25-fevral kuni Majilis deputati Asxat Raximjanov prokuraturadan sobiq yuqori martabali mulozimlarning Epshteyn bilan aloqalari va uning Qozog‘istonga tashriflari haqidagi ma’lumotlarni tekshirishni so‘ragan edi. Raximjanovning so‘zlariga ko‘ra, sobiq bosh vazir Karim Masimov Epshteyn fayllarida kamida 8 marta tilga olingan, bu ularning shaxsan tanishligini ko‘rsatadi. Shuningdek, fayllarda Epshteyn va sobiq Milliy bank rahbari Qayrat Kelimbetovning birgalikdagi dam olishlari haqida ma’lumot bor.
Bosh prokuror Asilov: "Deputat endigina murojaat qildi, lekin bu masala butun dunyoda muhokama qilinmoqda. Shuning uchun biz ushbu faktlarni tekshiryapmiz." U dastlabki tekshiruvni boshlaganliklarini va Epshteynning Qozog‘istonga kelishi va Kelimbetovning uning huzuriga borishi haqidagi qismlarni tekshirishni tasdiqladi.

Генеральная прокуратура Казахстана начала проверку возможных связей бывших чиновников с покойным американским финансистом Джеффри Эпштейном. Об этом сообщил журналистам генеральный прокурор Берик Асилов.
25 февраля депутат Мажилиса Асхат Рахимжанов обратился в прокуратуру с просьбой проверить информацию о возможных связях бывших высокопоставленных служащих с Эпштейном, а также сообщения СМИ о его визитах в Казахстан. По словам Рахимжанова, бывший премьер-министр Карим Масимов "упоминается в записях как минимум 8 раз", что указывает на их личное знакомство. Депутат также отметил, что в файлах упоминаются совместные отдыхи Эпштейна и бывшего председателя Национального банка Кайрата Келимбетова.
Генеральный прокурор Асилов заявил: "Депутат только что обратился, но этот вопрос уже обсуждается во всем мире. Поэтому мы, как правоохранительные органы, проверяем эти факты." Он подтвердил, что начато предварительное расследование, включающее проверку визитов Эпштейна в Казахстан и возможных встреч с Келимбетовым.