Jazoirda yo‘lovchi avtobusi jarlikka qulashi oqibatida kamida 27 kishi halok bo‘ldi, yana 39 kishi jarohatlandi. Bu haqda mamlakat sog‘liqni saqlash vaziri ma’lum qildi.
Juma kuni Setif shahridan poytaxt Jazoir shahriga yo‘l olgan avtobus El Karma hududida, manzilga taxminan 50 km qolganda sirg‘anib ketib, chuqur jarlikka qulagan.
Qutqaruv guruhlari voqea joyida ish olib bormoqda, tez yordam mashinalari jarohatlanganlarni yaqin atrofdagi kasalxonalarga yetkazmoqda. Sog‘liqni saqlash vaziri Muhammad Seddik Ait Messaudenning aytishicha, qurbonlar soni yanada oshishi mumkin.
Ennahar TV ma’lumotiga ko‘ra, Bosh vazir Sifi G‘rieb Bumerdes universitet kasalxonasiga yetkazilgan jarohatlanganlarning ba’zilari bilan uchrashgan.
Prezident Abdulmajid Tebun davlat televideniyesi orqali uch kunlik milliy motam e’lon qilgan.
Prezident matbuot xizmati ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilgan bayonotda Tebun avtohalokatda aybdorlarni “yo‘l jinoyatchilari va terrorchilar” deb atadi.
Uning qo‘shimcha qilishicha, voqea yuzasidan tergov yakunlangach, adliya tizimi “temir musht bilan va hech qanday yumshoqliksiz” ish tutadi.
Fuqaro muhofazasi agentligi avtobusning yo‘ldan chiqib ketish sabablari noma’lumligini ma’lum qildi.
Jazoirda yo‘l harakati xavfsizligi organlariga ko‘ra, tezlikni oshirish kabi inson omillari avtohalokatlarning asosiy sababidir. O‘tgan yili yo‘l-transport hodisalarida 3838 kishi halok bo‘lgan, 37 mingdan ortiq kishi jarohatlangan.
Tebun qurbonlar oilalariga ham ta’ziya bildirgan.
Fuqaro muhofazasi xizmati xabariga ko‘ra, uning guruhlari voqea joyiga mahalliy vaqt bilan soat 9:40 da (GMT 08:40) yetib borib, so‘nggi yillardagi eng halokatli avtohalokat qurbonlariga yordam ko‘rsatgan.
O‘tgan avgust oyida Jazoir yaqinida avtobus jarlikka qulab, 18 kishi halok bo‘lgan, 21 kishi jarohatlangan edi. Dekabr oyida esa mamlakat janubidagi Beshar hududida avtobus ag‘darilib, 14 kishi halok bo‘lgandi.

Пассажирский автобус упал в ущелье на севере Алжира, в результате чего погибли по меньшей мере 27 человек и 39 получили ранения, сообщил министр здравоохранения страны.
В пятницу автобус следовал из города Сетиф в столицу Алжир, но в районе Эль-Карма, примерно в 50 км от пункта назначения, он заскользил и рухнул в глубокое ущелье.
Спасательные команды работают на месте происшествия, машины скорой помощи непрерывно доставляют пострадавших в ближайшие больницы. Министр здравоохранения Мохамед Седдик Аит Мессауден предупредил, что число погибших может возрасти.
Телеканал Ennahar TV сообщил, что премьер-министр Сифи Гриеб встретился с некоторыми пострадавшими, доставленными в университетскую больницу Бумердеса.
Президент Абдельмаджид Теббун объявил трехдневный национальный траур, сообщает государственное телевидение.
В заявлении, опубликованном его канцелярией в соцсетях, Теббун назвал виновных в аварии «дорожными преступниками и террористами».
Он добавил, что система правосудия «обрушится железной рукой и без всякой снисходительности» после завершения расследования инцидента.
Агентство гражданской обороны сообщило, что автобус сошел с дороги по неизвестным причинам.
По данным алжирских властей по безопасности дорожного движения, человеческий фактор, включая превышение скорости, является основной причиной аварий в стране. В прошлом году в ДТП погибли 3838 человек и более 37 000 получили ранения.
Теббун также выразил соболезнования семьям погибших.
Гражданская оборона сообщила, что ее команды прибыли на место аварии около 9:40 утра по местному времени (08:40 GMT), чтобы помочь пострадавшим в результате самой смертоносной аварии в Алжире за последние годы.
В прошлом августе автобус упал в ущелье недалеко от Алжира, в результате чего погибли 18 человек и 21 получил ранения. В декабре 14 человек погибли при опрокидывании автобуса в южном регионе Бешар.