Fransiyalik DJ Kavinsky, asl ismi Vinsent Belorjey, 29-iyul kuni Parijdagi uyida o‘lik holda topildi. Fransiya prokuraturasi o‘lim sabablarini aniqlash uchun tergov boshlanganini ma’lum qildi.
51 yoshga to‘lishiga bir necha kun qolgan musiqachi 2010-yilda chiqarilgan “Nightcall” qo‘shig‘i bilan mashhur bo‘lgan. Ushbu trek 2011-yilda suratga olingan “Drive” filmida va 2024-yilgi Parij Olimpiadasi yopilish marosimida yangradi.
Fransiya madaniyat vaziri Ketrin Pegar ijtimoiy tarmoqlarda “Kavinskining to‘satdan yo‘qolishi bilan Fransiya o‘zining eng noyob ovozlaridan birini yo‘qotdi” deb yozdi.
Kavinsky o‘zini ko‘k terili va qizil ko‘zli o‘lik DJ sifatida tasvirlagan. U avtohalokatda halok bo‘lgan va keyin tirik o‘likka aylangan qahramon obrazini yaratgan.
Musiqachi o‘z faoliyatini 2000-yillarning boshida boshlagan, Daft Punk va SebastiAn kabi san’atkorlar bilan birga chiqish qilgan.

Французский диджей Винсент Белорже, известный под псевдонимом Кавински, был найден мертвым в своем доме в Париже вечером 29 июля. Прокуратура начала расследование обстоятельств смерти.
Музыканту должно было исполниться 51 год 31 июля. Он получил мировую известность благодаря синглу «Nightcall» 2010 года, который прозвучал в фильме «Драйв» и на церемонии закрытия Олимпийских игр 2024 года в Париже.
Министр культуры Франции Катрин Пегар выразила соболезнования, назвав Кавински «уникальным голосом» французской музыки.
Кавински создал сценический образ персонажа, погибшего в автокатастрофе и вернувшегося в качестве диджея-зомби с синей кожей и красными глазами.
Его карьера началась в начале 2000-х, он выступал на разогреве у Daft Punk и сотрудничал с другими электронными музыкантами.