FIFA prezidenti Janni Infantino 2026 yilgi Jahon chempionati tanqidchilariga qarshi chiqib, ularni nafrat va yolg‘on ma’lumotlar tarqatishda aybladi. U turnirni “baxt, birlik, xavfsizlik va hamjihatlik” bayrami sifatida himoya qildi.
Infantino 56 yoshli mutasaddi Instagram’da e’lon qilgan ochiq xatida tanqidchilar Ispaniya g‘olib chiqqan va AQSh, Kanada hamda Meksikada o‘tkazilgan turnirda millionlab muxlislar boshdan kechirgan quvonch va birlikni e’tibordan chetda qoldirganini aytdi.
“Sizlarni nafrat va tanqid shunchalik chulg‘ab oldiki, hammasini o‘tkazib yubordingiz”, dedi u. “Qalam va qog‘oz ortida, ekran ortida nafrat va yolg‘on mish-mishlar tarqatayotganlarga aytmoqchimanki, sizlar ortda o‘tirganingizda, biz FIFA’da oldingi saflarda tashkillashtirish, qattiq mehnat qilish va dunyodagi eng yaxshi shouni taqdim etish bilan bandmiz.”
Infantino turnirda zo‘ravonlik va hodisalar bo‘lmaganini, 100% xavfsizlik ta’minlanganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, faqat quvonch va baxt hukm surgan.
Infantino murojaati FIFA Nyu-Jersidagi finalda Argentina va Ispaniya o‘yinchilari o‘rtasidagi janjalni tekshirayotgani haqidagi xabardan bir hafta o‘tmay kelib tushdi. Turnir davomida FIFA bir qator muammolar, jumladan, AQSh viza cheklovlari va mojaro mintaqalaridagi jamoalar bilan bog‘liq masalalar yuzasidan tanqid qilindi.
Eron jamoasi guruh bosqichida chiqib ketgan bo‘lsa-da, Yaqin Sharqdagi urush tufayli Tucson (Arizona)dan Tixuana (Meksika)ga ko‘chib o‘tishga majbur bo‘ldi. Shuningdek, AQShdagi uchta guruh o‘yini uchun borish-kelishda logistik muammolarga duch keldi.
Infantino, shuningdek, Folarin Balogunning intizomiy ishi bo‘yicha FIFA qarori va AQSh prezidenti Donald Tramp aralashuvidan so‘ng amerikalik hujumchining qizil kartochkasi uchun avtomatik bir o‘yinga diskvalifikatsiyani bekor qilishni tanqid qilganlarga javob berdi. U hakamlik va intizomiy qarorlar dunyoning eng yirik ligalarida odatiy hol ekanligini aytdi.
“Potensial xato qizil yoki sariq kartochkalar yoki keyingi qarorlar ba’zi eng yirik ligalarda odatiy va keng qabul qilingan. Shu amaliyotlarni qo‘llaydigan mamlakatlarning o‘zlari tanqid qilishi qiziq”, dedi u.
Infantino siyosiy tanglik, ichki inqiroz va sog‘liqni saqlash muammolariga duch kelgan mamlakatlarning ishtirokini futbolning bo‘linishlarni yengish qobiliyati sifatida ko‘rsatdi. U viza rad etilganlarni eslab, millionlab odamlarga viza berilganini ta’kidladi.
“Eron AQShga hech qanday hodisasiz va mojarosiz kirdi. Eron terma jamoasi viza oldi, chunki futbol tinchlik haqida. Bu siyosat haqida emas”, dedi u. Uning so‘zlari Eron bosh murabbiyi Amir G‘olennoiyning “eng mazlum jamoa” degan bayonotiga zid edi.
Avvalroq, inson huquqlari guruhi FairSquare Infantinoni XOQ qoidalarini buzganlikda ayblab, Trampni siyosiy qo‘llab-quvvatlagani uchun shikoyat qilgan edi, biroq XOQ bu shikoyatni rad etdi.

Президент Международной федерации футбола (ФИФА) Джанни Инфантино выступил с резкой критикой в адрес оппонентов чемпионата мира 2026 года, обвинив их в распространении ненависти и ложных нарративов. Он защитил турнир как праздник «счастья, единства, безопасности и сплоченности».
В открытом письме, опубликованном в Instagram в понедельник, 56-летний Инфантино заявил, что критики упустили из виду радость и единство, которые испытали миллионы болельщиков по всему миру во время турнира, проходившего в США, Канаде и Мексике и завершившегося победой Испании.
«Вы были настолько поглощены ненавистью и критикой, что пропустили все это», — сказал он. «Тем, кто сидит за своими ручками и бумагами, за экранами, распространяя ненависть и ложные слухи, я хочу сказать: пока вы сидите в стороне, мы в ФИФА находимся на передовой, организуем, усердно работаем и проводим лучшее шоу в мире».
Инфантино подчеркнул, что на турнире не было насилия, инцидентов, и была обеспечена 100% безопасность. «Только радость и счастье!» — добавил он.
Заявление Инфантино прозвучало менее чем через неделю после того, как ФИФА объявила о расследовании стычки между игроками Аргентины и Испании после финала в Нью-Джерси. ФИФА также подверглась критике из-за визовых ограничений США, проблем с командами из конфликтных регионов, таких как Иран, и решений по дисциплинарным делам.
Иран, выбывший на групповом этапе, был вынужден перенести тренировочную базу из Тусона (Аризона) в Тихуану (Мексика) из-за войны на Ближнем Востоке и столкнулся с логистическими трудностями при поездках на матчи в США.
Инфантино также ответил на критику решения ФИФА отменить автоматическую дисквалификацию на один матч для американского нападающего Фоларина Балогуна после красной карточки, что произошло после вмешательства президента США Дональда Трампа. Он назвал такие решения обычными в крупнейших лигах мира.
«Потенциально ошибочные красные или желтые карточки или последующие решения не отстранять игроков в определенных ситуациях являются рутинными и широко принимаются в некоторых крупнейших лигах мира», — отметил он. «Любопытно, что те же страны, которые применяют эти практики, и критикуют».
Инфантино указал на участие стран, сталкивающихся с политической напряженностью, внутренними кризисами и проблемами здравоохранения, как доказательство способности футбола преодолевать разногласия. Он упомянул отказы в выдаче виз, но подчеркнул, что миллионы людей получили визы.
«Иран въехал в США без инцидентов и конфликтов. Иранская команда получила визы, потому что футбол — это мир. Это не политика», — заявил он, что противоречит словам главного тренера Ирана Амира Галенои, назвавшего свою команду «самой угнетенной».
Ранее правозащитная группа FairSquare подала жалобу в МОК на Инфантино, обвинив его в нарушении правил политической нейтральности из-за поддержки Трампа, но МОК отклонил жалобу.