мосты и туннели, порты и доки, электростанции и водозаборы – систематически поражалась вместе с военными объектами. Некоторые предположили, что это может быть подготовкой к наземному вторжению в прибрежные районы Ирана.
Железнодорожный мост Аг-Теке в северной иранской провинции Голестан был одной из первых целей, пораженных американскими силами на прошлой неделе после возобновления боевых действий.
Иранские власти заявили, что повреждения моста были быстро устранены, но удар показал готовность США атаковать потенциальные импортно-экспортные маршруты, чтобы усилить воздействие морской блокады.
Аг-Теке находится на линии Горган-Инче-Борун, которая соединяет Иран с востоком, включая Туркменистан, Россию и Китай. Это место, где импортируются продукты питания и другие предметы первой необходимости из Центральной Азии и экспортируются иранские товары, такие как железная руда и полиэтилен.
Предыдущая морская блокада США также значительно повлияла на товары и рынки в Иране, усложнив повседневную жизнь более чем 90 миллионов человек.
Хотя не было широкомасштабного дефицита основных продуктов, уровень инфляции в Иране – уже один из самых высоких в мире – резко вырос. Цены на некоторые основные продукты питания, такие как яйца, курица и растительное масло, выросли более чем в три раза по сравнению с годом ранее.
Рост цен также нанес ущерб другим секторам иранской экономики и промышленности.
«Наши продажи очень нестабильны. Рынок изо всех сил пытается найти цены, слишком много нестабильности и неопределенности в отношении будущего», – сказал Борзу, торговец промышленными двигателями и оборудованием на Большом базаре Тегерана.
«Похоже, что большинство дистрибьюторов здесь все еще используют импортные запасы из прошлого, мы не знаем, чего ожидать через несколько месяцев, поскольку многие из этих товаров поступали через Китай и ОАЭ, и не все можно импортировать по внутренним маршрутам», – сказал он Al Jazeera.
Возобновление военной эскалации и повторное введение морской блокады также оказали сильное давление на иранский риал.
В субботу, первый день иранской недели, риал обменивался по курсу более 1,93 миллиона за доллар США на открытом рынке Тегерана, установив новый исторический минимум.
Тегеранская фондовая биржа продолжила нисходящий тренд за последнюю неделю, ее основной индекс потерял еще 120 000 пунктов или 2,4 процента в субботу, составив 4,77 миллиона.
Вооруженные силы Ирана предупредили, что они ответят на любые удары США по гражданской инфраструктуре Ирана, атакуя аналогичные цели в региональных странах, где расположены американские военные базы.
«Не будем забывать, что США и Израиль начали атаки на инфраструктуру, когда они нанесли удары по газовым месторождениям Южного Парса, нефтяным резервуарам Тегерана и нефтехимическим заводам в Махшахре», – сказал энергетический аналитик Шокухи.
Используя помощь группировки хуситов в Йемене, Тегеран может вызвать значительные сбои в судоходстве в стратегически важном Баб-эль-Мандебском проливе у побережья Йемена – если президент США Дональд Трамп реализует свою угрозу нанести больше ударов по гражданской инфраструктуре Ирана, такой как электростанции и мосты.
«Действия Трампа за последние месяцы, и особенно за последние дни, только сделали ситуацию более неразрешимой, а перспективы – более неопределенными. Текущая ситуация не может продолжаться долго, но она расширяет масштабы конфликта, и это вызывает беспокойство», – сказал Шокухи.