FIFA prezidenti Janni Infantino ochiq bayonotida turnirni "nafrat va tanqid" bilan o'tkazganlarni qattiq tanqid qildi. U korrupsiya bilan bog'liq xavotirlarni rad etib, musobaqa muvaffaqiyatli o'tganini ta'kidladi.
Infantino Instagram'dagi 15 sahifali postida uch marta kechirim so'ragan bo'lsa-da, u odatda kechirim so'rashga moyil emas. U "go'zal o'yinimizni, his-tuyg'ularni, nishonlashlarni, kulgi va yig'ilarni o'tkazib yuborganlarga" murojaat qildi.
Shveytsariyalik rahbar Jahon chempionati "hech qanday zo'ravonliksiz, 100% xavfsiz va baxtli" o'tganini da'vo qildi. Uning uslubi AQSh prezidenti Donald Trampning muloqot uslubini eslatdi.
Infantino Eron terma jamoasining AQShga kirishida muammolar bo'lganini tan oldi, ammo ularni "urushayotgan ikki davlatni birlashtirish" harakati deb oqladi. Eron bosh murabbiyi Amir Ghalenoei jamoasini "eng zulm qilingan" deb atadi.
Sayohat cheklovlari va vizalarni rad etish turnir davomida keng tarqalgan muammo edi. Trampning sayohat taqiqlari Gaiti, Senegal, Eron va Kot-d'Ivuar kabi davlatlar muxlislariga ta'sir ko'rsatdi. Somalilik hakam Omar Artan diplomatik pasportiga qaramay AQShga kiritilmadi.
Infantino tanqidchilarni "bir necha kishiga viza berilmaganini eslab, millionlab odamlarga berilganini unutganlikda" aybladi. U FIFAning muvaffaqiyatlariga e'tibor qaratish kerakligini ta'kidladi.
Infantinoning Tramp bilan munosabatlari ham tanqidga sabab bo'ldi. Tramp FIFA Tinchlik mukofotini olganidan so'ng, Infantinoga AQSh hujumchisi Folarin Balogun uchun qizil kartochka jarimasini bekor qilish uchun telefon qilganini tan oldi. Bu FIFA qoidalariga zid edi.

Президент ФИФА Джанни Инфантино в своем открытом заявлении резко раскритиковал тех, кто, по его словам, был «поглощен ненавистью и критикой» и не смог насладиться турниром. Он отверг ряд коррупционных опасений.
Инфантино не привык извиняться, но в своем 15-страничном посте в Instagram трижды принес извинения. Он обратился к тем, кто «пропустил нашу прекрасную игру, эмоции, празднования, смех, слезы, разочарование и радость».
Швейцарский руководитель заявил, что Чемпионат мира прошел «без насилия, без инцидентов, 100% безопасно, только радость и счастье!» Его стиль напомнил стиль общения президента США Дональда Трампа.
Инфантино признал проблемы с въездом сборной Ирана в США, но оправдал их как попытку «объединить две воюющие страны». Главный тренер Ирана Амир Галенои назвал свою команду «самой угнетенной» на турнире.
Запреты на поездки и отказы в визах стали постоянной проблемой. Запреты Трампа затронули болельщиков из Гаити, Сенегала, Ирана и Кот-д'Ивуара. Сомалийский арбитр Омар Артан не был допущен в США, несмотря на дипломатический паспорт.
Инфантино обвинил критиков в том, что они «упоминают нескольких человек, которым отказали в визах, и игнорируют миллионы, которым их выдали». Он призвал сосредоточиться на успехах ФИФА.
Отношения Инфантино с Трампом также вызвали критику. После вручения Трампу Премии мира ФИФА, Трамп признался, что звонил Инфантино, чтобы лоббировать отмену красной карточки для американского нападающего Фоларина Балогуна, что противоречило правилам ФИФА.
Президент УЕФА Александер Чеферин бойкотировал финал Чемпионата мира. Трамп рекомендовал Инфантино на пост генсека ООН, но ожидается, что Инфантино останется в ФИФА.