Hindistonning o‘smir kriket yulduzi Vaybhav Sooryavanshi so‘nggi olti oy ichida ajoyib yetuklik namoyon etdi. Bu sifat unga yuqori bosimli o‘yinlarda muvaffaqiyat qozonish imkonini berdi, deya ta’kidladi Hindiston T20 murabbiyi VVS Laxman.
Sooryavanshi Zimbabvega qarshi birinchi T20 o‘yinida 18 to‘pda yarim asrlik zarba berdi, yakshanba kuni esa 81 ball to‘pladi. Natijada Hindiston mezbonlarni 3-0 hisobida mag‘lub etdi.
15 yoshli kriketchi Hindiston Premer-ligasidagi muvaffaqiyatli mavsumdan so‘ng xalqaro kriketga tezda jalb qilindi. U uch o‘yinlik seriyada ikki marta yarim asrlik zarba berib, seriyaning eng yaxshi o‘yinchisi deb topildi.
Laxman jurnalistlarga bergan intervyusida: “Vaybhav juda yetuk. Bu uning eng kuchli tomoni. Har bir o‘yin va tajriba bilan u o‘rganadi, baholaydi va yaxshilanadi. U nafaqat o‘yinlarni, balki har bir mashg‘ulotni tahlil qiladi”, dedi.
Murabbiyning so‘zlariga ko‘ra, Sooryavanshining yetukligi, tushunchasi va xabardorligi so‘nggi olti oyda keskin oshgan. Shu sababli u qiyin vaziyatlarda va eng yaxshi o‘yinchilarga qarshi bosim ostida o‘ynay oladi.
Sooryavanshining Janubiy Afrikadagi muvaffaqiyati Angliyadagi qiyin startdan so‘ng keldi. U Hindiston sharafini himoya qilgan eng yosh o‘yinchi sifatida dastlabki uch T20 xalqaro o‘yinida 14, 13 va 15 ball to‘pladi, so‘ngra beshinchi o‘yindan chetlatildi.
Laxman Sooryavanshining o‘rganishga tayyorligini uning eng katta kuchli tomoni deb baholadi, ammo jismoniy tayyorgarlikni yaxshilash muhim rivojlanish sohasi ekanini ta’kidladi. “U jarohat olganida ham maydonda qolishni xohladi. Fizioterapevt uni maydonni tark etishga majbur qildi. Bu uning jamoaga hissa qo‘shishga bo‘lgan ishtiyoqi va jiddiyligini ko‘rsatadi”, dedi Laxman.
Murabbiy Sooryavanshining Angliyadagi qiyinchiliklaridan xavotir emas va uning xalqaro kriketdagi kuchli startiga asoslanib, rivojlanishda davom etishiga ishonadi. “Ishonchim komilki, u rivojlanadi va xalqaro darajadagi barcha rekordlarni yangilaydi. Buning uchun barcha salohiyat va qobiliyatga ega”, deya qo‘shimcha qildi Laxman.

Индийский подросток-крикетный феномен Вайбхав Сурьяванши за последние шесть месяцев продемонстрировал замечательную зрелость, что позволило ему преуспевать в матчах с высоким давлением после стремительного взлета в крикете, заявил тренер сборной Индии по T20 ВВС Лаксман.
Сурьяванши забил полвека за 18 мячей в первом T20 против Зимбабве, а затем набрал 81 очко в воскресенье, когда Индия завершила разгром хозяев со счетом 3-0.
15-летний игрок, который был быстро переведен в международный крикет после прорывного сезона в Индийской премьер-лиге, был признан лучшим игроком серии, забив два полвека в трехматчевом соревновании.
«Очень зрелый. Вот что я действительно ценю в Вайбхаве», — сказал Лаксман журналистам в Зимбабве. «С каждым опытом и каждым матчем он понимает, оценивает и становится лучше. Он анализирует каждую тренировку, а не только матчи».
«Его зрелость, понимание и осведомленность за последние шесть месяцев резко возросли. Вот почему он смог справляться с трудными ситуациями и выступать под давлением против лучших игроков», — добавил тренер.
Успех Сурьяванши в Южной Африке последовал за трудным началом его международной карьеры в Англии ранее в этом месяце. Самый молодой игрок, представлявший Индию, набрал 14, 13 и 15 очков в своих первых трех T20, прежде чем был исключен из пятого матча.
Лаксман, который следил за прогрессом Сурьяванши от возрастного крикета через IPL до основной национальной команды, сказал, что готовность подростка учиться была одной из его сильнейших сторон, но управление его физической формой остается важной областью развития.
«Одна область, в которой мы хотим, чтобы он улучшился, — это его общая физическая форма», — сказал Лаксман. «Он очень молодой мальчик. Он сам хочет стать лучше во всех аспектах игры. Даже сегодня, когда он получил травму, он все равно хотел остаться на поле. Это наш физиотерапевт попросил его уйти. Вот какое рвение и серьезность он проявляет, чтобы внести вклад в команду».
Лаксман сказал, что его не беспокоят трудности левши в Англии, и он уверен, что Сурьяванши продолжит развивать свой сильный старт в международном крикете. «Я уверен, что он будет прогрессировать и побьет все рекорды на международном уровне. У него есть весь потенциал и способности для этого», — добавил он.