UEFA ushbu rejaga qarshi eng keskin pozitsiyani egalladi. Payshanba kuni uning 55 aʼzo federatsiyasi yig‘ilib, reja amalda ekan, FIFAning barcha tadbirlari va musobaqalarini boykot qilishga kelishib oldi. AP agentligi xabariga ko‘ra, UEFA yuristlari FIFAga “FIFA Forward Enterprise (FFE) rejasi va barcha tegishli masalalar bo‘yicha faol ravishda sud jarayoni, arbitraj va/yoki tartibga soluvchi shikoyatlarni ko‘rib chiqayotgani” haqida xabar berishgan.
Nyu-Yorkdagi Dechert yuridik firmasi tomonidan juma kuni yuborilgan xatda 18 nafar FIFA rahbari, jumladan Infantino, moliyaviy direktor Tomas Peyer va FIFAning global futbol rivojlanish bo‘limi rahbari Arsen Vengerning ismlari keltirilgan. Xatda “hujjatlarni yo‘q qilish, o‘chirish, o‘zgartirish yoki yashirish dalillarni buzish deb hisoblanishi mumkin” deb ogohlantirilgan.
Shvetsiya futbol federatsiyasi dushanba kuni UEFA FIFA prezidentligiga muqobil nomzod izlayotganini tasdiqladi. Navbatdagi saylov mart oyida bo‘lib o‘tishi kutilmoqda. Shanba kuni UEFA Infantinoning o‘n yillik raisligini tugatishni xohlayotganini bildirib, u “jahon futbolining ishonchini yo‘qotgan” va “hech qanday variantni chetga surib bo‘lmaydi” dedi.
Infantino rejani bekor qilishdan bir necha soat oldin, FIFAning 211 aʼzo federatsiyasiga har biriga 20 million dollardan bir martalik to‘lovlarni taklif qilgan edi. FFE sho‘ba korxonasi FIFA tomonidan 20 milliard dollarga baholangan bo‘lib, 2038-yilgacha futbol tashkilotining tijoriy va turnir operatsiyalarini nazorat qilishni o‘z zimmasiga olishi kerak edi.
FIFAning bosh operatsion direktori Kevin Lamur juma kuni bergan bayonotida bu reja “bir odamning loyihasi” ekanini va xodimlar o‘z rahbari Infantino tomonidan aldanganini his qilishayotganini aytdi. UEFA yuristi Endryu J. Levander esa futbol manfaatdor tomonlari rejani “futbolni to‘g‘ri boshqarishga mutlaqo mos kelmaydigan” deb hisoblashini ta’kidladi.
UEFA Infantinoning sobiq xodimi sifatida unga qarshi eng qattiq tanqidni bildirgan bo‘lsa, Osiyo Futbol Konfederatsiyasi va KONKAKAF ham rejaga qarshi chiqishdi. Infantino esa Afrika va Janubiy Amerika qit’alarida, xususan, 2030-yilgi jahon chempionatini 64 jamoaga kengaytirishga umid qilayotgan KONMEBOL prezidenti Alejandro Dominges tomonidan qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Dushanba kuni Infantinoning AQSh prezidenti Donald Tramp bilan aloqasi haqida xabarlar tarqaldi, biroq Davlat kotibi Marko Rubio bilan telefon qo‘ng‘irog‘i rejalashtirilmagani aytildi. Infantino o‘zining 10,5 yillik raisligini saqlab qolish yo‘lini izlamoqda, biroq uning obro‘si so‘nggi haftalarda sezilarli darajada tushib ketdi.
Ushbu xususiy sarmoya rejasi Infantinoning mart oyida to‘rtinchi muddatga qayta saylanishi deyarli muqarrar ko‘ringan bir paytda uning taqdirini keskin o‘zgartirdi. Uels federatsiyasi birinchi bo‘lib qo‘llab-quvvatlash xatini qaytarib olishini e’lon qildi. Nomzadlar uchun oxirgi muddat 18-noyabr, saylov esa 2030-yilgi turnirga mezbonlik qiladigan Marokashda bo‘lib o‘tadi.

