Trampning so'zlariga ko'ra, AQSh Eronni "qattiq urib", "kaltaklaydi". Jurnalist Trey Yingstning ta'kidlashicha, prezident so'kinishli iboralar ishlatgan.
Bu bayonotlar Eron Iordaniyadagi AQSh harbiy bazasiga hujum qilganidan bir kun keyin berildi. Eron Islom inqilobi qo'riqchilari korpusi (IRGC) AQShning Iordaniyadagi havo bazasi va Markaziy qo'mondonlik markazini nishonga olganini ma'lum qildi.
IRGC yana hujumlar bo'lishi mumkinligi haqida ogohlantirdi: "Eron Islom Respublikasiga tahdidlar va Amerika kuchlarining noqonuniy harakatlari davom etar ekan, qarshilik ham davom etadi".
AQSh Markaziy qo'mondonligi hujumni "Yaqin Sharqdagi Amerika kuchlariga qarshi kutilmagan hujum" deb atadi. Barcha raketalar tutib olingani va AQSh kuchlari yuqori shay holatda ekani bildirildi.
Bu voqea AQShning Iordaniyadagi harbiy bazasida uch askar halok bo'lganidan keyin sodir bo'ldi. Mutaxassislarning fikricha, bu Eronning AQSh harbiy ob'ektlariga jiddiy zarar yetkazish qobiliyatini ko'rsatadi.
Eron hujumlari Tramp Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu bilan Oq uyda uchrashganidan bir necha soat o'tib amalga oshirildi. Netanyaxu uzoq vaqtdan beri Trampni Eronga nisbatan keskinroq pozitsiyaga undab kelgan.
AQSh va Isroil urushni davom ettirish masalasida kelishmovchiliklarga ega. Isroil Eronda rejim o'zgarishini maqsad qilgan bo'lsa, Tramp ma'muriyati sulh bitimlarini izlagan.
Tramp ilgari Eronning Xarg oroli va Pikaks tog'idagi yadro ob'ektiga zarba berish bilan tahdid qilgan. Xalqaro huquq ekspertlari bunday hujumlar urush jinoyati bo'lishi mumkinligini ta'kidlagan.
AQShda urushga qo'llab-quvvatlash past darajada. Trampning MAGA harakati a'zolari ham urushning foydasi xarajatlardan oshib ketishiga shubha bildirmoqda.

Президент США Дональд Трамп пообещал серьезную эскалацию против Ирана после последних иранских атак на американские военные объекты на Ближнем Востоке. Об этом он заявил в интервью Fox News.
Трамп, по словам журналиста Трея Йинста, использовал нецензурные выражения, пообещав «надрать им задницы» и «сильно ударить» по Ирану.
Заявление прозвучало на следующий день после того, как Иран атаковал американскую военную базу в Иордании. Корпус стражей исламской революции (КСИР) заявил, что целью были авиабаза США и центр Центрального командования (CENTCOM) в Иордании.
КСИР предупредил о дальнейших атаках: «Пока продолжаются угрозы Исламской Республике Иран и незаконные действия американских сил против наших интересов, сопротивление будет продолжаться».
CENTCOM охарактеризовал атаку как «попытку внезапного нападения на силы США на Ближнем Востоке». Все ракеты были перехвачены, силы США остаются в состоянии повышенной готовности.
Атака произошла после гибели трех американских солдат на базе в Иордании 17 июля. Эксперты отмечают, что это подчеркивает способность Ирана наносить смертоносный урон американским объектам.
Иранские удары были нанесены через несколько часов после встречи Трампа с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху в Белом доме. Нетаньяху давно считается сторонником более жесткой линии в отношении Ирана.
США и Израиль расходятся во мнениях о продолжении войны. Израиль выступает за смену режима в Иране, в то время как администрация Трампа неоднократно искала соглашения о прекращении огня.
Ранее Трамп угрожал захватить иранский остров Харк и нанести удары по ядерному объекту на горе Пикакс, а также по гражданской инфраструктуре. Эксперты по международному праву называют такие атаки военными преступлениями.
Опросы общественного мнения показывают низкую поддержку войны в США. Даже члены движения MAGA сомневаются, перевешивают ли выгоды затраты, включая рост цен на топливо.