Ispaniya hukumati favqulodda vaziyatni tan oldi: Marokashdan yuzlab muhojirlar Seuta anklaviga suzib o‘tishga urinmoqda. Ichki ishlar vaziri Fernando Grande-Marlaska vaziyatni “g‘ayrioddiy, istisno holat” deb atadi.
Seuta hukumat rahbari Xuan Xesus Vivasning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi kunlarda 1500 dan ortiq muhojir, jumladan, voyaga yetmaganlar ham anklavga yetib kelgan. “Qabul markazlari to‘lib-toshgan va ishlamay qolgan”, dedi u.
Ispaniya fuqaro gvardiyasi, dengiz qutqaruv xizmati va Qizil Xoch jamiyati suvdan 117 nafar muhojirni qutqargan. Marokash hukumati ham o‘z suvlarida o‘nlab muhojirlarni ushlagan.
Vazir Grande-Marlaska Marokash hukumatini hamkorlikda aybladi va “munosabatlar yaqin va sadoqatga asoslangan”ligini ta’kidladi. Biroq, muhojirlar oqimining sababi noma’lumligicha qolmoqda.
Ushbu voqea Ispaniya Oliy sudining dengiz orqali kelgan muhojirlarni darhol chegaradan chiqarib yuborishni taqiqlovchi qaroridan so‘ng yuz berdi. Faollar esa oddiy marokashliklarning bu qarordan xabardor bo‘lish ehtimolini past deb baholamoqda.

Испанские власти признали чрезвычайную ситуацию: сотни мигрантов пытаются переплыть из Марокко в анклав Сеута. Министр внутренних дел Фернандо Гранде-Марласка назвал ситуацию «необычной, исключительной».
По словам главы правительства Сеуты Хуана Хесуса Виваса, за последние дни более 1500 мигрантов, включая несовершеннолетних, достигли анклава. «Центры приема переполнены и не работают», — заявил он.
Гражданская гвардия, морская спасательная служба и Красный Крест Испании спасли из воды 117 мигрантов. Марокканские власти также задержали десятки мигрантов в своих водах.
Министр Гранде-Марласка похвалил марокканские власти за сотрудничество, заявив, что отношения «близкие и основаны на лояльности». Однако причина наплыва мигрантов остается неясной.
Инцидент произошел после решения Верховного суда Испании, запретившего немедленную высылку мигрантов, прибывших морем. Активисты сомневаются, что обычные марокканцы знали об этом решении.