Bojxona xodimlari uchuvchining chamadonida 14 ta qop ekstazi tabletkalari va qo‘l yukida to‘rt gramm metamfetamin topgan. Ushbu moddalarni tashish uchun unga 50 ming ringgit (taxminan 12 ming dollar) mukofot va’da qilingan.
Tekshiruv natijalariga ko‘ra, uchuvchi samolyotni boshqarayotganda giyohvand moddalar ta’sirida bo‘lgan. Uning siydik tahlilida metamfetamin, MDMA va kokain topilgan. Rasmiylar bu holat jamoatchilikni jiddiy tashvishga solayotganini, chunki uning kasbi uchuvchi ekanligini ta’kidlamoqda.
Malayziya aviakompaniyasi tergov davom etayotgani sababli izoh berishdan bosh tortgan, biroq har qanday noto‘g‘ri xatti-harakatlarga toqat qilmasligini va ichki tekshiruv o‘tkazayotganini bildirgan. Kompaniya tegishli organlar bilan to‘liq hamkorlik qilishga va’da bergan.
Indoneziya giyohvandlikka qarshi kurash agentligi xodimi Awaludin Amin uchuvchini xalqaro sindikatning kuryeri sifatida ta’riflab, bu uning Indoneziyaga birinchi marta giyohvand modda olib kirishi emasligini aytgan. Indoneziyada giyohvand moddalar savdosi uchun o‘lim jazosi qo‘llanilishi mumkin, ammo so‘nggi o‘n yil ichida moratoriy joriy qilingan.
Hozirda Indoneziyada 90 ga yaqin xorijlik va 400 dan ortiq indoneziyalik giyohvand moddalar savdosi ayblovi bilan o‘lim jazosini kutmoqda. 2016-yilda Indoneziya oxirgi marta o‘lim jazosini ijro etgan, 2015-yilda esa ikki avstraliyalik Bali orolida geroin kontrabandasi uchun qatl etilgan.

Индонезийская полиция в пятницу сообщила об аресте 39-летнего пилота малайзийской авиакомпании в международном аэропорту Сукарно-Хатта в Джакарте. У него было изъято более 70 тысяч таблеток экстази. Пилот был задержан сразу после посадки рейса из Куала-Лумпура.
Таможенники обнаружили в чемодане пилота 14 пакетов с таблетками экстази, а также четыре грамма метамфетамина в ручной клади. По словам задержанного, он перевозил наркотики по просьбе неизвестного лица за вознаграждение в 50 тысяч ринггитов (около 12 тысяч долларов).
Экспертиза показала, что пилот управлял самолетом в состоянии наркотического опьянения. В его моче были обнаружены метамфетамин, МДМА и кокаин. «Что нас беспокоит, так это то, что этот человек по профессии пилот. На момент прибытия он только что управлял самолетом из Куала-Лумпура в Индонезию», — заявил официальный представитель.
Malaysia Airlines отказалась от комментариев, сославшись на продолжающееся расследование, но подчеркнула, что не потерпит никаких нарушений и проводит собственное внутреннее расследование. Компания пообещала полное сотрудничество с властями.
Офицер национального управления по борьбе с наркотиками Индонезии Авалудин Амин охарактеризовал пилота как курьера международного синдиката. Он также отметил, что это не первый случай контрабанды наркотиков этим пилотом. В Индонезии за торговлю наркотиками предусмотрена смертная казнь, однако в последние десять лет действует мораторий на ее применение.
В настоящее время около 90 иностранцев и более 400 индонезийцев ожидают смертного приговора за наркопреступления. Последний раз казнь была приведена в исполнение в 2016 году. В 2015 году были казнены два австралийца за попытку провоза героина на Бали.