Isroil harbiylari bosib olingan G‘arbiy Sohil va Sharqiy Quddusda hujumlarini kuchaytirib, kamida 20 ta qishloq va shaharchalarga bostirib kirdi, uylarni vayron qildi va o‘nlab falastinliklarni hibsga oldi. Arab davlatlari va Arab Ligasi ko‘chmanchilarning falastinliklar va ularning mulkiga qarshi kuchayib borayotgan hujumlarini qoraladi.
Al Jazeera muxbirlarining xabar berishicha, Isroil kuchlari Nablus janubidagi Beita shahridagi Jabal Salman hududiga bostirib kirgan va Ramallah g‘arbidagi Nilin shahrida buzish ishlarini olib borgan. Jenindagi Arrabeh shahriga ham harbiy buldozerlar bilan birga bostirib kirilgan.
Tulkarem shimolidagi Deir al-Ghusunda besh falastinlik hibsga olingan. Nablusdagi Balata lageri va Asira al-Shamaliyada to‘rt yigit qo‘lga olingan. Deir Jarir, Jalbon, Kafr Qaddum, Tal, Burqa, Beit Furik, Anabta, Aktaba, Qalqilya, Arroub lageri va Beit Ummar kabi boshqa qishloq va shaharlarda ham reydlar o‘tkazilgan.
Quds News xabariga ko‘ra, Isroil askarlari Qaryut shahridan Nablus kasalxonasiga homilador ayolni olib ketayotgan tez yordam mashinasini to‘xtatgan. Ayolning ahvoli yomonlashib, homila tushgan. Ramallah sharqidagi Taybeh qishlog‘i yaqinidagi Abu Fuzaa lagerida ko‘chmanchilar hujum qilgan, Xevron janubidagi Al-Burj qishlog‘ida esa ko‘chmanchilar zaytun daraxtlari orasiga qoramol qo‘yib, qishloq xo‘jaligi yerlariga zarar yetkazgan.
Al Jazeera muxbiri Nida Ibrohimning ta’kidlashicha, falastinliklar o‘zlarini tuzoqqa tushgan va himoyasiz his qilmoqda, chunki Isroil armiyasi ko‘chmanchilarni qo‘llab-quvvatlab, ularni jazosiz qoldirmoqda. Falastin Prezidenti Mahmud Abbos bir qancha dunyo yetakchilariga, Yevropa Ittifoqiga, Arab Ligasiga va BMT Xavfsizlik Kengashi raisiga maktub yo‘llab, Isroil tajovuzi va ko‘chmanchi zo‘ravonligini to‘xtatishga chaqirgan.
BMTning bosib olingan Falastin hududlari bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Francheska Albanese ko‘chmanchi hujumlarini “himoyasiz fuqarolarga qarshi pogromlar” deb atagan. BAA, Iordaniya, Misr, Saudiya Arabistoni, Qatar, Jazoir, Marokash, Tunis, Ummon, Quvayt va Bahrayn hujumlarni qoralagan. Arab Ligasi vaziyat “portlash nuqtasiga” yaqinlashayotgani haqida ogohlantirgan.
Ispaniya hukumati Isroilni “ko‘chmanchilikni kengaytirish va falastinliklarga qarshi zo‘ravonlikni himoya qilish siyosatini bekor qilishga” chaqirgan. Hamas rasmiysi Mahmud Mardaviy masjidlarga hujumlarni “tizimli fashistik jinoyatlar” deb atagan. Haaretz gazetasi Isroil harbiy amaldorlarining G‘arbiy Sohildagi vaziyatni “o‘ta xavfli va beqaror” deb ta’riflaganini yozgan.
Al Jazeera muxbiri Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahuning o‘zining o‘ta o‘ng qanot koalitsiyasini mamnun qilish va saylovchilarga falastinliklarga qarshi qattiq choralar ko‘rsatish uchun hujumlarni kuchaytirayotganini ta’kidlagan. Arab Liga ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yil oktabridan beri Isroil harbiylari G‘arbiy Sohilda 1200 ga yaqin falastinlikni o‘ldirgan, G‘azoda esa 73 mingdan ortiq kishi halok bo‘lgan.

Израильские военные активизировали наступление на оккупированном Западном берегу и в Восточном Иерусалиме, совершив рейды по меньшей мере в 20 деревень и городов, снося дома и арестовывая десятки палестинцев. Арабские государства и Лига арабских государств осуждают эскалацию нападений поселенцев на палестинцев и их имущество.
Корреспонденты Al Jazeera сообщили в понедельник, что израильские силы вторглись в район Джабаль-Сальман в городе Бейта к югу от Наблуса и провели операции по сносу в городе Нилин к западу от Рамаллы. В городе Аррабе в Дженине также был совершен рейд с использованием военных бульдозеров.
В Дейр-эль-Гусуне к северу от Тулькарма были задержаны пять палестинцев. Четверо молодых людей были арестованы во время рейдов в лагере Балата и Асира-эш-Шамалия в Наблусе. Рейды и аресты также прошли в Дейр-Джарире, Джальбоне, Кафр-Каддуме, Тале, Бурке, Бейт-Фурике, Анабте, пригороде Актаба, Калькилии, лагере Арруб и Бейт-Уммаре.
По данным Quds News, израильские солдаты остановили машину скорой помощи, которая везла беременную женщину из города Карьют в больницу Наблуса. Ее состояние ухудшилось, что привело к выкидышу. В лагере Абу-Фузаа близ деревни Тайбе к востоку от Рамаллы поселенцы совершили нападение, а в деревне Аль-Бурдж к югу от Хеврона они выпустили скот среди оливковых деревьев, повредив сельскохозяйственные угодья.
Корреспондент Al Jazeera Нида Ибрагим отметила, что палестинцы чувствуют себя в ловушке и беззащитными, поскольку израильская армия поддерживает поселенцев и оставляет их безнаказанными. Президент Палестины Махмуд Аббас направил письма мировым лидерам, Евросоюзу, Лиге арабских государств и председателю Совета Безопасности ООН с призывом остановить израильскую агрессию и насилие поселенцев.
Спецдокладчик ООН по оккупированным палестинским территориям Франческа Альбанезе назвала атаки поселенцев «погромами против беззащитных граждан». ОАЭ, Иордания, Египет, Саудовская Аравия, Катар, Алжир, Марокко, Тунис, Оман, Кувейт и Бахрейн осудили нападения. Лига арабских государств предупредила, что ситуация приближается к «моменту взрыва».
Правительство Испании заявило, что Израиль «должен отменить свою политику расширения поселений и защиты насилия поселенцев против палестинского гражданского населения». Представитель ХАМАС Махмуд Мардави назвал нападения на мечети «систематическими фашистскими преступлениями». Haaretz сообщила, что израильские военные описывают ситуацию на Западном берегу как «чрезвычайно опасную и взрывоопасную».
Корреспондент Al Jazeera подчеркнула, что премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху усиливает атаки, чтобы умиротворить ультраправых членов коалиции и показать избирателям жесткую линию в отношении палестинцев. По данным Лиги арабских государств, с октября 2023 года израильские военные убили около 1200 палестинцев на Западном берегу, а в Газе погибло более 73 000 человек.