Kongo Demokratik Respublikasi (KDR) hukumati ma'lumotlariga ko'ra, mamlakatda Ebola virusi bilan kasallanganlar soni 3200 nafarga yetdi, ulardan kamida 1405 nafari vafot etgan.
Ma'lumotlar yakshanba kuni e'lon qilindi, shifokorlar KDRdagi 17-Ebola epidemiyasini to'xtatishga urinmoqda. So'nggi 10 kun ichida kasallanganlar soni taxminan 1000 nafarga oshgan.
15 may kuni e'lon qilingan epidemiya Ebola virusining Bundibugyo shtammidan kelib chiqqan bo'lib, unga qarshi tasdiqlangan vaktsina yoki davolash usuli mavjud emas.
Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti (JSST) ma'lumotlariga ko'ra, holatlarning qariyb 90 foizi Uganda va Janubiy Sudan bilan chegaradosh shimoliy-sharqiy Ituri provinsiyasida qayd etilgan.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti agentligi virus besh provinsiyada, jumladan, yaqinda tarqalgan ikkita yangi provinsiyada ham mavjudligini bildirmoqda.
BMTning Insonparvarlik havo xizmati (UNHAS) vakili Hedley Tahning so'zlariga ko'ra, "ko'p hollarda insonparvarlik jamiyati yordam berishni xohlaydi, ammo asosiy muammo u erga yetib borishdir". UNHAS shifokorlar va tezkor guruhlarni inqiroz frontlariga olib boradi.
Tah, shuningdek, UNHAS "kuzatuvni davom ettirish uchun laboratoriya tekshiruvi uchun namunalarni tashiyotganini" qo'shimcha qildi.
Rasmiylar aniqlash va tekshirishning yaxshilanishi ko'proq infektsiyalarni aniqlashga yordam berganini aytdi.
Epidemiya yana bir necha oy davom etishi mumkin, va ish haqi talab qilgan tibbiyot xodimlarining ish tashlashlari ba'zi shifoxonalarda javob choralarini to'xtatdi.
Ebola, tana suyuqliklari bilan aloqa qilish orqali tarqaladigan va gemorragik isitma keltirib chiqaradigan virus, so'nggi 50 yil ichida Afrika bo'ylab 15 000 dan ortiq odamning o'limiga sabab bo'lgan.
Olimlar Bundibugyo shtammiga qarshi vaktsina va davolash usullarini ishlab chiqish uchun poyga qilmoqda. Oksford universiteti juma kuni birinchi ko'ngillilar guruhi ushbu shtammga qarshi eksperimental vaktsina olganini ma'lum qildi.
Yana bir qancha nomzod vaktsinalar klinik sinovlar uchun tezlashtirilmoqda, shuningdek, ikkita potentsial davolash usuli ishlab chiqilmoqda.

По данным правительства Демократической Республики Конго (ДРК), число зараженных вирусом Эбола в стране достигло 3200 человек, из которых не менее 1405 скончались.
Данные были опубликованы в воскресенье, в то время как медики пытаются сдержать 17-ю вспышку Эбола в ДРК. За последние 10 дней число зараженных увеличилось примерно на 1000 человек.
Вспышка, объявленная 15 мая, вызвана штаммом Бундибугьо вируса Эбола, для которого не существует одобренной вакцины или лечения.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) сообщила, что почти 90% случаев зарегистрировано в северо-восточной провинции Итури, граничащей с Южным Суданом и Угандой.
Агентство ООН заявляет, что вирус присутствует в пяти провинциях, включая две новые провинции, где он недавно распространился.
«Во многих случаях гуманитарное сообщество хочет помочь, но настоящая проблема — добраться туда», — заявил Хедли Та из Гуманитарной воздушной службы ООН (UNHAS), которая доставляет медиков и группы реагирования на передовые линии кризиса.
Та добавил, что помимо перевозки работников помощи в пострадавшие районы, UNHAS «перевозит образцы для лабораторных испытаний, чтобы обеспечить продолжение отслеживания».
Власти заявили, что улучшение выявления и тестирования помогло выявить больше инфекций.
Вспышка может продлиться еще несколько месяцев, а забастовки медработников, требующих невыплаченной заработной платы, нарушили усилия по реагированию в некоторых больницах.
Эбола, которая передается через контакт с биологическими жидкостями и вызывает геморрагическую лихорадку, унесла жизни более 15 000 человек по всей Африке за последние 50 лет.
Ученые ведут гонку по разработке вакцин и методов лечения штамма Бундибугьо. Оксфордский университет в пятницу сообщил, что первая группа добровольцев получила экспериментальную вакцину, нацеленную на этот штамм.
Еще несколько вакцин-кандидатов ускоренно готовятся к клиническим испытаниям, а также разрабатываются два потенциальных метода лечения.