Ko‘pchilik vabo haqida faqat O‘rta asrlarda Yevropani vayron qilgan kasallik sifatida eshitgan. Ammo u bugungi kunda ham, masalan Madagaskarda, mavjud bo‘lib, avvalgidek halokatli.
Pol Geylord birinchi alomatlarni oddiy gripp deb o‘ylagan. Ikki kun oldin uni kasal ko‘ringan mushugi tishlagan edi. Dastlab unga mushuk tirnash isitmasiga qarshi antibiotiklar buyurilgan, ammo dori yordam bermagan. Geylordning ahvoli yomonlashgan, u reanimatsiyaga yotqizilgan va komaga tushgan. Shifokorlar uning vabo bilan kasallanganini aniqlashgan.
Vabo kasalligi yersinia pestis bakteriyasidan kelib chiqadi, u organizmga bir necha yo‘l bilan kirib, tez tarqaladi. Bakteriya to‘qimalarni shikastlab, qon ketishiga sabab bo‘ladi. Davolanmasa, o‘lim darajasi deyarli 100% ni tashkil qiladi.
Eng keng tarqalgan turi bubon vabosi bo‘lib, asosan burgalar orqali yuqadi. Ular bakteriyani vabo bilan kasallangan kemiruvchilardan odamlarga olib boradi. Yersinia pestis limfa tugunlari orqali tarqalib, og‘riqli shishlarni keltirib chiqaradi.
Robert Koch instituti ma’lumotlariga ko‘ra, 2010-2015 yillar oralig‘ida dunyo bo‘ylab 3000 ga yaqin vabo holati qayd etilgan, 500 dan ortiq o‘lim kuzatilgan. Eng ko‘p zarar ko‘rgan hududlar: Kongo Demokratik Respublikasi, Uganda va ayniqsa Madagaskar.
O‘rta asrlarda, 1346-1353 yillarda, vabo 25-50 million kishining hayotiga zomin bo‘lgan. Yevropada oxirgi burgalar orqali yuqadigan vabo holatlari 1945 yilda Fransiya va Italiyada qayd etilgan.
Holger Sholtsning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi kunda vabo epidemiyasi xavfi past, chunki kasallik SARS yoki COVID-19 kabi oson tarqalmaydi. Biroq, agar patogen genetik jihatdan o‘zgartirilib, biologik qurol sifatida ishlatilsa, vaziyat butunlay boshqacha bo‘lishi mumkin.

Большинство людей знают о чуме только как о болезни, опустошившей Европу в Средние века. Но она существует и сегодня, например, на Мадагаскаре, и столь же смертоносна.
Первые симптомы, которые заметил Пол Гейлорд, напоминали обычный грипп. За два дня до этого его укусила кошка, которая выглядела больной. Сначала ему прописали антибиотики от кошачьей лихорадки, но лекарство не помогло. Состояние Гейлорда ухудшилось, он был помещен в реанимацию и впал в кому. Врачи определили, что он страдает не от гриппа, а от чумы.
Чума вызывается бактерией Yersinia pestis, которая может очень быстро распространяться после попадания в организм несколькими путями. Бактерия повреждает ткани органов и вызывает кровотечение. Без лечения летальность составляет почти 100%.
Наиболее распространенный тип чумы — бубонная, которая в основном передается блохами. Они переносят бактерию, сначала кусая зараженного грызуна, а затем человека. Yersinia pestis распространяется через лимфатические узлы, вызывая болезненные опухоли.
По данным Института Роберта Коха, с 2010 по 2015 год в мире было зарегистрировано около 3000 случаев чумы, более 500 из которых закончились летальным исходом. Наиболее пораженные регионы: Демократическая Республика Конго, Уганда и, прежде всего, Мадагаскар.
В позднем Средневековье, между 1346 и 1353 годами, чума унесла от 25 до 50 миллионов жизней. В Европе последние случаи бубонной чумы были зарегистрированы во Франции и Италии в 1945 году.
Хольгер Шольц, молекулярный биолог, отмечает, что низкая заболеваемость в Европе связана с тем, что зараженные грызуны больше не живут в домах людей. Однако он предупреждает, что если патоген будет генетически модифицирован и использован в качестве биологического оружия, ситуация может измениться.