Европейский футбольный союз (УЕФА) подтвердил телеканалу Al Jazeera, что направил в ФИФА письмо о сохранении документов (preservation letter) после провала плана Джанни Инфантино по продаже доли в будущей прибыли чемпионатов мира частным инвесторам.
«Мы можем подтвердить, что письмо о сохранении документов было отправлено», — говорится в электронном письме УЕФА в адрес Al Jazeera. В УЕФА добавили, что в настоящее время дальнейших комментариев не будет. Письмо о сохранении документов — это официальный юридический документ, уведомляющий ФИФА о необходимости сохранять данные, документы и электронные сообщения в качестве потенциальных доказательств.
Секретный план Инфантино по привлечению 4,2 млрд долларов от инвесторов, включая нью-йоркскую инвестиционную фирму Джошуа Кушнера, был отозван в субботу утром, через несколько дней после того, как его разоблачение вызвало глобальный скандал.
УЕФА возглавил кампанию против этого плана: в четверг его 55 федераций-членов договорились бойкотировать все мероприятия и соревнования ФИФА, пока план оставался в силе. По данным Associated Press, юристы УЕФА уведомили ФИФА о том, что европейская организация «активно рассматривает возможность судебного разбирательства, арбитража и/или регуляторных жалоб, возникающих в связи с планом FFE (FIFA Forward Enterprise), предложенным ФИФА, и всеми связанными вопросами».
Письмо, датированное пятницей, но обнародованное AP в понедельник, было отправлено юридической фирмой Dechert из Нью-Йорка. В нем перечислены 18 руководителей ФИФА, включая Инфантино, финансового директора Томаса Пейера и Арсена Венгера, главу глобального развития футбола ФИФА. В письме предупреждается, что «уничтожение, удаление, изменение, сокрытие или утрата соответствующих материалов после получения этого уведомления может рассматриваться как уничтожение доказательств».
Шведская футбольная федерация подтвердила в понедельник, что УЕФА активно ищет «альтернативного кандидата» на пост президента ФИФА. Следующие выборы назначены на март. В субботу УЕФА заявил о желании положить конец десятилетнему президентству Инфантино, отметив, что он «потерял доверие мирового футбола» и что «ни один вариант не должен быть исключен».
За несколько часов до этого Инфантино отозвал спорное предложение, которое предусматривало разовые выплаты в размере 20 млн долларов каждой из 211 федераций-членов ФИФА со сроком принятия до середины сентября. Спин-офф FFE, оцененный ФИФА в 20 млрд долларов, должен был взять под контроль коммерческие и турнирные операции организации до 2038 года.
Операционный директор ФИФА Кевин Ламур в пятницу заявил, что этот проект был «проектом одного человека», и что сотрудники чувствовали себя обманутыми своим боссом Инфантино. Юрист УЕФА Эндрю Дж. Левандер написал, что судебные разбирательства «обоснованно ожидаемы», ссылаясь на убеждение заинтересованных сторон в том, что план был «фундаментально несовместим с надлежащим управлением футболом».
УЕФА был самым резким критиком Инфантино, в то время как Азиатская футбольная конфедерация и КОНКАКАФ также выступили с сильными заявлениями против его плана. Инфантино пользуется наибольшей поддержкой в Африке, а южноамериканская КОНМЕБОЛ рассчитывает на него в расширении чемпионата мира 2030 года до 64 команд.
В понедельник появились сообщения о том, что Инфантино ищет поддержки у администрации президента США Дональда Трампа, возможно, в телефонном разговоре с госсекретарем Марко Рубио, однако помощник госсекретаря Дилан Джонсон опроверг это в соцсетях. План частных инвестиций вызвал резкое изменение положения Инфантино: еще две недели назад он казался почти гарантированно переизбранным на четвертый срок в марте.
Уэльская федерация первой объявила об отзыве своего письма поддержки. Крайний срок подачи заявок кандидатов — 18 ноября, а выборы состоятся через четыре месяца в Марокко, одном из самых сильных союзников Инфантино и соорганизаторе чемпионата мира 2030 года.