La Liga giganti Real Madrid RB Leipzig vingeri Yan Diomande bilan shaxsiy shartnoma shartlarini kelishib oldi, deb xabar berdi BBC dushanba kuni. Parij Sen-Jermen (PSJ) va Liverpul qiziqishlarini qaytarib olganidan so'ng bu transfer amalga oshmoqda.
O'ng qanotda o'ynaydigan Yan Diomande 2026 yilgi FIFA Jahon chempionatida Kot-d'Ivuar terma jamoasining eng yorqin o'yinchisi bo'ldi. U o'sha turnirda debyut qilgan va G'arbiy Afrika davlati 1/16 finalga chiqishga muvaffaq bo'lgan.
19 yoshli futbolchi ispaniyalik Leganesdan nemis klubiga bir yildan kamroq vaqt oldin kelganidan beri Yevropani hayratda qoldirdi. Ajoyib tezligi, kuchli driblingi va atletizmi bilan tanilgan 1.8 metrli hujumkor vinger tez-tez gol urish xavfini tug'diradi.
Diomande 2025-26 yilgi Bundesliga mavsumida 12 ta gol urdi va 8 ta golli uzatma berib, Leyptsig uchinchi o'rinni egalladi va UEFA Chempionlar Ligasiga yo'llanma oldi. U mavsumning eng yaxshi yosh o'yinchisi deb ham topildi.
Premer-liga klubi Liverpul va amaldagi Fransiya chempioni PSJning takliflari rad etilgan edi. BBC xabariga ko'ra, PSJning yakuniy taklifi 102,5 million funt sterlingni ($136,75 million) tashkil qilgan.
"Madrid shaxsiy shartnoma shartlarini kelishib oldi, ular Angliya yarim himoyachisi Jud Bellinghamning shartnomasiga o'xshab, o'yin natijalariga qarab rag'batlantiriladi va yil sayin yaxshilanadi", deya qo'shimcha qildi hisobot.

Гигант Ла Лиги «Реал Мадрид» согласовал личные условия с вингером «РБ Лейпциг» Яном Диоманде, сообщила BBC в понедельник, после того как «Пари Сен-Жермен» (ПСЖ) и «Ливерпуль» отозвали свой интерес.
Ян Диоманде, играющий на правом фланге, был лучшим игроком Кот-д'Ивуара на чемпионате мира ФИФА 2026 года, где он также дебютировал, а западноафриканская страна дошла до 1/16 финала.
19-летний футболист покорил Европу после перехода из испанского «Леганеса» в немецкий клуб менее года назад. Известный своей выдающейся скоростью, сильным дриблингом и атлетизмом, 1,8-метровый атакующий вингер часто угрожает воротам.
Диоманде забил 12 голов в лиге и отдал 8 голевых передач, когда «Лейпциг» финишировал третьим в успешном сезоне Бундеслиги 2025/26, подтвердив место в Лиге чемпионов УЕФА. Он также был признан лучшим молодым игроком сезона в Бундеслиге.
Как клуб Премьер-лиги «Ливерпуль», так и действующий чемпион Франции ПСЖ получили отказ; BBC сообщает, что окончательное предложение парижского клуба за Диоманде в воскресенье оценивалось в колоссальные 102,5 миллиона фунтов стерлингов ($136,75 млн).
«Мадрид с тех пор согласовал личные условия, которые, как говорят, смоделированы по образцу контракта полузащитника сборной Англии Джуда Беллингема: они стимулируются результатами и эффективно улучшаются год от года», — добавил отчет.